Trwa ładowanie...

Nieprzyjemny zapach z pochwy - co robić?

Brzydka woń wydobywająca się z pochwy może stanowić objaw choroby intymnej. Charakterystycznym symptomem rzęsistkowicy jest kwaśny zapach z pochwy, zaś o drożdżycy mówi się wówczas, gdy wyczuwalny jest zapach piwa lub chleba. Kluczem do uniknięcia chorób układu rozrodczego jest prawidłowa higiena intymna.

1. Co na infekcje intymne?

Przyczyną rybnego zapachu z pochwy jest bakteryjne zakażenie pochwy (bakteryjna waginoza), do którego dochodzi na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy bakteriami naturalnie obecnymi w tym narządzie płciowym. Objawem bakteryjnego zakażenia pochwy są obfite upławy o żółtym lub szarym zabarwieniu. Ich zapach przywodzi na myśl woń nieświeżej ryby. Współwystępowanie nieprzyjemnego zapachu ze swędzeniem pochwy po odbyciu stosunku seksualnego wymaga skonsultowania się z lekarzem ginekologii.

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Objawem drożdżycy pochwy jest zapach przypominający woń chleba lub piwa oraz biały nalot na powierzchni warg sromowych. Za rozwój tego zakażenia są odpowiedzialne drożdże z gatunku Candida (w naturalny sposób występujące w pochwie), które nadmiernie rozmnażają się, czemu sprzyja wilgotne, ciemne i ciepłe środowisko tego narządu płciowego. W leczeniu drożdżycy stosuje się leki przeciwgrzybicze.

Typowym symptomem rzęsistkowicy jest kwaśny zapach z pochwy (przypominający woń kwaśnego mleka), który wywołuje pierwotniak, rzęsistek pochwowy, zwany trichomonem. Przyczyną tej choroby intymnej może być stosunek oralny z zakażoną osobą, gdyż jest to infekcja przenoszona drogą płciową. W terapii rzęsistkowicy stosuje się antybiotyki.

Dieta obfita w cebulę, czosnek i pory ma wpływ na zapach, jaki wydobywa się z pochwy. Specyficzna woń może utrzymywać się nawet do dwóch dni od momentu spożycia potrawy zawierającej jedno z wymienionych warzyw. Jeżeli nieprzyjemny zapach utrzymuje się przez dłuższy czas, może być to sygnał, że praktykowana higiena osobista jest niewystarczająca lub nieprawidłowa.

Zobacz także

Zapach nieświeżego mięsa z pochwy to przypadłość, którą stwierdza się u kobiet najrzadziej. Przyczyną wydobywania się z tego narządu płciowego zapachu zepsutego mięsa jest nieregularna wymiana tamponów w trakcie comiesięcznego krwawienia menstruacyjnego. Na skutek wilgotnych i ciepłych warunków panujących w pochwie krew zaczyna się rozkładać, czego efektem jest nieprzyjemna woń. Aby zapobiec tej przypadłości, należy systematycznie zmieniać środki higieniczne w czasie miesiączki i przestrzegać zasad higieny intymnej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Upławy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza