Trwa ładowanie...

Nieprzyjemny zapach z pochwy – przyczyny, co stosować, domowe sposoby

Nieprzyjemny zapach z pochwy może być związany z niewłaściwą higieną intymną
Nieprzyjemny zapach z pochwy może być związany z niewłaściwą higieną intymną (Adobe Stock)

Nieprzyjemny zapach z pochwy, który utrzymuje się przez dłuższy czas, może stanowić objaw choroby intymnej. Jego przyczyną może być chociażby bakteryjne zapalenie pochwy czy rzęsistkowica. Objaw ten może wskazywać także na inne schorzenia. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy? Kiedy brzydki zapach z pochwy wymaga leczenia?

spis treści

1. Nieprzyjemny zapach z pochwy – przyczyny

Nieprzyjemny zapach z pochwy jest dość powszechnym problemem, który często niepokoi kobiety. Warto jednak wiedzieć, że każda pochwa ma indywidualny zapach. Ogólnie przyjmuje się, że prawidłowa woń okolic intymnych powinna być łagodna, delikatna, lekko kwaśna. Niepokój natomiast powinien wzbudzić zapach, który jest nietypowy – bardziej intensywny niż zwykle, przykry, odpychający, czy ciężki.

Nieprzyjemny zapach z pochwy może wskazywać na:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • choroby i infekcje,
  • zachwianie równowagi bakteryjnej,
  • nietrzymanie moczu,
  • nieodpowiednią dietę,
  • utknięcie w pochwie przedmiotu,
  • zbyt rzadką wymianę środków higienicznych w czasie miesiączki,
  • zmiany hormonalne,
  • nowotwory ginekologiczne,
  • zbyt częste irygacje pochwy,
  • niewystarczającą lub nieprawidłową higienę osobistą,
  • noszenie nieodpowiedniej bielizny,
  • nadmierne pocenie się okolic intymnych.

Zapach pochwy może różnić się także w trakcie cyklu miesiączkowego. Zwykle przed miesiączką jest on nieco bardziej intensywny. Jeśli natomiast pojawia się śmierdzący, nieprzyjemny zapach z pochwy po okresie, może świadczyć to o pozostawionym tamponie.

Osoby, które są aktywne fizycznie lub mają nadwagę, mogą także częściej pocić się, przez co zapach pochwy po całym dniu będzie u nich bardziej intensywny.

2. Infekcje i choroby powodujące nieprzyjemny zapach z pochwy

Waginoza bakteryjna

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pochwy może być bakteryjna waginoza. Dochodzi do niej na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy bakteriami naturalnie obecnymi w tym narządzie płciowym. Pojawia się charakterystyczny rybny zapach, ale i inne objawy, jak obfite upławy o żółtym lub szarym zabarwieniu.

Grzybica pochwy

Objawem drożdżycy pochwy jest zapach przypominający woń chleba lub piwa oraz biały nalot na powierzchni warg sromowych. Za rozwój tego zakażenia są odpowiedzialne drożdże z gatunku Candida (w naturalny sposób występujące w pochwie), które nadmiernie rozmnażają się, czemu sprzyja wilgotne, ciemne i ciepłe środowisko tego narządu płciowego.

Rzęsistkowica

Typowym symptomem rzęsistkowicy jest kwaśny zapach z pochwy (przypominający woń kwaśnego mleka), który wywołuje pierwotniak, rzęsistek pochwowy, zwany trichomonas. Przyczyną tej choroby intymnej może być stosunek, także oralny, z zakażoną osobą, gdyż jest to infekcja przenoszona drogą płciową.

Menopauzalny zespół moczowo-płciowy

Menopauzalny zespół moczowo-płciowy to problem, który pojawia się u kobiet w okresie menopauzy. Związany jest ze spadkiem poziomu estrogenu. Jednym z jego możliwych objawów jest przykry zapach z pochwy.

Nietrzymanie moczu

Czasem brzydki zapach może być konsekwencją mimowolnego oddawania moczu. Określany jest wówczas przez pacjentki jako zapach moczu z pochwy.

Nietrzymanie moczu może wynikać z wielu zaburzeń, dlatego też zawsze wymaga oceny przez lekarza.

Przetoka odbytniczo-pochwowa

Przetoka odbytniczo-pochwowa, czyli nieprawidłowe połączenie odbytnicy z pochwą w postaci kanału wysłanego nabłonkiem, może także być możliwą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z okolic intymnych.

Inne możliwe objawy to uchodzenie gazów przez pochwę, czy oporne na leczenie, nawracające infekcje pochwy. W przypadku większych przetok może pojawiać się wypływ stolca przez pochwę.

Nowotwory ginekologiczne

W rzadkich przypadkach nieprzyjemny, intensywny zapach z pochwy może być także powiązany z nowotworem ginekologicznym.

Zobacz także

3. Jakie są objawy towarzyszące nieprzyjemnemu zapachowi z pochwy?

Nieprzyjemnemu zapachowi z pochwy mogą towarzyszyć następujące objawy:

4. Czy nieprzyjemny zapach z pochwy jest oznaką problemu?

Przykry zapach z pochwy może mieć wiele różnych przyczyn, od zupełnie błahych po bardziej poważne. Jednak stan ten nie powinien być lekceważony, zawsze wymaga uwagi i obserwacji.

Bardzo często nieprzyjemny, ostry zapach z pochwy wskazuje na infekcje grzybicze lub zachwianie równowagi bakteryjnej, które nieleczone mogą być przyczyną nasilonych objawów, stanów zapalnych, czy wielu innych powikłań.

5. Nieprzyjemny zapach z pochwy – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli dziwny zapach utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu dodatkowe objawy – śmierdząca wydzielina z pochwy, swędzenie, czy ból – wskazane jest skontaktowanie się z lekarzem. Konsultacji wymaga także każda nietypowa, intensywna woń z pochwy (np. zapach padliny, martwej ryby).

Kontakt z lekarzem jest też konieczny, gdy brzydki zapach z pochwy pojawia się u ciężarnych. Może być on sygnałem infekcji intymnych, które nieleczone bywają przyczyną poważnych powikłań.

6. Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z pochwy?

Eliminacja nieprzyjemnego zapachu możliwa jest po ustaleniu przyczyny, która za niego odpowiada.

Jeśli smród z pochwy nie jest związany z infekcją czy chorobą, a wynika z nieprawidłowych nawyków higienicznych, pomocne może być:

  • regularne mycie z wykorzystaniem łagodnych środków myjących,
  • noszenie bielizny wykonanej z lekkich, oddychających materiałów,
  • unikanie pachnących wkładek, czy dezodorantów do higieny intymnej,
  • rezygnacja z irygacji pochwy,
  • częsta wymiana tamponów lub podpasek,
  • zabezpieczenie podczas seksu (prezerwatywy zmniejszają ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową).

7. Jak poprawić zapach miejsc intymnych? Domowe sposoby

Co stosować na nieprzyjemny zapach z pochwy? Podstawą utrzymania świeżego zapachu jest regularna higiena. Ważną kwestią jest także zadbanie o zbilansowaną dietę i ograniczenie spożywania cukrów prostych, które sprzyjają nawracającym infekcjom intymnym.

Wskazane jest też unikanie nadmiernego spożywania produktów, które zaostrzają nieprzyjemną woń z pochwy, czyli m.in. cebuli, czosnku, porów, czy mocnych przypraw.

Oprócz zbilansowanej diety zapach z pochwy może poprawić:

Uważa się także, że woń śluzu może poprawić picie dużych ilości soku z żurawiny, który równoważy poziom pH w okolicy pochwy.

8. Czy istnieją dostępne leki lub leczenie dla nieprzyjemnego zapachu z pochwy?

Leczenie brzydkiego zapachu z pochwy uzależnione jest od podstawowej przyczyny problemu. W przypadku zakażeń bakteryjnych często konieczny jest antybiotyk. Także w terapii rzęsistkowicy stosuje się antybiotyki. W infekcjach grzybiczych – leki przeciwgrzybicze.

Jeśli dziwny zapach z pochwy nie jest spowodowany chorobą czy infekcją, można zastosować specjalistyczne płyny do higieny intymnej, które pomagają eliminować nieprzyjemny zapach. Pomocne mogą być też dostępne bez recepty probiotyki ginekologiczne, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.

9. Czy nieprzyjemny zapach z pochwy może być związany z higieną intymną?

Częstą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pochwy jest zła higiena okolic intymnych – zbyt rzadkie podmywanie, czy nieregularna wymiana bielizny.

Także noszenie bielizny wykonanej z syntetycznych materiałów, która nie przepuszcza powietrza, zatrzymuje pot i wilgoć, może potęgować nieprzyjemną woń. Należy więc pamiętać o codziennym podmywaniu z zachowaniem odpowiedniego kierunku mycia (od przodu do tyłu). Po umyciu zawsze należy dobrze osuszyć okolice intymne.

Nieprzyjemny zapach może być konsekwencją nie tylko niedostatecznej, ale i nadmiernej higieny intymnej. Zbyt częste mycie (więcej niż dwa razy dziennie) może zaburzać równowagę flory bakteryjnej pochwy. Problem może być też wynikiem zbyt częstego korzystania z pachnących mydeł, zapachowych wkładek higienicznych i dezodorantów do okolic intymnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Upławy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze