Nerwy czaszkowe - rodzaje, budowa, funkcje i skutki porażenia
Nerwy czaszkowe przebiegają w obrębie głowy i pełnią wiele różnych funkcji. Dzięki nim możliwe jest poruszanie mięśniami, a także prawidłowe działanie dotyku, słuchu i węchu. Jakie mogą być konsekwencje porażenia nerwów czaszkowych?
- 1. Co to są nerwy czaszkowe?
- 2. Rodzaje nerwów czaszkowych
- 2.1. Nerw węchowy
- 2.2. Nerw wzrokowy
- 2.3. Nerw okoruchowy
- 2.4. Nerw bloczkowy
- 2.5. Nerw trójdzielny
- 2.6. Nerw odwodzący
- 2.7. Nerw twarzowy
- 2.8. Nerw przedsionkowo-ślimakowy
- 2.9. Nerw językowo-gardłowy
- 2.10. Nerw błędny
- 2.11. Nerw dodatkowy
- 2.12. Nerw podjęzykowy
- 3. Przyczyny porażenia nerwów czaszkowych
- 3.1. Przyczyny porażenia nerwu twarzowego
- 4. Badanie nerwów czaszkowych
1. Co to są nerwy czaszkowe?
Nerwy czaszkowe to nerwy, które wyłaniają się z mózgu lub pnia mózgu, występują symetrycznie po obu stronach ciała. Przekazują one informacje pomiędzy głową a częściami ciała. Nerwy czaszkowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zmysłu węchu, słuchu i dotyku (nerwy czuciowe). Pozwalają też na ruch niektórych mięśni i wydzielnicze funkcje gruczołów (nerwy ruchowe).
2. Rodzaje nerwów czaszkowych
Istnieje 12 nerwów czaszkowych:
- I – nerw węchowy,
- II – nerw wzrokowy,
- III – nerw okoruchowy,
- IV – nerw bloczkowy,
- V – nerw trójdzielny,
- VI – nerw odwodzący,
- VII – nerw twarzowy,
- VIII – nerw przedsionkowo-ślimakowy,
- IX – nerw językowo-gardłowy,
- X – nerw błędny,
- XI – nerw dodatkowy,
- XII – nerw podjęzykowy.
2.1. Nerw węchowy
Nerw węchowy (n. olfactorius) kształtuje się już w czasie życia płodowego. Jego zadaniem jest odbieranie i rozpoznawanie zapachów, należy do tzw. nerwów czuciowych, czyli nie odpowiada za ruch żadnych komórek.
2.2. Nerw wzrokowy
Nerw wzrokowy (n. opticus) lokalizuje się w siatkówce oka, skąd przemieszcza się do podstawy mózgowia. Za jego sprawą możemy odbierać bodźce wzrokowe i widzieć nasze otoczenie. Dodatkowo działanie nerwu wzrokowego jest powiązane z ruchem gałek ocznych.
2.3. Nerw okoruchowy
Nerw okoruchowy (n. oculomotorius) unerwia większość mięśni, pozwalających na ruch gałek ocznych (cztery z sześciu). Tym samym umożliwia patrzenie w górę i w dół, w lewo i prawo, widzenie blisko-daleko oraz wykonywanie różnych ruchów okiem.
2.4. Nerw bloczkowy
Nerw bloczkowy (n. trochlearis) ma charakter ruchowy, umożliwia obracanie się gałki ocznej. Wychodzi z mózgowia po stronie grzbietowej, unerwia wyłącznie jeden mięsień - skośny górny.
2.5. Nerw trójdzielny
Nerw trójdzielny (n. trigeminus) pełni kilka ważnych funkcji, ponieważ pozwala na gryzienie, kąsanie, ssanie i połykanie. Unerwia mięśnie żwaczowe, dzięki czemu możemy jeść, a także przekazuje informacje czuciowe z okolicy twarzy, nosa, ust czy oczu.
2.6. Nerw odwodzący
Nerw odwodzący (n. abducens) podobnie jak nerw okoruchowy ma związek z ruchliwością gałek ocznych, kieruje on je do boku. Dodatkowo pozwala człowiekowi na śledzenie przedmiotu w pionie i poziomie, a także na rozróżnianie perspektywy widzenia blisko i daleko.
2.7. Nerw twarzowy
Nerw twarzowy (n. facialis, nerw VII, n. VII) należy do grupy tzw. nerwy mieszane, ponieważ pełni on rozmaite funkcje (takie jak nerwy czaszkowe ruchowe i nerwy czaszkowe czuciowe). Nerw czaszkowy VII z jednej strony pozwala na okazywanie emocji za sprawą ruchów mimicznych twarzy. Z drugiej, uczestniczy w wytwarzaniu łez oraz śliny, a także w odbieraniu wrażeń smakowych.
2.8. Nerw przedsionkowo-ślimakowy
Nerw przedsionkowo-ślimakowy (n. vestibulocochlearis, nerw VIII) sprawia, że jesteśmy w stanie ułożyć pozycję głowy w zgodności z koordynacją słuchu i wzroku.
2.9. Nerw językowo-gardłowy
Nerw językowo-gardłowy (n. glossopharyngeus, nerw IX) unerwia język i gardło człowieka. Za jego sprawą możliwe jest mówienie, połykanie, gryzienie i ssanie. Nerw językowy uczestniczy też w produkcji śliny i przewodnictwie wrażeń smakowych.
2.10. Nerw błędny
Nerw błędny (n. vagus) to największy nerw czaszkowy pod względem długości i mnogości struktur, które unerwia. Jego komórki przechodzą od czaszki do układu pokarmowego. Reguluje on pracę serca, ma nadrzedną rolę w spożywaniu pokarmów, uczestnicy również w mówieniu i przekazywaniu informacji na temat bodźców smakowych.
2.11. Nerw dodatkowy
Nerw dodatkowy (n. accesorius) unerwia część narządów klatki piersiowej, ale również mięśnie szyi i gardła. Bierze udział w ssaniu, kąsaniu, gryzieniu i połykaniu.
2.12. Nerw podjęzykowy
Nerw podjęzykowy (n. hypoglossus) ma ogromny wpływ na pracę języka, umiejętność wysuwania go z jamy ustnej, przesuwania i unoszenia. Nerw ten ma również wpływ na proces ssania.
Nerwy mózgowe (nerwy głowy), a przede wszystkim funkcje nerwów czaszkowych pozwalają na normalne funkcjonowanie. W związku z tym nawet najmniejsze uszkodzenia nerwów czaszkowych są bardzo dotkliwe i zmuszają do pilnej wizyty lekarskiej.
3. Przyczyny porażenia nerwów czaszkowych
Jest wiele przyczyn, które mogą prowadzić do porażenia nerwów czaszkowych. Mogą być związane z przerwaniem ciągłości nerwów czaszkowych i rdzeniowych, uciskiem lub uszkodzeniem jądra nerwów czaszkowych.
Wśród najpopularniejszych przyczyn uszkodzenia nerwów czaszki wymienia się:
- uraz głowy i szyi,
- stany zapalne,
- udar mózgu (niedokrwienny i krwotoczny),
- stwardnienie rozsiane,
- uszkodzenia jatrogenne (np. podczas operacji neurochirurgicznej),
- nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.
Nerwy czuciowe i ruchowe mogą zostać porażone również w przebiegu chorób, takich ja stwardnienie zanikowe boczne, cukrzyca czy kiła. Zdarzają się również przypadki, w których trudno określić przyczynę porażenia unerwienia głowy.
3.1. Przyczyny porażenia nerwu twarzowego
Jednym z nerwów czaszkowych jest nerw twarzowy, który odpowiada za pracę i funkcjonowanie mięśni mimicznych twarzy. W medycynie wyróżnia się tzw. porażenie Bella. To sytuacja, w której ostre zapalenie nerwu kończy się jego porażeniem. Takie samoistne obwodowe porażenie nerwu twarzowego odpowiada za większość obwodowych uszkodzeń.
W wielu przypadkach udaje się określić przyczynę porażenia nerwów, która nie musi być poważna. Czasem wystarczy zwykle przewianie, by pojawiły się niepokojące objawy. Należą do nich, m.in.: ból za uchem, niemożność kontrolowania mięśni mimicznych (np. trudności ze zmarszczeniem czoła czy zamknięciem oka).
W większości przypadków objawy porażenia nerwu twarzowego cofają się po upływie kilku tygodni. Wiele jednak zależy od jego przyczyny. Gorzej rokują przypadki wywołane urazem czaszkowo-mózgowym, półpaścem czy boreliozą.
4. Badanie nerwów czaszkowych
Badanie nerów twarzoczaszki jest zróżnicowane w zależności od tego, który nerw lekarz chce poddać ocenie. Postępowanie to ma na celu sprawdzenie czy funkcje nerwów są prawidłowe.
Badanie nerwu węchowego jest bardzo proste, wymaga jedynie zawiązania oczu i wąchania konkretnych zapachów, zwykle mocnych i charakterystycznych (np. lawendy). Trudności w rozpoznaniu aromatu lub brak czucia zapachu informuje o problemach z nerwem węchowym.
Badanie nerwu wzrokowego to zadanie okulisty, który sprawdza, czy powieki są symetryczne, wykonuje badanie dna oka, ocenę siatkówki, plamki żółtej, źrenić i naczyń krwionośnych. Często przeprowadza też badanie perymetryczne, wskazujące ewentualne ubytki w polu widzenia.
Badanie nerwów okoruchowego, bloczkowego i odwodzącego jest możliwe jednocześnie, ponieważ te nerwy czaszkowe unerwiają okolice oczu i wpływają na ruchy gałek ocznych. Test polega na wykonywanie konkretnych ruchów oczami, a także na przenoszeniu wzroku z daleka na przedmiot trzymany blisko.
Badanie nerwu trójdzielnego wymaga obejrzenia, czy mięsień skroniowy nie zanika. Następnie osoba badana musi próbować otwierać usta, gdy lekarz je domyka, a następnie następuje ocena czucia nacisku, wibracji czy temperatury. Podejmowane czynności wykonywane są oddzielnie dla lewej i prawej części twarzy.
Badanie nerwu twarzowego polega na wykonywaniu czynności zgodnie ze wskazówkami specjalisty, może to być na przykład marszczenie czoła, uśmiech lub uniesienie brwi.
Badanie nerwu przedsionkowo-ślimakowego składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to próba chodu i równowagi. Drugi to przeprowadzenie próby Rinnego (ocena stopnia utraty słuchu) i Webera (przyłożenie do czoła przedmiotu wprawionego w drgania w celu oceny słyszalności dźwięku w obu uszach).
Badanie nerwów językowo-gardłowego, błędnego i podjęzykowego to sprawdzanie występowania odruchu wymiotnego za pomogą podrażnienia tylnej ściany gardła szpatułką. Pacjent ma również za zadanie wysuwanie języka z ust, otwieranie buzi czy przełykanie śliny.
Badanie nerwu dodatkowego to natomiast prośba o pochylenie głowy do przodu i tyłu, obrócenie jej na boki czy wzruszenie ramionami.
Zobacz też:
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.