Niacynamid – skutki uboczne, właściwości i zastosowanie
Niacynamid jest pochodną witaminy B3. Odgrywa istotną rolę w powstawaniu aminokwasów oraz kwasów nukleinowych. Jest składnikiem wielu produktów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla skóry wrażliwej i trądzikowej. Jak działa?
1. Co to jest niacynamid?
Niacynamid to amid kwasu nikotynowego oraz pochodna witaminy B3 (niacyny). Z tego powodu funkcjonuje również pod taką nazwą, także jako witamina PP czy nikotynamid.
Substancja jest produkowana w organizmie przez tryptofan dostarczany wraz z pokarmem i przy obecności witamin B1, B2 i B6, niestety są to tak małe ilości, że konieczne jest jej dostarczanie wraz z dietą i suplementacją. Gdzie znaleźć niacynamid? Zawiera go mięso, ryby, nabiał, drożdże, orzechy i produkty z pełnego ziarna.
Nikotynamid pełni w organizmie ważną rolę. Bierze udział w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych, stymuluje produkcję erytrocytów, odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych. Ponieważ działa także na skórę, jest składnikiem wielu kosmetyków.
2. Niacynamid w kosmetyce
Niacynamid korzystnie działa także na skórę. Ma to związek z tym, że:
- ma działanie nawilżające,
- odbudowuje barierę hydrolipidową, ponieważ bierze udział w syntezie ceramidów oraz lipidów, które tworzą płaszcz hydrolipidowy,
- posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne – zmniejsza namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za stan zapalny oraz zmiany trądzikowe,
- normalizuje działanie gruczołów łojowych, reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza nadprodukcję sebum i nadmierne przetłuszczanie się cery,
- zwęża pory, zmniejsza ich widoczność,
- spowalnia procesy starzenia, przeciwdziała pojawianiu się oznak upływającego czasu, To antyoksydant, który ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny,
- neutralizuje działanie wolnych rodników oraz uszkodzeń spowodowanych przez stres oksydacyjny,
- rozjaśnia cerę i zmiany potrądzikowe, zapobiega powstawaniu przebarwień, hamując wytwarzanie przez skórę melaniny odpowiedzialnej za obecność zmian pigmentacyjnych.
Kiedy sięgać po kosmetyki, które zawierają niacynamid? Wskazaniem jest:
- potrzeba regeneracji, wygładzenia i zrewitalizowania skóry,
- pielęgnacja cery wrażliwej, suchej i odwodnionej, także z przebarwieniami,
- cery problematycznej oraz ze skłonnością do dermatoz, takich jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry (AZS),
- nadmierna ekspozycja na słońce (zawierają go produkty z filtrami SPF służące do ochrony przeciwsłonecznej).
Niacynamid można znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, zarówno na dzień, jak i na noc (występuje pod nazwą INCI Niacynamide). Jest składnikiem produktów przeciwzmarszczkowych, regenerujących, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących (można go znaleźć w serum, kremie i żelach punktowych), jak i produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Substancja bywa wykorzystywana do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej.
Z czym łączyć niacynamid?
Aby działąnie substancji było efektywne, niacynamid można łączyć z kwasem hialuronowym, wzmacniając jego działanie nawilżające oraz z cynkiem. Wspólnie łagodzą stany zapalne, regulują działanie gruczołów łojowych i regenerują skórę, zmniejszają widoczność przebarwień, a i ułatwiają także gojenie się zmian potrądzikowych.
Substancję można łączyć także z retinolem, jednak nie należy ich aplikować jednocześnie. Niacynamid ma wyższe pH, co może osłabić działanie obu substancji, a i wywołać podrażnienia. Najlepiej stosować kosmetyki z niacynamidem rano, a retinol wieczorem.
3. Niacynamid – skutki uboczne i środki ostrożności
Co warto wiedzieć o nikotynamidzie w kontekście szkodliwości i bezpieczeństwa? Warto pamiętać, że najczęstszym objawem, który towarzyszy za wysokiemu poziomowi witaminy B3 w organizmie jest zaczerwienienie, pieczenie i mrowienie na twarzy, ramionach oraz klatce piersiowej.
Niacynamid w kosmetykach jest składnikiem hipoalergicznym oraz bezpiecznym w stosowaniu, jednak nie należy go łączyć z kwasami (np. AHA i BHA) ze względu na różne pH. A co z kwestią niacynamid a witaminą C w formie kwasu askorbinowego? Nie należy ich łączyć. Po pierwsze osłabiają swoje działanie, a po drugie duet ten tworzy kwas nikotynowy, który podrażnia skórę.
Niacynamid przy wprowadzaniu do codziennej pielęgnacji wymaga zastosowania środków ostrożności. Co to znaczy? Należy:
- zacząć od niższych stężeń substancji, najlepiej od 3 do 5%,
- wprowadzać ją stopniowo, sięgając po nią kilka razy w tygodniu. Ważne, by obserwować reakcję skóry,
- po pewnym czasie można zwiększyć częstotliwość stosowania niacynamidu lub włączyć kosmetyki o wyższym stężeniu składnika.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.