Trwa ładowanie...

Nedal – zastosowanie, przeciwwskazania, zamienniki, cena

Avatar placeholder
15.10.2021 10:49
Nedal to lek na receptę stosowany w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.
Nedal to lek na receptę stosowany w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. (AdobeStock)

Nedal to lek na receptę stosowany w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Ma za zadanie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Na rynku są dostępne 28 sztukowe opakowania tabletek zawierających 5 mg. substancji czynnej leku, czyli nebiwololu.

spis treści

1. Nedal – zastosowanie

Substancja czynna leku Nedal to nebiwolol. Ponadto zawiera on również laktoza jednowodna, magnez stearynian, krospowidon Typ A, powidon K-30, poloksamer 188 i mikrokrystaliczna celuloza. Skład leku Nedalwpływa na serce powodując zwolnienie jego czynności oraz obniża ciśnienie tętnicze.

Leczenie i dawkowanie leku Nedal powinny się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. W przypadku leczenia podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi zaleca się przyjmowanie 1 tabletki na dobę. Osoby starsze, oraz cierpiące na zaburzenia czynności nerek, powinny przyjmować ½ tabletki. Na pełne działanie musimy poczekać nawet do 4 tygodniu.

Zobacz film: "Produkty, które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi"
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi

zobacz galerię

W przypadku niewydolności serca, lekarze najczęściej przypisują ¼ tabletki na dobę. Po 14 dniach dawka może zostać zwiększona, jednakże maksymalna dzienne spożycie nie może przekroczyć 2 tabletek.
Preparat możemy przyjmować, zarówno przed, jakie i w trakcie, a także po posiłku. Popijamy go wodą lub innym płynem. Lek Nedal należy przyjmować codziennie o zbliżonej lub tej samej porze.

2. Nedal – przeciwskazania

Lek Nedal powinniśmy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Poważnym przeciwwskazaniem do stosowanie tego preparatu są zaburzenia czynności nerek. Należy o nich poinformować lekarza, który w takim przypadku zmieni nam lek na inny. Koniecznie musimy przedstawić listę leków, które aktualnie zażywamy.

Stosowanie leku Nedal u dzieci i młodzieży jest raczej niezalecane, to samo odnosi się kobiet w ciąży. Podobnie, jak w przypadku większości leków, nie zaleca się w trakcie kuracji Nedalem spożywania alkoholu.

Przedawkowanie leku Nedal objawia się zwolnioną czynnością serca, świszczącym oddechem, niskim ciśnieniem tętniczym, zaburzeniach w oddychaniu. Jeśli zaobserwujemy u siebie któryś z tych symptomów należy jak najszybciej udać się do szpitala. Najczęstsze skutki uboczne stosowania leku Nedal to: ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie, nietypowy świąd lub uczucie mrowienia, biegunka, zaparcia, nudności, duszność, obrzęk rąk lub stóp

3. Nedal – zamienniki

Możemy oczywiście zdecydować się na zamienniki preparatu Nedal. Najpopularniejsze to: Nebinad, Nebicard, NebivoLek, Nebicon (Daneb), czy Nevibas (Ivineb). Wszystkie zawierają 5 mg substancji czynnej, a w opakowaniu, podobnie jak w przypadku Nedal, znajdziemy 28 tabletek.

4. Nedal – cena

Cena opakowania Nedal wynosi ok. 17 zł. Oczywiście wszystko zależy od apteki oraz od tego czy płacimy 100 % czy tzw. ryczałt. W tym drugim przypadku koszt zakupu to już kwota rzędu 10 zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze