Nerwica a impotencja

Między nerwicą a impotencją jest bardzo ścisły związek. Zaburzenia erekcji mogą być wynikiem nerwicy lub pojawić się na jej początku. Zaburzenie to jest o tyle trudne, że działa tu mechanizm zamkniętego koła: nerwica wywołuje impotencję, impotencja sprzyja nerwicy. Warto więc przełamać ten mechanizm zanim rozkręci się na dobre… W przypadku obu zaburzeń należy szukać odpowiedniej pomocy i podjąć stosowną formę terapii.

Mechanizm błędnego koła

Zaburzenia lękowe, czyli nerwica, podobnie jak depresja, często jest przyczyną impotencji. Zaburzenia seksualneobjawem nerwicy, a jeśli pojawią się raz, pojawia się lęk, że mogą wystąpić po raz kolejny. Strach jest często tak silny, że istotnie wywołuje mechanizm błędnego koła. Dla mężczyzny z nerwicą kłopotliwe jest to często w przypadku nowego związku. Pojawia się obawa, że się nie „sprawdzi”, skompromituje, że nie zadowoli swojej partnerki. Te uczucia powodują, że zamiast koncentrować się na pieszczotach i czerpaniu przyjemności ze współżycia i bliskości, znerwicowany partner skupia się na sobie i myślach o możliwych zaburzeniach erekcji.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Myślenie o tym, co złego może się wydarzyć odwraca uwagę od aktu seksualnego. Lęk przed niesprawdzeniem się w roli kochanka obniża poziom podniecenia mężczyzny, nie pozwalając mu osiągnąć orgazmu. Działa tu więc swoiste „sprzężenie zwrotne”. Nieudane zbliżenie powoduje obawę przed następnymi stosunkami, a nierozładowane napięcie często znajduje ujście w masturbacji. W ten sposób koło się zamyka. Obawa przed wyśmianiem, kompromitacją staje się przyczyną unikania normalnych kontaktów seksualnych. Cała ta sytuacja jeszcze nasila nerwicę i stany lękowe.

Jak pokonać zaburzenia erekcji w nerwicy?

Zanim problem się utrwali warto wybrać się do specjalisty, a więc seksuologa lub psychoterapeuty. Błędem jest szukanie „na siłę” nowych kontaktów seksualnych, podobnie jak uciekanie w alkohol – „dla rozluźnienia”, który może jedynie pogorszyć problem.

Warto stosować trening relaksacyjny. Jeśli nie udało się raz lub kilka razy, może warto pomyśleć o odpoczynku, o zmniejszeniu natłoku pracy, być może rozwiązaniu jakiegoś problemu, który wpływa na przeciążenie psychofizyczne.

W przypadku nawiązywania nowych znajomości warto poczekać ze współżyciem do momentu, kiedy między obydwojgiem partnerów nawiąże się bliska relacja. Kiedy zaufanie będzie na tyle duże, że mężczyzna nie będzie miał oporów, aby „zaryzykować”. Jeśli problem powtarza się, warto skonsultować sprawę ze specjalistą i podjąć leczenie terapeutyczne. W terapii zaburzeń erekcji najczęściej stosuje się środki farmakologiczne oraz psychoterapię poznawczo-behawioralną. Z reguły już po kilku-kilkunastu spotkaniach z psychoterapeutą możliwa jest poprawa, a z czasem całkowite wyleczenie problemu.

Co zrobić, jeśli partner ma problemy z potencją?

Przede wszystkim: nie wyśmiewać problemu. Nie lekceważyć go, nie ignorować. Jeżeli to chwilowe zaburzenie, a do tej pory współżycie układało się prawidłowo, nie warto wpadać w panikę. To może być stan przejściowy, spowodowany przemęczeniem, zdenerwowaniem czy po prostu drobnym zaburzeniem zdrowia. Bardzo ważne jest okazanie mężczyźnie zrozumienia, i pewności, że nie wpłynie to na wasze wzajemne relacje.

Francuski reżyser, Roger Vadim, opisał w swoich pamiętnikach jak romans z jedną z aktorek zamienił się w jego wielką miłość. Uwieńczoną kolejnym zresztą małżeństwem. Być może trudno w to uwierzyć, ale romans udał się dzięki… jego chwilowej niedyspozycji płciowej. Aktorka okazała mu podobno tyle ciepła i uwagi, że Vadim zdecydował się związać z nią na zawsze. Wspominał później, że gdyby nie troska jakiej doznał wówczas od ukochanej, prawdopodobnie ich romans zakończyłby się po jednej nocy.

Na pewno warto jest o problemie rozmawiać, nie uciekać od tematu. Warto spróbować w rozmowie dojść do tego, co może być ewentualną przyczyną zaburzenia erekcji. Jeżeli mężczyzna cierpi na nerwicę, a impotencja jest jej konsekwencją, warto zachęcić go do poddania się leczeniu. Do problemu dobrze jest podejść poważnie, ale jednocześnie z dużą dozą optymizmu. Zaburzenia tego typu bardzo często spowodowane są psychosomatyką, a dzięki psychoterapii przeważnie dość szybko mijają.

Psycholog Paulina Stolorz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Gregoir A., Impotencja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 832-00-185-36.
  • Kokoszka A., Zaburzenia nerwicowe. Postępowanie w praktyce ogólnolekarskiej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2004, ISBN 83-7430-004-3.
  • Medler J., Sawicka M., Zaburzenia psychiczne u mężczyzn – wybrane zagadnienia, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kraków 2009, ISBN 978-83-86826-98-8.
  • Stearn M., Wstydliwe dolegliwości, D.W. Publishing Co., Szczecin 2001, ISBN 1-57105-063-X.

Nerwica

Komentarze (4)
~IUDEX
~IUDEX 7 miesięcy temu

kryzys państwa determinuje poszukiwanie pieniędzy także poprzez zwiększenie obrotów sprzedaży np. lekarstw na impotencje, usług w tym zakresie wskutek czego odprowadzony jest coraz większy podatek kosztem, nie tylko zdrowia społeczeństwa, znacznie ogranicza się liczbę urodzeń dzieci, ale i kosztem naturalnych praw biologicznych mężczyzny i kobiety co determinuje konflikty miedzy nimi i dziećmi w postaci znęcania, przemocy w rodzinie za co bezkarnie skazuje tylko mężczyzn, wini się ich za rozkład małżeństwa, pozbawia praw rodzicielskich, eksmituje z dorobkowego mieszkania, chociaż są oni ofiarami tego chorego systemu politycznego, analogicznie jak to było w starożytności.

Odpowiedz
~vernon
~vernon ponad rok temu

Ja poszedłem do lekarza, bo nie radziłem sobie za dobrze z tym, że nie mogę swojej kobiety zaspokoić. Przepisał mi maxigrę go i od tamtej pory stosuję ją regularnie i wszystko wróciło do normy. No i psychicznie mi to bardzo też pomogło, bo nie czułem się jak 100% facet

Odpowiedz
~arek76
~arek76 ponad rok temu

no niestety stres jest głównym winowajcą, u młodego człowieka problem zazwyczaj tkwi w głowie.. ponoć odpowiednia dieta też działa cuda, ja już 40stka na karku i wspomagam się lekami od specjalisty, polecam spedrę bo efekty są widoczne od razu

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nerwica a impotencja
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Nerwica a impotencja
Nerwica i lęki

Gry terapeutyczne

Gry terapeutyczne

Naukowcy wymyślili nową generację gier komputerowych, które znajdą zastosowanie w terapii lękowej.

Zaburzenia erekcji

Waga a satysfakcja z seksu

Waga a satysfakcja z seksu

Ostatnie badania naukowe wykazały, że zrzucenie wagi może znacznie poprawić zdolność mężczyzn do erekcji.

Rozmiar penisa

Rozmiar członka

Rozmiar członka

Fresk pochodzący prawdopodobnie z czasów między 89 r. p.n.e. a 76 r.n.e. Został odnaleziony w Pompejach.

Nerwica i lęki

Ćwiczenia a napady paniki

Ćwiczenia a napady paniki

Regularne ćwiczenia mogą być alternatywą lub pomocniczą strategią w terapii farmakologicznej, a także psychoterapii, mających na celu zwalczanie

Problemy z seksem

Co to jest impotencja? (WIDEO)

Co to jest impotencja? (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaburzenia wzwodu u mężczyzn określa się potocznie impotencją. Czy takie nazewnictwo nie jest jednak krzywdzące dla osób, które cierpią na tą (...) oceniający. Osoba określana mianem „impotent" może poczuć się z tego powodu urażona,...

Przyczyny impotencji

Najczęstsze przyczyny impotencji (WIDEO)

Najczęstsze przyczyny impotencji (WIDEO) Odtwórz wideo

Przyczyny impotencji mogą mieć podłoże psychogenne i organiczne. Zaburzenia o podłożu psychogennym stanowią uwarunkowania społeczno-kulturowe (...) stresie. Takie osoby odczuwają lęk przed bliskością i kontaktem z kobietą, a...

Ból podczas stosunku - przyczyny i leczenie

Priapizm (WIDEO)

Priapizm (WIDEO) Odtwórz wideo

mówimy, kiedy erekcja jest bardzo silna, a także bolesna i trwająca nawet kilka godzin. Tak długotrwała erekcja jest niebezpieczna dla mężczyzny (...) , gdyż może wywołać nieodwracalne uszkodzenia prącia w obrębie mechanizmu ciał jamistych....