Trwa ładowanie...

Nicienie - lekiem na sepsę, obecność w organizmie człowieka, działanie

Avatar placeholder
03.12.2018 22:19
Nicienie to pasożyty gnieżdżące się w przewodzie pokarmowym
Nicienie to pasożyty gnieżdżące się w przewodzie pokarmowym (123rf.com)

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Liverpoolu układowy stan zapalny wywołany przez sepsę można leczyć przy pomocy białka naturalnie występującego u jednego z przedstawicieli nicieni.

spis treści

1. Nicienie - lekiem na sepsę

Posocznica to schorzenie, którego przyczyną jest reakcja organizmu na zakażenie. W organizmie zaatakowanym przez bakterie zachodzi szereg procesów, które prowadzą do rozwoju stanu zapalnego i powstawania zakrzepów. Każdego roku na całym świecie na sepsę zapada 20 milionów ludzi, którzy wymagają hospitalizacji.

Od 20 lat w leczeniu sepsy powszechnie stosuje się antybiotyki i podtrzymywanie płynności przepływu krwi. Terapię często utrudnia uszkodzenie wątroby w wyniku podawania leków, a także obecność w organizmie antybiotykoopornych bakterii. Z tego względu śmiertelność w ciężkim przebiegu sepsy, w którym dochodzi do uszkodzenia wielonarządowego i wstrząsu septycznego, wynosi aż 50%. Istnieje więc ogromne zapotrzebowanie na nowe metody leczenia.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię

2. Nicienie - obecność w organizmie człowieka

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Nicienie to pasożyty gnieżdżące się w przewodzie pokarmowym, naczyniach limfatycznych, skórze i mięśniach człowieka. Nicienie są niezwykle powszechne, szczególnie w częściach świata, gdzie warunki sanitarne są na niskim poziomie. Szacuje się, że nawet ćwierć populacji może być zakażona nicieniami. Nicienie mogą żyć w organizmie człowieka przez wiele lat bez wywoływania reakcji układu immunologicznego, a często też bez wywoływania żadnych objawów i dolegliwości.

3. Nicienie - działanie

Naukowcy odkryli, że zakażenie wywołane przez bakteryjne endotoksyny w komórkach immunologicznych pacjentów z sepsą można zwalczyć przy pomocy białka ES-62, które wydzielają nicienie Acanthocheilonema viteae. Uczeni zauważyli, że osoby zakażone nicieniami łagodniej przechodzą stan zapalny towarzyszący alergii lub chorobom autoimmunologicznym.

Białko ES-62 stymuluje proces autofagii, czyli trawienia przez komórkę uszkodzonych elementów jej struktury. Proces ten zmniejsza stan zapalny, a jednocześnie umożliwia oczyszczenie z zakażenia mikrobami i zapobiega rozległemu uszkodzeniu tkanek, do jakiego często dochodzi w przebiegu sepsy. Dodatkowo ES-62 przyspiesza regenerację po wstrząsie septycznym.

Badacze wskazują, iż białko nicieni podawane osobno lub w połączeniu z antybiotykami może się okazać skutecznym lekiem na wstrząs septyczny i inne choroby zapalne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze