Nerwica a depresja

Różnią się, a jednak są do siebie tak bardzo podobne. Często jedna występuje z drugą lub jedna drugą prowokuje. Zarówno depresja jak i nerwica zaburzają zdrowie psychiczne osoby chorej, utrudniają jej życie. Czy wiesz, jak odróżnić depresję od nerwicy?

Różnice pomiędzy depresją a nerwicą

Depresję można by określić najprościej jako stan smutku, przygnębienia i złego nastroju - z myślami samobójczymi włącznie. Człowiek w depresji odczuwa tak dogłębny smutek, jedynym wyjściem z sytuacji wydaje się być targnięcie na swoje życie. Przyszłość, przeszłość i teraźniejszość widzi w czarnych barwach i nie jest w stanie zmienić sposobu jej potrzegania.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Tak jak w depresji dominującym uczuciem jest smutek, tak w przypadku nerwicy jest to lęk. Lęk pod różną postacią: wolnopłynącego, umiarkowanego, ale bardzo nieprzyjemnego uczucia stałego niepokoju lub lęku napadowego. Wydaje się, że oba zaburzenia łatwo odróżnić, a jednak nie do końca…

Lęk w nerwicy a depresja lękowa

Poza wymienionymi powyżej objawami zarówno w nerwicy jak i w depresji występuje szereg dodatkowych symptomów, które wzajemnie się przeplatają. Głównym, a osiowym objawem dla nerwicy, jest lęk.

Lęk jest bardzo częsty w depresji, z kolei smutek w nerwicy. Są rodzaje depresji, którą cechuje bardzo silne pobudzenie i duży poziom lęku (depresja agitowana), z kolei konsekwencją nerwicy i wyczerpujących pacjenta stanów lękowych jest smutek - poczucie wyczerpania, przygnębienia i wewnętrznej pustki.

Niegdyś używano takich określeń jak nerwica depresyjna i depresja lękowa. Jednak ze względu na trudności w rozróżnieniu jednego zaburzenia od drugiego, zrezygnowano z tego podziału. Obecnie stosuje się diagnozę zaburzenia lękowo-depresyjne.

Jedno jest pewne: o ile depresja może występować bez lęku, o tyle nerwicy zawsze – prędzej czy później, będą towarzyszyły objawy depresyjne.

Co łączy depresję z nerwicą?

Cechą, która występuje w przypadku obu zaburzeń jest przede wszystkim lęk. Czy napadowy, czy wolnopłynący, czy w postaci fobii, czy w postaci natręctw – lęk występuje prawie zawsze w przypadku obu tych zaburzeń. Lęk z kolei jest przejawem napięcia i to napięcie psychiczne jest współobecne zarówno w depresji jak i nerwicy. Może niekiedy przejawiać się w zachowaniach agresywnych, impulsywnych czy drażliwości.

Depresję i nerwicę łączą również takie cechy jak myślenie pesymistyczne i brak umiejętności odprężenia się. Ta ostatnia z kolei wpływa na zaburzenia snu – kolejną cechę dość typową dla obydwu zaburzeń.

Problemy diagnostyczne nerwicy i depresji

Depresja jest chorobą, która aż w 15% przypadków kończy się śmiercią. Nie ulega wątpliwościom, że jej leczenie wymaga dużych kompetencji i jest konieczne. W większości przypadków konieczna jest farmakoterapia, a kiedy nastrój pacjenta poprawia się, dobrze jest wprowadzić leczenie psychoterapeutyczne. Niekiedy depresja nie wymaga przyjmowania leków, ale wyłącznie psychoterapii. Wszystko zależy od jej rodzaju.

Nerwica z kolei zawsze wymaga psychoterapii, a rzadziej farmakoterapii. Przy czym przyjmowanie leków może wyleczyć objawy, ale nie przyczynę.

Dużym problemem w przypadku diagnozy jest rozróżnienie depresji od nerwicy. Depresja może przybierać różne formy. Może przebiegać z dużym pobudzeniem psychoruchowym lub odwrotnie – brakiem pobudzenia, izolowaniem się od ludzi, od rzeczywistości i wyraźnym spadkiem energii życiowej. Osoba taka chudnie i nie jest w stanie wstać z łóżka. Stereotypowo zresztą właśnie tak postrzega się depresję. W rzeczywistości jednak wiele osób z depresją w miarę normalnie funkcjonuje, odczuwając wewnątrz głęboki smutek, pustkę i szereg innych negatywnych odczuć i objawów somatycznych.

Innym rodzajem depresji, którą trudno zdiagnozować jest depresja maskowana, która przejawia się głównie pod postacią dolegliwości fizycznych, nie mających przyczyny organicznej. W tym rodzaju depresji smutek i przygnębienie mogą być bardzo słabo zaznaczone, a dominującymi objawami będą problemy ze zdrowiem – bóle, zmęczenie itp.

Często depresja przebiega w sposób mało zauważalny, a w pewnym momencie, kiedy napięcie psychiczne przekracza możliwości przystosowawcze człowieka, pojawiają się stany lękowe lub lęk paniczny. Bardzo często pacjent leczony jest w kierunku lęku napadowego, fobii, a objawy tłumione są lekami przeciwlękowymi. Problemem nadal jednak pozostaje depresja.

Obecnie dużo więcej mówi się o tej chorobie i problemach diagnostycznych z nią związanych. Być może dzięki temu świadomość na jej temat wzrośnie, a osoby cierpiące na zaburzenia lękowe i depresyjne będą potrafiły w odpowiednim czasie zgłosić się po pomoc do lekarza lub psychologa.

Psycholog Paulina Stolorz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dudek D., Zięba A., Depresja – wiedzieć, aby pomóc, Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2002, ISBN 83-88614-05-3.
  • Hammen C., DEPRESJA – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2004, ISBN 83-89574-37-3.
  • Jarema M., Rabe-Jabłońska J., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4180-4.
  • Kokoszka A., Zaburzenia nerwicowe. Postępowanie w praktyce ogólnolekarskiej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2004, ISBN 83-7430-004-3.

Nerwica

Komentarze (2)
~martyna
~martyna ponad rok temu

Miałam silne lęki, depresję. W końcu zdecydowałam się na wizytę u specjalisty. Trafiłam do Izabeli Zduńczyk-Bogiel. Bardzo mi pomogła w moim stanie. Sama bym sobie nie poradziła. Na szczęście trafiłam na Chmielną.

Odpowiedz
~Tina23
~Tina23 ponad rok temu

Dzień dobry, mam dość duży problem z moją mamą. Otóż od pół roku ma zawroty głowy. Myśleliśmy, że jest to wywołane leczeniem zębów, ponieważ przez dłuższy czas leczyła jedynkę. Całe wakacje bała się wyjść sama z domu, bo miała ,,nogi jak z waty". Od jakiegoś czasu do zawrotów doszły: odrętwienie ciała, szczególnie szyi, lewej strony twarzy, drżenie rąk, kołatanie serca (szczególnie nad ranem). zabrałam mamę do psychiatry stwierdził nerwicę depresyjną. Moje pytanie, czy diagnoza lekarza jest trafna? Czy może winny jest tu w jakiś sposób ropny ząb? A jeżeli to nerwica depresyjna, po jakim czasie stan poprawi się? mama bierze leki : Coacsil, Traxene oraz Relanium. Proszę o odpowiedź i podtrzymanie na duchu mnie oraz w szczególności mamy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nerwica
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Nerwica
Nerwica

Przyczyny nerwicy

Przyczyny nerwicy

Zaburzenia lękowe, inaczej nazywane nerwicami, są niejednolitą grupą schorzeń charakteryzujących się bardzo zróżnicowanym obrazem klinicznym, tzn (...) lękowych są różne dla różnych typów zaburzeń, charakteryzujących się różnymi objawami. Przyczyny...

Nerwica

Rozwój nerwicy

Zaburzenia lękowe, inaczej nazywane nerwicami, są niejednolitą grupą schorzeń charakteryzujących się bardzo zróżnicowanym obrazem klinicznym, tzn (...) z tego typu nerwicą wymienia się anksjolityki (leki przeciwlękowe),...

Nerwica

Nerwica w ciąży

. Mało jednak mówi się o nerwicy w czasie ciąży oraz o wpływie zaburzeń lękowych matki na płód. Niewątpliwie wiadomość o ciąży rodzi wiele obaw (...) , np. nerwicę depresyjną, nerwicę neurasteniczną albo...

Nerwica

Nerwica natręctw

Nerwica natręctw

Nerwica natręctw to inaczej zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Nerwice należą do zaburzeń psychicznych, a dokładniej - lękowych. Chorego nawiedzają (...) natrętne myśli (obsesje), a jego zachowania są przymusowe (kompulsje)....

Nerwica

Diagnozowanie nerwicy

Tempo życia, wzrastająca technizacja oraz coraz większe szkody w naturalnym środowisku człowieka w dużej mierze powodują, że nerwice stają (...) więc zadać sobie pytanie, czym jest nerwica oraz w jaki sposób można ją...

Nerwica

Nerwica histeryczna

Nerwica histeryczna

Nerwica histeryczna, inaczej nazywana histerią, jest zaburzeniem równowagi nerwowej prawdopodobnie spowodowanym przez urazy psychiczne. Traktowana (...) . Charakterystyczny jest także brak objawów psychotycznych oraz zmian organicznych....

Nerwica

Jak pomóc osobie z nerwicą?

Jak pomóc osobie z nerwicą?

Osoby chore na nerwicę przeżywają wiele trudności związanych z codziennym funkcjonowaniem. Pomoc bliskich osób jest bardzo potrzebna (...) w ich przezwyciężaniu. Związany z chorobą lęk i objawy somatyczne degradują życie chorego. Dlatego...

Nerwica

Nerwica a życie codzienne

przypadkach może to oznaczać całkowite wycofanie się z pewnych sfer ludzkiej aktywności. Nerwica w życiu codziennym utrudnia prawidłowe funkcjonowanie (...) , jednak wsparcie najbliższego otoczenia może znacznie poprawić stan chorego. Praca...

Nerwica

Nerwica a impotencja

Między nerwicą a impotencją jest bardzo ścisły związek. Zaburzenia erekcji mogą być wynikiem nerwicy lub pojawić się na jej początku. Zaburzenie (...) to jest o tyle trudne, że działa tu mechanizm zamkniętego koła: nerwica...