Trwa ładowanie...

Nerwy czaszkowe – funkcje i skutki porażenia

Człowiek posiada 12 par nerwów czaszkowych, które rozpoczynają się na obszarze mózgowia i przebiegają głównie w obrębie głowy. Pełnią wiele różnych funkcji. Jakie mogą być konsekwencje porażenia nerwów czaszkowych? Za jakie funkcje odpowadają nerwy czaszkowe?

Zobacz film: "Jak uodpornić się na stres?"

spis treści

1. Co to są nerwy czaszkowe?

Nerwy czaszkowe odpowiadają przede wszystkim za odbiór wrażeń zmysłowych, ale też pracę kilku grup mięśni oraz wydzielnicze funkcje gruczołów. Są wśród nich: nerw węchowy odpowiedzialny za zmysł węchu, nerw wzrokowy odpowiada za przekazywanie i przetwarzanie wrażeń wzrokowych, nerw trójdzielny, nerw twarzowy, nerw błędny, nerw podjęzykowy, * nerw dodatkowy.

Nerwy czaszkowe znajdują się symetrycznie po prawej i lewej stronie ciała człowieka.

2. Porażenie nerwów czaszkowych – przyczyny

Jest wiele przyczyn, które mogą prowadzić do porażenia nerwów czaszkowych. Najczęściej dzieje się tak w wyniku urazu (głowy i szyi), krwiaka wewnątrzczaszkowego, udaru mózgu czy tętniaka naczyń mózgowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nerwy czaszkowe mogą też zostać porażone w przebiegu niektórych chorób, np. stwardnienia zanikowego bocznego, stwardnia rozsianego, cukrzycy, kiły. Zdarzają się również przypadki, w których trudno określić przyczynę porażenia.

3. Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny

Jednym z nerwów czaszkowych jest nerw twarzowy, który odpowiada za pracę i funkcjonowanie mięśni mimicznych twarzy. W medycynie wyróżnia się tzw. porażenie Bella. To sytuacja, w której ostre zapalenie nerwu kończy się jego porażeniem. Takie samoistne obwodowe porażenie nerwu twarzowego odpowiada za większość obwodowych uszkodzeń.

W wielu przypadkach udaje się określić przyczynę porażenia nerwów, która nie musi być poważna. Czasem wystarczy zwykle przewianie, by pojawiły się niepokojące objawy. Należą do nich, m.in.: ból za uchem, niemożność kontrolowania mięśni mimicznych (np. trudności ze zmarszczeniem czoła czy zamknięciem oka).

W większości przypadków objawy porażenia nerwu twarzowego cofają się po upływie kilku tygodni. Wiele jednak zależy od jego przyczyny. Gorzej rokują przypadki wywołane urazem czaszkowo-mózgowym, półpaścem czy boreliozą.

4. Zapalenie nerwu trójdzielnego

W skład nerwów czaszkowych wchodzi też nerw trójdzielny (dzieli się na nerw oczny, szczękowy oraz żuchwowy). Odpowiada za ruch oraz czucie w obrębie twarzy i jamy ustnej, m.in. za unerwienie zębów, zatok przynosowych oraz spojówki oka.

Gdy dochodzi do uszkodzenia nerwu trójdzielnego stwierdzana jest neuralgia nerwu trójdzielnego (inaczej nazywana też rwą twarzową). Towarzyszy jej silny ból. Najczęściej pojawia się między 40. a 60. rokiem życia, dwukrotnie częściej dotyka kobiety. W większości przypadków jest jednostronny (najczęściej lewostronny), rzadko obustronny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.