Trwa ładowanie...

Nebbud – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Nebbud to lek, który stosuje się zazwyczaj w leczeniu astmy, która choremu utrudnia oddychanie. Jest to preparat wziewny. Nebbud to lek dostępny w aptece po okazaniu waznej recepty. Czy są sytuacje, w których stosowanie tego leku jest zabronione? Czy leczenie Nebudem może wpływać niekorzystnie na organizm pacjenta? Dowiedz się więcej na temat tego leku.

spis treści

1. Działanie leku Nebbud

Budezonid to substancja czynna leku Nebbud. Jest to kortykosteroid, który działa przeciwzapalnie. Jego działanie ma hamować rozwijający się w oskrzelach stan zapalny.

Zobacz film: "Jak stosować inhalator?"

Nebbud to lek wziewny, który równocześnie zmniejsza obrzęk i doprowadza do cofania zmian anatomicznych występujących w oskrzelach u pacjentów cierpiących na astmę.

Działanie leku Nebbud rozpoczyna się 24 godziny od rozpoczęcia kuracji. Kontrola astmy dzięki ciągłemu stosowaniu leku Nebbud jest zauważalna po kilku tygodniach leczenia.

2. Wskazania do przyjmowania leku Nebbud

Główne wskazanie do przyjmowania leku Nebbud to astma oskrzelowa. Preparatu tego nie stosuje się, gdy problemy z oddychaniem pojawiają się nagle. Nebbud przepisywany jest również dzieciom cierpiącym na ostre zapalenie krtani.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [10 zdjęć]

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje

zobacz galerię

3. Kiedy nie przyjmować leku

Jak w przypadku innych leków, również do stosowania Nebbudu istnieją pewne przeciwwskazania. Przede wszystkim nie można go stosować, gdy chory wykazuje uczulenie na skladniki leku Nebbud.

Poza tym, jak wspomniano wyżej, nie wolno stosować preparatu w przypadku wystąpienia nagłego, ostrego napadu duszności.

W przypadku kobiet będących w ciąży i karmiących piersią konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni, czy stosowanie leku Nebbud jest konieczne. Zazwyczaj ogranicza się je do minimum i lek przepisuje wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Należy też pamiętać, że substancja czynna leku Nebbud przenika do mleka matki, więc podczas karmienia piersią również konieczna jest konsultacja z lekarzem.

4. Dawkowanie Nebbudu

Dawkowanie leku Nebbud określone jest przez lekarza prowadzącego kurację. Specjalista ustala dawkę w zależności od wieku, stanu chorego i stopnia nasilenia choroby.

Nebbud to lek, który występuje w postaci zawiesiny wykorzystywanej do inhalacji z nebulizatora.

Ważne jest, aby leku nie stosować doustnie ani dożylnie. Należy też pamiętać, by samemu nie zmieniać dawek leku i nie przerywać kuracji. Takie działanie może jedynie zaszkodzić i pogorszyć stan chorego.

5. Skutki uboczne leku

Działania niepożądane po stosowaniu leku Nebbud nie występują często i nie u każdego pacjenta przyjmującego preparat. Warto pamiętać, że korzyści ze stosowania leku są wzwyczaj większe niż ewentualne szkody.

Grzybica jamy ustnej i gardła to najczęstszy skutek uboczny stosowania leku Nebbud. Ponadto może też wystąpić chrypka, podrażnienie gardła, kaszel. Mogą pojawić się również trudności w przełykaniu.

Zobacz także:

Ryzyko wystąpienia grzybicy jamy ustnej można zmniejszyć – w tym celu należy płukać jamę ustną wodą tuż po inhalacji.

Inne działania niepożądane, zdecydowanie rzadsze, to chociażby reakcje związane z nadwrażliwością. Rzadko mogą pojawić się zaburzenia psychotyczne, nerwowość, zmiany zachowania czy zaburzenia snu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nebbud to lek, który występuje w postaci zawiesiny wykorzystywanej do inhalacji z nebulizatora
Nebbud to lek, który występuje w postaci zawiesiny wykorzystywanej do inhalacji z nebulizatora (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza