NewsyNie wyrzucaj igieł z choinki. Napar ma potencjał antynowotworowy

Nie wyrzucaj igieł z choinki. Napar ma potencjał antynowotworowy

W igłach sosny drzemie większa moc, niż mogłoby się wydawać. To nie tylko świąteczna ozdoba, ale też cenna baza do leczniczego naparu. Badania wskazują, że taka herbata może mieć nawet właściwości przeciwnowotworowe.

Eksperci z Narodowego Uniwersytetu w Seulu doszli do wniosku, że ekstrakt etanolowy z igieł sosny to potencjalny środek hamujący wzrost komórek nowotworowych
Eksperci z Narodowego Uniwersytetu w Seulu doszli do wniosku, że ekstrakt etanolowy z igieł sosny to potencjalny środek hamujący wzrost komórek nowotworowych
Źródło zdjęć: © Getty Images

Napar z igieł sosny

Choinka to nie tylko świąteczna ozdoba. Kiedy przyjdzie moment na sprzątnięcie świątecznych dekoracji, sosnowe igły warto zachować i wykorzystać do celów zdrowotnych.

Można z nich przygotować napar, który od wieków wykorzystuje się w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu (m.in. w Chinach i Korei).

Nic dziwnego, bo sosnowe igły to skarbnica antyoksydantów, a na jej prozdrowotne działanie wskazują badania naukowe. Eksperci z Narodowego Uniwersytetu w Seulu doszli do wniosku, że ekstrakt etanolowy z igieł sosny to potencjalny środek hamujący wzrost komórek nowotworowych.

Produkty, które zmniejszają ryzyko raka prostaty

Z sosnowych igieł można przygotować napar
Z sosnowych igieł można przygotować napar© Getty Images

Przypisali to wysokim poziomom antyoksydantów, które odgrywają kluczową rolę w neutralizowaniu wolnych rodników w organizmie.

"Nasze wyniki wskazują, że igły sosny wykazują silne działanie antyoksydacyjne, antymutagenne i antyproliferacyjne na komórki nowotworowe oraz działanie przeciwnowotworowe in vivo, co sugeruje ich potencjalną przydatność w zapobieganiu nowotworom" — napisali naukowcy, cytowani przez express.co.uk.

Zanim wypijesz, zapytaj lekarza

Inne badanie z 2022 roku przeprowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zasugerowało, że europejskie igły choinkowe są bogate w luteolinę - substancję należącą do flawonoidów o potencjalnych właściwościach przeciwnowotworowych.

WebMD wskazuje jednak, że niewiele badań naukowych dotyczyło wpływu herbaty z igieł sosny na ludzi. Większość skupia się na identyfikacji konkretnych molekuł i ocenie ich właściwości w badaniach laboratoryjnych oraz na zwierzętach.

Dlatego osoby, które chcą samodzielnie przygotować napar z sosnowych igieł powinny używać tylko jadalnych odmian, ponieważ nie wszystkie są bezpieczne do spożycia.

Ponadto zalecana jest konsultacja z lekarzem zanim zaczniemy stosować je w codziennej diecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. express.co.uk
  2. WP abcZdrowie

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie