Trwa ładowanie...

Nie tylko alkohol jest wrogiem wątroby. Sprawdź, co może jej zaszkodzić

 Katarzyna Prus
03.05.2022 12:09
Niezdrowe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby
Niezdrowe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby (Getty Images)

Nie tylko alkohol, tłuste jedzenie i przetworzona żywność mogą być szkodliwe dla wątroby. Okazuje się, że może ją obciążać nawet cebula.

spis treści

1. Alkohol - wróg numer jeden

- Wątroba jest cudownym filtrem dla naszego organizmu, ale żeby mogła prawidłowo funkcjonować i faktycznie odtruwać, musimy jej dać szansę na regenerację. W przeciwnym razie doprowadzimy do jej niewydolności i uszkodzenia - zaznacza mgr Diana Buzalska-Wolańska, dietetyk kliniczny, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Żywności i Żywienia.

Nie tylko alkohol jest szkodliwy dla wątroby
Nie tylko alkohol jest szkodliwy dla wątroby (Getty Images)
Zobacz film: "Sygnały ostrzegawcze, które wysyła chora wątroba"

Jak podkreśla ekspertka, największym wrogiem wątroby jest alkohol.

- Nie ma czegoś takiego, jak nieszkodliwa dawka alkoholu. Wątroba odpowiada za jego metabolizowanie, więc każda ilość, będzie obciążeniem. Oczywiście im większa dawka i wyższa zawartość procentowa, tym większe ryzyko uszkodzenia komórek wątroby, co w konsekwencji prowadzi do jej niewydolności - zaznacza dietetyk.

- Nie oznacza to jednak, że możemy pić piwo bez umiaru, bo ma niską zawartość alkoholu. W każdym przypadku konieczny jest zdrowy rozsądek - przypomina.

Szczególnie ostrożne powinny być kobiety, dla których nawet kilkakrotnie mniejsza dawka alkoholu, niż w przypadku mężczyzn, może być szkodliwa. Nawet picie czerwonego wina nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu.

- Pamiętajmy, że jego wpływ na wątrobę jest taki sam, jak w przypadku każdego innego alkoholu. Jeśli będziemy pić je w nadmiarze, również narażamy się na uszkodzenie wątroby - zaznacza dietetyk.

Ekspertka dodaje, że spożywanie nadmiernych ilości alkoholu prowadzi do jej uszkodzeń w postaci alkoholowego stłuszczenia wątroby, a w cięższych przypadkach - do marskości i śmierci.

2. Unikaj tłustego spalonego mięsa

Kolejny szkodliwy nawyk to nadmiar tłustych potraw.

- Polacy uwielbiają jeść tłuste mięso i w sezonie grillowym króluje niestety karkówka. To bardzo szkodliwe dla wątroby. Jeśli dodamy do tego nadmierną obróbkę termiczną, serwujemy sobie dodatkowe obciążenie w postaci rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - zwraca uwagę mgr Buzalska-Wolańska.

- Dlatego powinniśmy unikać obróbki na tzw. żywym ogniu, podczas której łatwo przypalić mięso. Zawsze łączmy też mięso z warzywami, które równoważą jego negatywne działanie - dodaje ekspertka.

- Zamiast tłustych mięs wybierzmy drób lub polędwicę. Podobnie w przypadku ryb: najlżejsze dla wątroby będą dorsz, pstrąg czy mintaj. Warto też unikać smażenia i jak najczęściej zastępować je pieczeniem. Jeśli już jednak się na to decydujemy, używajmy olejów roślinnych, np. rzepakowego zamiast smalcu - zaznacza Weronika Sygnowska, dietetyk ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

3. ''Biała śmierć''

Eksperci radzą też, aby unikać przetworzonej żywności: fast foodów i słodyczy.

- Chodzi między innymi o zawarte w tych produktach izomery trans, które podnoszą stężenie tzw. złego cholesterolu we krwi. Do tego dochodzą nadmierne ilości soli, a w przypadku słodyczy - cukrów prostych. W efekcie znacznie zwiększamy ryzyko stanów zapalnych i niealkoholowego stłuszczenia wątroby, a także chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 czy miażdżycy - zaznacza mgr Buzalska-Wolańska.

- Unikajmy przetworzonych produktów, w których króluje sól i cukier, o których nie bez powodu mówi się ''biała śmierć''. Nadmiar cukru to nie tylko gotowe ciastka czy drożdżówki, ale też np. keczup, dlatego warto czytać etykiety i analizować skład produktów, które kupujemy. W wyniku procesów trawiennych nadmierna ilość cukru powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej - dodaje Weronika Sygnowska.

- Podobnie jest z solą. Jej znacznie trudniej uniknąć, bo występuje we wszystkich produktach - począwszy od pieczywa. Starajmy się jednak ograniczać spożycie gotowych wędlin, serów czy konserw, a także gotowych mieszanek przypraw, w których głównym składnikiem jest sól lub glutaminian sodu. Najlepiej tworzyć własne mieszanki ziół, w których nie będzie żadnych szkodliwych dodatków - zaznacza dietetyk.

Ekspertka zwraca uwagę, że nadmierne spożywanie soli i cukru prowadzi do rozwoju wielu chorób, m.in. niealkoholowego stłuszczenia wątroby i marskości wątroby.

4. Uważaj na cebulę

Warto też zwrócić uwagę na warzywa cebulowe, które mogą zaburzać procesy trawienne.

- Osoby, które już mają problemy z układem pokarmowym, faktycznie mogą odczuwać dyskomfort trawienny po spożyciu warzyw cebulowych. W takich przypadkach najlepiej z nich zrezygnować lub znacznie ograniczyć - radzi Diana Buzalska-Wolańska.

Dla zdrowych osób cebula jest jednak pożądanym składnikiem diety ze względu na swoje właściwości. To cenne źródło witaminy C, wapnia i cynku, działa też bakteriobójczo i pomaga w leczeniu nadciśnienia.

5. Leki i papierosy szkodliwe dla wątroby

Do uszkodzenia wątroby może się też przyczynić nadmierne przyjmowanie leków. Co ciekawe, negatywy wpływ może mieć nawet popularny i powszechnie stosowany lek przeciwbólowy paracetamol. Może on powodować uszkodzenia w obrębie wzajemnych połączeń komórkowych. W efekcie dochodzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania wątroby.

Jej pracę mogą również zaburzać papierosy. Palenie nie tylko zwiększa ryzyko nowotworów płuc, krtani i gardła, ale również innych narządów, w tym wątroby.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze