Trwa ładowanie...

Nerwiak – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
29.09.2021 16:11
Nerwiak – przyczyny, objawy, leczenie
Nerwiak – przyczyny, objawy, leczenie (adobestock)

Nerwiak to rzadko spotykana choroba nowotworowa obwodowego układu nerwowego, która ma zazwyczaj niezłośliwy charakter. Schorzenie to atakuje tkanki tworzące nerwy. Objawy, które mogą świadczyć o rozwoju nerwiaka to między innymi zaburzenia równowagi, zaburzenia czucia, pogorszenie się słuchu oraz zaburzenia mowy.

spis treści

Nerwiak jest nowotworem powstającym w obrębie tkanek tworzących nerwy obwodowe, które są odpowiedzialne za komunikację między mózgiem a pozostałą częścią ciała. Jak do tej pory sklasyfikowano trzy podstawowe typy tej choroby.

  • Nerwiak osłonkowy atakuje przede wszystkim tkanki nerwów przedsionkowo-ślimakowych, odpowiedzialnych za słuch oraz utrzymywanie równowagi. Dlatego inną nazwą tego schorzenia jest nerwiak słuchowy.
  • Nerwiak zarodkowy powstaje w obrębie zwojów nerwowych. W większości przypadków jest on wykrywany u dzieci.
  • Nerwiakowłókniak atakuje głównie łącznotkankowe elementy nerwów. Przede wszystkim te unerwiające skórę. Ten rodzaj choroby dotyka głównie osoby między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.
Uraz stopy może być przyczyną rozwoju nerwiaka.
Uraz stopy może być przyczyną rozwoju nerwiaka.

1. Nerwiak – przyczyny

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jak do tej pory nie udało się do końca poznać przyczyn powstawania nerwiaka. Naukowcy określili jedynie czynniki zwiększające ryzyko powstania tego nowotworu. Według lekarzy nerwiak może pojawić się w miejscu urazu. W przypadku nerwiakowłókniaka, jego wystąpienie jest przeważnie ściśle związane z neurofibromatozą typu I. Neurofibromatoza jest schorzeniem wrodzonym, charakteryzuje się ona obecnością wielu niezłośliwych zmian nowotworowych pochodzenia nerwowego.

Rak skóry (prezentacja edukacyjna)
Rak skóry (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Znaki ostrzegawcze przed rakiem Tak jak wiele innych nowotworów, rak skóry, w tym czerniak, rak podstawnokomórkowy

zobacz galerię

2. Nerwiak - objawy

Objawy kliniczne tej choroby mogą być bardzo zróżnicowane. Może on przebiegać zarówno w sposób całkowicie bezobjawowy jak również wywoływać różne zaburzenia neurologiczne. W zależności od lokalizacji nerwiak, będzie dawał inne oznaki.

Nerwiak osłonkowy najczęściej objawia się wystąpieniem niedosłuchu, zaburzeniami równowagi oraz szumów usznych. W przypadku niektórych osób nerwiak może spowodować porażenie nerwu twarzowego lub trójdzielnego.

Nerwiak zarodkowy może objawiać się na różne sposoby w zależności od umiejscowienia. Ten typ choroby zazwyczaj atakuje tkanki w obrębie jamy brzusznej, czego symptomami mogą być między innymi: brak apetytu, bóle brzucha oraz wymioty. Podczas badania fizykalnego brzucha lekarz powinien również wyczuć nieruchomy i twardy guz

Nerwiakowłókniak ma zwykle charakter miękkich i cielistych guzków znajdujących się na powierzchni skóry lub twardych, owalnych guzków rozwijających się pod skórą. Nerwiak tego typu może również mieć czasami postać przebarwień skórnych.

zobacz także

3. Nerwiak – leczenie

Leczenie tego schorzenia ma zazwyczaj charakter inwazyjny. Nerwiak osłonkowy jest nowotworem, który charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu. Pacjent, u którego rozpoznano ten rodzaj zmian nowotworowych w niezaawansowanej formie, powinien pozostawać pod kontrolą radiologiczną ( regularne badania rezonansem magnetycznym). W przypadku większych guzów wskazane jest całkowite chirurgiczne usunięcie guza. Nerwiak zarodkowy oraz nerwiakowłókniak zazwyczaj też wymagają zastosowania leczenia chirurgicznego. Terapia jest uzależniona od stopnia rozwoju choroby.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze