Nerwiak – przyczyny, objawy, leczenie
Nerwiak to rzadko spotykana choroba nowotworowa obwodowego układu nerwowego, która ma zazwyczaj niezłośliwy charakter. Schorzenie to atakuje tkanki tworzące nerwy. Objawy, które mogą świadczyć o rozwoju nerwiaka to między innymi zaburzenia równowagi, zaburzenia czucia, pogorszenie się słuchu oraz zaburzenia mowy.
Nerwiak jest nowotworem powstającym w obrębie tkanek tworzących nerwy obwodowe, które są odpowiedzialne za komunikację między mózgiem a pozostałą częścią ciała. Jak do tej pory sklasyfikowano trzy podstawowe typy tej choroby.
- Nerwiak osłonkowy atakuje przede wszystkim tkanki nerwów przedsionkowo-ślimakowych, odpowiedzialnych za słuch oraz utrzymywanie równowagi. Dlatego inną nazwą tego schorzenia jest nerwiak słuchowy.
- Nerwiak zarodkowy powstaje w obrębie zwojów nerwowych. W większości przypadków jest on wykrywany u dzieci.
- Nerwiakowłókniak atakuje głównie łącznotkankowe elementy nerwów. Przede wszystkim te unerwiające skórę. Ten rodzaj choroby dotyka głównie osoby między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.
1. Nerwiak – przyczyny
Jak do tej pory nie udało się do końca poznać przyczyn powstawania nerwiaka. Naukowcy określili jedynie czynniki zwiększające ryzyko powstania tego nowotworu. Według lekarzy nerwiak może pojawić się w miejscu urazu. W przypadku nerwiakowłókniaka, jego wystąpienie jest przeważnie ściśle związane z neurofibromatozą typu I. Neurofibromatoza jest schorzeniem wrodzonym, charakteryzuje się ona obecnością wielu niezłośliwych zmian nowotworowych pochodzenia nerwowego.
2. Nerwiak - objawy
Objawy kliniczne tej choroby mogą być bardzo zróżnicowane. Może on przebiegać zarówno w sposób całkowicie bezobjawowy jak również wywoływać różne zaburzenia neurologiczne. W zależności od lokalizacji nerwiak, będzie dawał inne oznaki.
Nerwiak osłonkowy najczęściej objawia się wystąpieniem niedosłuchu, zaburzeniami równowagi oraz szumów usznych. W przypadku niektórych osób nerwiak może spowodować porażenie nerwu twarzowego lub trójdzielnego.
Nerwiak zarodkowy może objawiać się na różne sposoby w zależności od umiejscowienia. Ten typ choroby zazwyczaj atakuje tkanki w obrębie jamy brzusznej, czego symptomami mogą być między innymi: brak apetytu, bóle brzucha oraz wymioty. Podczas badania fizykalnego brzucha lekarz powinien również wyczuć nieruchomy i twardy guz
Nerwiakowłókniak ma zwykle charakter miękkich i cielistych guzków znajdujących się na powierzchni skóry lub twardych, owalnych guzków rozwijających się pod skórą. Nerwiak tego typu może również mieć czasami postać przebarwień skórnych.
zobacz także
- Pacjenci z wyleczonym nowotworem w dzieciństwie żyją dłużej, ale pogarsza się ich jakość zdrowia
- Nowotwory, które można odziedziczyć
- Polacy a profilaktyka nowotworowa
3. Nerwiak – leczenie
Leczenie tego schorzenia ma zazwyczaj charakter inwazyjny. Nerwiak osłonkowy jest nowotworem, który charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu. Pacjent, u którego rozpoznano ten rodzaj zmian nowotworowych w niezaawansowanej formie, powinien pozostawać pod kontrolą radiologiczną ( regularne badania rezonansem magnetycznym). W przypadku większych guzów wskazane jest całkowite chirurgiczne usunięcie guza. Nerwiak zarodkowy oraz nerwiakowłókniak zazwyczaj też wymagają zastosowania leczenia chirurgicznego. Terapia jest uzależniona od stopnia rozwoju choroby.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.