Trwa ładowanie...

Neuroswoista enolaza (NSE) - przebieg badania, intepretacja wyników

 Paula Jakubasik
17.12.2021 11:48
Neuroswoista enolaza (NSE) to marker nowotworowy o wysokiej czułości.
Neuroswoista enolaza (NSE) to marker nowotworowy o wysokiej czułości. (adobestock)

Neuroswoista enolaza (NSE) to marker nowotworowy, używany do diagnostyki i monitorowania leczenia niektórych nowotworów. Najczęściej stosowany jest w przebiegu drobnokomórkowego raka płuc oraz nerwiaka zarodkowego, choć podwyższony poziom NSE występuje również w przypadku chorób, niezwiązanych ze zmianami nowotworowymi. Czym charakteryzuje się neuroswoista enolaza? Jak intepretować wynik NSE?

spis treści

1. Czym jest neuroswoista enolaza?

Neuroswoista enolaza (NSE) to marker nowotworowy o wysokiej czułości. Enolaza występuje naturalnie w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, rdzeniu nadnerczy, szyszynce oraz w przysadce mózgowej.

Podwyższone wartości NSE są obserwowane między innymi w przypadku guzów neuroendokrynnych, glejaka oraz drobnokomórkowego raka płuc.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Badanie enolazy służy diagnostyce, ocenie zaawansowania oraz monitorowania skuteczności leczenia niektórych chorób nowotworowych, głównie u pacjentów chorych na drobnokomórkowy nowotwór płuc.

Oznaczenie poziomu NSE jest najczęściej wykorzystywane w przypadku podejrzenia nerwiaka zarodkowego (neuroblastomy), raka płuc oraz raka rdzeniastego tarczycy.

2. Przebieg badania enolazy NSE

Badanie neuroswoistej enolazy polega na pobraniu krwi, najczęściej z żyły łokciowej, do jednorazowej strzykawki. Pacjent nie musi być na czczo i może udać się do laboratorium o dowolnej porze.

Ważne jest jednak, by nie zgłaszać się na badanie w przebiegu przeziębienia, a na kilka dni przed unikać stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego, picia alkoholu, palenia papierosów i nadużywania kawy.

3. Interpretacja wyników neuroswoistej enolazy

Norma enolazy to 12,5–25 ng/ml, każdy wynik poniżej lub powyżej prawidłowych wartości jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Wzrost NSE obserwuje się u pacjentów chorych na drobnokomórkowego raka płuc (postać ograniczona i uogólniona), nerwiaka zarodkowego, rdzeniastego raka tarczycy, a także w przebiegu nowotworów neuroendokrynnych. Często nieprawidłowy wynik wskazuje również na nasieniaka jądra, nowotwór nerki lub prostaty.

Podwyższony wynik neuroswoistej enolazy zdarza się również w stanach, niezwiązanych ze zmianami nowotworowymi, takimi jak:

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze