Nie pozwól dziecku spać na miękkim łóżku!
Wielu rodziców jest zdania, iż miękkie otoczenie jest wygodniejsze dla dziecka i chroni je przed kontuzjami. Właśnie dlatego zatroskana mama czy tata wyposażają łóżeczka dzieci w kłębiaste poduszki i kołderki. Takie działanie nie jest jednak uzasadnione. Okazuje się bowiem, że zbyt miękkie miejsce snu może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dziecka.
1. Miękkie łóżeczko a zdrowie dziecka
Badania wykazały, że prawdopodobieństwo śmierci dziecka w wyniku przypadkowego uduszenia bądź tzw. śmierci łóżeczkowej jest większe u dzieci Afroamerykanek, niż u potomków Azjatek bądź kobiet pochodzących z Ameryki Łacińskiej. Mimo iż ta różnica mogła być częściowo wynikiem odmienności genetycznych, naukowcy byli zdania, że przyczyną zjawiska są sami rodzice, którzy umieszczają dzieci w niebezpiecznej pozycji lub nieodpowiednim miejscu do spania.
Aby potwierdzić przypuszczenia, naukowcy przeprowadzili badania, które skupiały się na indywidualnych rozmowach z Afroamerykankami zamieszkałymi w Maryland. Badacze pytali kobiety czy wkładały do kołysek dzieci miękką pościel i ochraniacze oraz czy nie kładły dzieci spać w innych miejscach. Ponad połowa matek przyznała, że dokłada wszelkich starań, aby uczynić łóżeczka dzieci miękkimi. Dzięki temu kobiety chciały się upewnić, że dzieciom jest wygodnie i ciepło. Miękkich przedmiotów używano także do podpierania dzieci i zabezpieczania łóżek.
2. Czym jest bezpieczne miejsce do spania?
Zaopatrywanie łóżeczek dzieci w miękkie materace, koce i poduszki podnosi prawdopodobieństwo uduszenia się dziecka. Dodatkowym ryzykiem dla życia dziecka jest kładzenie malucha na boku oraz brzuchu. Nieodpowiednia pozycja podczas snu bardzo często prowadzi do śmierci łóżeczkowej. Niebezpieczne dla dziecka jest także dzielenie łóżka z rodzicami. Chęć rodziców do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa i wygody jest zrozumiała. Opiekunowie chcą, aby poprawiła się jakość i długość snu dziecka. Według naukowców dzieci mogą jednak spać prawie wszędzie. Jeśli przyzwyczaimy je do twardego materaca, będą się na nim wysypiać.
Naukowcy z Maryland głoszą potrzebę rozmowy pediatrów z rodzicami na temat czynników ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej, a także uduszenia dziecka, ze wskazaniem na sposoby, dzięki którym można zapobiegać nieszczęściu. Gdy już rodzice dowiedzą się czegoś więcej na temat bezpiecznej higieny snu dziecka, powinni porozmawiać z dziadkami, przyjaciółmi i innymi osobami, którym zdarza się opiekować ich dzieckiem.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.