Nebbud – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Nebbud to lek, który stosuje się zazwyczaj w leczeniu astmy, która choremu utrudnia oddychanie. Jest to preparat wziewny. Nebbud to lek dostępny w aptece po okazaniu waznej recepty. Czy są sytuacje, w których stosowanie tego leku jest zabronione? Czy leczenie Nebudem może wpływać niekorzystnie na organizm pacjenta? Dowiedz się więcej na temat tego leku.
1. Działanie leku Nebbud
Budezonid to substancja czynna leku Nebbud. Jest to kortykosteroid, który działa przeciwzapalnie. Jego działanie ma hamować rozwijający się w oskrzelach stan zapalny.
Nebbud to lek wziewny, który równocześnie zmniejsza obrzęk i doprowadza do cofania zmian anatomicznych występujących w oskrzelach u pacjentów cierpiących na astmę.
Działanie leku Nebbud rozpoczyna się 24 godziny od rozpoczęcia kuracji. Kontrola astmy dzięki ciągłemu stosowaniu leku Nebbud jest zauważalna po kilku tygodniach leczenia.
2. Wskazania do przyjmowania leku Nebbud
Główne wskazanie do przyjmowania leku Nebbud to astma oskrzelowa. Preparatu tego nie stosuje się, gdy problemy z oddychaniem pojawiają się nagle. Nebbud przepisywany jest również dzieciom cierpiącym na ostre zapalenie krtani.
3. Kiedy nie przyjmować leku
Jak w przypadku innych leków, również do stosowania Nebbudu istnieją pewne przeciwwskazania. Przede wszystkim nie można go stosować, gdy chory wykazuje uczulenie na skladniki leku Nebbud.
Poza tym, jak wspomniano wyżej, nie wolno stosować preparatu w przypadku wystąpienia nagłego, ostrego napadu duszności.
W przypadku kobiet będących w ciąży i karmiących piersią konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni, czy stosowanie leku Nebbud jest konieczne. Zazwyczaj ogranicza się je do minimum i lek przepisuje wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.
Należy też pamiętać, że substancja czynna leku Nebbud przenika do mleka matki, więc podczas karmienia piersią również konieczna jest konsultacja z lekarzem.
4. Dawkowanie Nebbudu
Dawkowanie leku Nebbud określone jest przez lekarza prowadzącego kurację. Specjalista ustala dawkę w zależności od wieku, stanu chorego i stopnia nasilenia choroby.
Nebbud to lek, który występuje w postaci zawiesiny wykorzystywanej do inhalacji z nebulizatora.
Ważne jest, aby leku nie stosować doustnie ani dożylnie. Należy też pamiętać, by samemu nie zmieniać dawek leku i nie przerywać kuracji. Takie działanie może jedynie zaszkodzić i pogorszyć stan chorego.
5. Skutki uboczne leku
Działania niepożądane po stosowaniu leku Nebbud nie występują często i nie u każdego pacjenta przyjmującego preparat. Warto pamiętać, że korzyści ze stosowania leku są wzwyczaj większe niż ewentualne szkody.
Grzybica jamy ustnej i gardła to najczęstszy skutek uboczny stosowania leku Nebbud. Ponadto może też wystąpić chrypka, podrażnienie gardła, kaszel. Mogą pojawić się również trudności w przełykaniu.
Zobacz także:
Ryzyko wystąpienia grzybicy jamy ustnej można zmniejszyć – w tym celu należy płukać jamę ustną wodą tuż po inhalacji.
Inne działania niepożądane, zdecydowanie rzadsze, to chociażby reakcje związane z nadwrażliwością. Rzadko mogą pojawić się zaburzenia psychotyczne, nerwowość, zmiany zachowania czy zaburzenia snu.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.