Nicienie lekiem na sepsę

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Liverpoolu układowy stan zapalny wywołany przez sepsę można leczyć przy pomocy białka naturalnie występującego u jednego z przedstawicieli nicieni.

1. Czym jest sepsa?

Sepsa to schorzenie, którego przyczyną jest reakcja organizmu na zakażenie. W organizmie zaatakowanym przez bakterie zachodzi szereg procesów, które prowadzą do rozwoju stanu zapalnego i powstawania zakrzepów. Każdego roku na całym świecie na sepsę zapada 20 milionów ludzi, którzy wymagają hospitalizacji. Od 20 lat w leczeniu sepsy powszechnie stosuje się antybiotyki i podtrzymywanie płynności przepływu krwi. Terapię często utrudnia uszkodzenie wątroby w wyniku podawania leków, a także obecność w organizmie antybiotykoopornych bakterii. Z tego względu śmiertelność w ciężkim przebiegu sepsy, w którym dochodzi do uszkodzenia wielonarządowego i wstrząsu septycznego, wynosi aż 50%. Istnieje więc ogromne zapotrzebowanie na nowe metody leczenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Nicienie w organizmie człowieka

Wiele rodzajów nicieni to pasożyty gnieżdżące się w przewodzie pokarmowym, naczyniach limfatycznych, skórze i mięśniach człowieka. Są one niezwykle powszechne, szczególnie w częściach świata, gdzie warunki sanitarne są na niskim poziomie. Szacuje się, że nawet ćwierć populacji może być zakażona tymi pasożytami. Nicienie mogą żyć w organizmie człowieka przez wiele lat bez wywoływania reakcji układu immunologicznego, a często też bez wywoływania żadnych objawów i dolegliwości.

3. Nicienie a sepsa

Naukowcy odkryli, że zakażenie wywołane przez bakteryjne endotoksyny w komórkach immunologicznych pacjentów z sepsą można zwalczyć przy pomocy białka ES-62, które wydzielają nicienie Acanthocheilonema viteae. Uczeni zauważyli, że u osób zakażonych nicieniami stan zapalny towarzyszący alergii lub chorobom autoimmunologicznym ma znacznie łagodniejszą postać. Białko ES-62 stymuluje proces autofagii, czyli trawienia przez komórkę uszkodzonych elementów jej struktury. Proces ten zmniejsza stan zapalny, a jednocześnie umożliwia oczyszczenie z zakażenia mikrobami i zapobiega rozległemu uszkodzeniu tkanek, do jakiego często dochodzi w przebiegu sepsy. Dodatkowo ES-62 przyspiesza regenerację po wstrząsie septycznym. Badacze wskazują, iż białko to podawane osobno lub w połączeniu z antybiotykami może się okazać skutecznym lekiem na wstrząs septyczny i inne choroby zapalne.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!