Trwa ładowanie...

Niemoc płciowa

Leczenie problemów psychogennych to problem dotykający wielu mężczyzn, obejmujący wiele rodzajów zaburzeń o różnym podłożu. Jest to dysfunkcja seksualna, która objawia się brakiem erekcji lub ejakulacji mimo podniecenia seksualnego. Problem może być pierwotny lub wtórny. Niekiedy niemoc płciowa pojawia się epizodycznie w odpowiedzi na dany czynnik (zmęczenie, alkohol, stres). Zdarza się jednak, że dysfunkcja wynika z poważnych zaburzeń na tle psychicznym lub fizycznym.

Zobacz film: "Jak wywołać orgazm?"

1. Rodzaje dysfunkcji seksualnych

Na potencję mężczyzny wpływ ma wiele elementów, w tym uwarunkowania indywidualne, relacje z partnerką, czynniki kulturowe, obyczajowe i ogólnospołeczne. Problem w którejś z tych sfer może stać się przyczyną niemocy płciowej. Niekiedy są to pozorne zaburzenia potencji, chociaż bywają również zaburzenia o charakterze pierwotnym. Dysfunkcje seksualne to między innymi:

  • impoten cja rzekoma – brak ejakulacji mimo prawidłowo funkcjonujących mechanizmów
Niemoc płciowa
Niemoc płciowa

Niemoc płciowa i zdolność do przeżywania seksualnych doznać są uwarunkowane przez czynniki psychologiczne...

zobacz galerię

odpowiadających za erekcję i ejakulację, czego przyczyną jest bierność, oziębłość lub anorgazmia partnerki lub przeświadczenie mężczyzny o własnej impotencji;

  • niemoc płciowa względna – jest to stan, gdy mężczyzna nie potrafi uzyskać wzwodu przy konkretnej partnerce. Oznacza to, że kontakty seksualne z innymi kobietami przebiegają prawidłowo, a dysfunkcja pojawia się tylko w kontaktach z daną kobietą;
  • niemoc płciowa prawdziwa – czyli inaczej impotencja. Przy tej dysfunkcji nie dochodzi do wzwodu mimo podniecenia, przez co niemożliwe jest wprowadzenie członka do pochwy i odbycie stosunku;
  • przedwczesny wytrysk – ejakulacja następuje jeszcze przed wprowadzeniem członka do pochwy lub krótko po tym; jest to sytuacja, w której oboje partnerzy nie mogą być usatysfakcjonowani z pożycia seksualnego.
  • brak wytrysku – sytuacja, gdy nie dochodzi do ejakulacji mimo wzwodu.

2. Przyczyny niemocy płciowej

Dysfunkcje seksualne mogą mieć podłoże fizyczne lub psychiczne. Najczęściej ich przyczyną są: choroba, uraz lub przyjmowane leki. Właściwie każde schorzenie, które prowadzi do uszkodzenia nerwów lub pogorszenia przepływu krwi w naczyniach krwionośnych w penisie, może doprowadzić do niemocy płciowej. Erekcja jest złożonym mechanizmem, w którym udział biorą: mózg wysyłający impulsy, kręgosłup, mięśnie wokół penisa, żyły i tętnice wewnątrz i wokół ciał jamistych - dlatego problem z którymkolwiek z tych elementów może stać się przyczyną dysfunkcji seksualnej.

Możliwe przyczyny niemocy płciowej to:

Impotencja jest dysfunkcją, o której mówi się w sytuacji, gdy większość prób odbycia stosunku kończy się niepowodzeniem ze względu na brak możliwości utrzymania erekcji (może się zdarzyć, że w pewnych sytuacjach ta dolegliwość może się nie ujawnić). Jeśli zdarza się to jednorazowo, mężczyzna nie powinien się martwić, gdyż może to być tylko chwilowa niedyspozycja.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.