Trwa ładowanie...

Nie oszczędza mężczyzn. Panowie często lekceważą objawy tego raka

 Patrycja Pupiec
05.10.2023 17:01
Dla wielu to jedynie kobiecy rak. "Chorują mężczyźni powyżej 60. roku życia, ale i 30-latkowie"
Dla wielu to jedynie kobiecy rak. "Chorują mężczyźni powyżej 60. roku życia, ale i 30-latkowie" (Getty Images)

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród Polek, ale choroba stanowi zagrożenie również dla mężczyzn, choć wielu z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. - Nawet gdy wyczują guzek, lekceważą sytuację, bo uważają, że nic się nie zdarzy - zaznacza dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

spis treści

1. Rak piersi to nie tylko problem kobiet

- Kiedy przyjrzymy się liczbie zachorowań na nowotwory złośliwe wśród mężczyzn, rak piersi stanowi około 0,2 proc., wydaje się to niewielką liczbą, ale panowie także chorują. Liczba zachorowań na raka piersi rośnie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Michał Kunkiel, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

W przypadku raka piersi najsilniejszym czynnikiem ryzyka jest płeć. Według Krajowego Rejestru Nowotworów choroba stanowi ok. 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych piersi i mniej niż 1 proc. nowotworów złośliwych u mężczyzn.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Grupa polskich naukowców, których analizy zostały opublikowane w czasopiśmie "BMC Cancer", na podstawie rejestru Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie wskazuje, że średnio na ok. 25 tys. przypadków raka piersi wykrywa się go u 186 mężczyzn.

- Na sto chorych kobiet przypada jeden chorujący na raka piersi mężczyzna. Często są to pacjenci obciążeni rodzinnie, z mutacjami genetycznymi, którzy dziedziczą predyspozycje do wystąpienia raka piersi po swoich rodzicach - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

2. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

- Mężczyzn chorujących na raka piersi jest na tyle mało, że skutkuje to brakiem badań epidemiologicznych, które pomogłyby zidentyfikować grupę panów ze zwiększonym ryzykiem raka piersi. Głównie chorują mężczyźni powyżej 60. roku życia, ale zdarzają się znacznie młodsi np. 30-latkowie - wyjaśnia dr Jagiełło-Gruszfeld.

Nie wszystkie przyczyny powstawania raka piersi u mężczyzn są znane, lecz istnieje grupa zidentyfikowanych determinantów, które zwiększają ryzyko wystąpienia tego nowotworu.

- Należy je podzielić na dwie kategorie. Jedna to czynniki, na które nie mamy wpływu i są związane z predyspozycją genetyczną. Do tej grupy zalicza się mutacje genu BRCA1 i BRCA2, zespół Klinefeltera czy mutację genu androgenowego - zaznacza onkolog kliniczny.

- Drugą kategorię stanowią modyfikowalne czynniki, a więc takie, na które mężczyźni mają wpływ. Są to: nadwaga i otyłość, a także spożywanie alkoholu sprzyjające marskości wątroby. Stany te zaburzają równowagę między androgenami a estrogenami - dodaje.

Na rozwój tego nowotworu bardziej narażeni mogą być panowie, którzy stosowali leczenie z powodu innych zdrowotnych problemów.

- Nie bez znaczenia w przypadku tej choroby jest również leczenie radioterapeutyczne. Każde naświetlanie np. w przebiegu chłoniaka, który był leczony przy pomocy radioterapii, może stać się przyczyną raka piersi u mężczyzn. Podobnie jest z leczeniem hormonalnym - podkreśla dr n.med. Patryk Poniewierza, dyrektor działu medycznego Medicover, ekspert w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi.

Objawy raka piersi u mężczyzn

Objawy raka piersi u mężczyzn

3. Tych objawów nie bagatelizuj

Niestety, nadal wielu mężczyzn postrzega raka piersi jako jedynie kobiecy problem. Długo ignorują niepokojące objawy, co negatywnie odbija się na diagnostyce choroby i jej leczeniu.

- Mężczyźni zgłaszają się zazwyczaj w bardziej zaawansowanym stadium choroby, ponieważ nie zastanawiają się nad tym, że mogą zachorować na raka piersi. Często, gdy nawet wyczują guzek, lekceważą sytuację, bo uważają, że nic się nie zdarzy - mówi dr Jagiełło-Gruszfeld.

Lekarka wskazuje na objawy raka piersi u mężczyzn, których nie powinno się bagatelizować:

- Każda zmiana, która wcześniej nie występowała, powinna zaniepokoić - dodaje lekarka.

4. Statystyka bywa okrutna

- Kiedyś usłyszałem takie powiedzenie od profesora uczącego mnie w czasie studiów, które pasuje idealnie do raka piersi wśród mężczyzn, czyli że rzadkie choroby zdarzają się rzadko, ale mogą mieć poważne konsekwencje i obok tego nie można przechodzić obojętnie - mówi dyrektor działu medycznego Medicover.

To nowotwór, który może atakować miejscowo, czyli rozwijać się w piersi, ale także dawać przerzuty do węzłów chłonnych i odległych narządów wewnętrznych jak mózg, płuca, wątroba czy kości. Leczenie raka piersi u mężczyzn przebiega według tych samych zasad postępowania, co u kobiet.

Często nawet lekarze nie zdają sobie sprawy z czyhającego na pacjentów zagrożenia.

- Interniści i lekarze rodzinni nie myślą od razu, że guzek albo zgrubienie na klatce piersiowej lub w dole pachowym u mężczyzny może być objawem raka piersi. Stąd panowie później otrzymują diagnozę, która zwykle jest wówczas bardziej zaawansowana, może dawać przerzuty, a leczenie onkologiczne jest znacznie trudniejsze - wyjaśnia dr n. med. Michał Kunkiel.

- Statystyka jest okrutna i zawsze ten jeden mężczyzna może zachorować, dlatego trzeba się badać, obserwować swoje ciało i w przypadku wystąpienia niepokojących sygnałów, udać się do lekarza. Z kolei osoby będące w grupie ryzyka powinny zainteresować się bardziej celowaną profilaktyką - zaznacza dr n. med. Patryk Poniewierza.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze