Trwa ładowanie...

Nie tylko szybkie mruganie. Te objawy alzheimera widać na twarzy

 Maciej Rugała
14.12.2022 17:47
Chorobę Alzheimera możesz poznać po oczach
Chorobę Alzheimera możesz poznać po oczach (Getty Images)

Choroby neurodegeneracyjnie to plaga naszych czasów. Kluczowa w walce z nimi jest odpowiednio wczesna diagnoza. Warto być wyczulonym na niektóre nietypowe symptomy, które mogą świadczyć o tym, że w naszym mózgu zachodzą zmiany zanikowe. Szybkie mruganie jest jednym z często bagatelizowanych objawów choroby Alzheimera.

spis treści

1. Chorobę Alzheimera można poznać po twarzy i sylwetce

Moment postawienia diagnozy o chorobie Alzheimera u osoby starszej jest wielkim ciosem dla całej rodziny. Choroba osłabia zdolności szybkiego myślenia, koncentracji, a w końcu sprawia, że chory traci dostęp do własnych wspomnień. Aby skutecznie spowolnić jej postępowanie, należy ją szybko zdiagnozować i wdrożyć leczenie, które spowolni zaniki w tkance mózgowej.

We wczesnej diagnozie może pomóc obserwacja mimiki. Osoby, u których rozwijają się zmiany demencyjne, mogą mieć zmienioną posturę i zachowania mięśni twarzy. Bezwiedne marszczenie brwi, wystraszony wyraz twarzy czy różne jej grymasy, są związane ze zmianami neurodegeneracyjnymi.

Zobacz film: "Test zegara na zdiagnozowanie Alzheimera"

Również sztywnienie sylwetki, kołysanie niemające podłoża tiku nerwowego oraz zmiany w sposobie chodu są jednymi z potencjalnych wczesnych objawów choroby Alzheimera.

2. Szybkie mruganie zdradza chorobę

Badania opublikowane na łamach International Journal of Psychophysiology wykazują związek pomiędzy gwałtownym mruganiem a łagodnym pogorszeniem zdolności kognitywnych. Naukowcy prowadzący badania stwierdzili, że nadzwyczajnie szybkie mruganie może stanowić różnicę między normalnym starzeniem się a postępującą demencją. To tym samym jedno z wielu badań, które wiąże choroby neurodegeneracyjne ze zmienionym wzorcem zachowań w kontekście mimiki.

Pacjenci w zaawansowanym stadium choroby Alzheimera potrafią przez dłuższy czas siedzieć albo leżeć z nieruchomymi, otwartymi oczami lub zamkniętymi, nawet jeśli nie są senni. Związane jest to właśnie ze zmęczeniem mięśni twarzy.

Do objawów zmian demencyjnych, które zauważyć można po zachowaniu, należy umieszczanie rzeczy w domu w miejscach do tego nie przeznaczonych i późniejsze problemy z ich odnalezieniem. Również podejmowanie nieprzemyślanych decyzji, nieracjonalne zarządzanie pieniędzmi oraz zaburzenie świadomości daty i czasu należy do objawów. W późniejszych stadiach chorzy mają problemy z utrzymywaniem spontanicznej konwersacji.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze