Nieprzyjemny zapach z pochwy - co robić?

Brzydka woń wydobywająca się z pochwy może stanowić objaw choroby intymnej. Charakterystycznym symptomem rzęsistkowicy jest kwaśny zapach z pochwy, zaś o drożdżycy mówi się wówczas, gdy wyczuwalny jest zapach piwa lub chleba. Kluczem do uniknięcia chorób układu rozrodczego jest prawidłowa higiena intymna.

9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej
9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej [10 zdjęć]

Każda kobieta doskonale wie, że w celu zachowania zdrowia okolic intymnych należy regularnie wykonywać...

zobacz galerię

1. Co na infekcje intymne?

Przyczyną rybnego zapachu z pochwy jest bakteryjne zakażenie pochwy (bakteryjna waginoza), do którego dochodzi na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy bakteriami naturalnie obecnymi w tym narządzie płciowym. Objawem bakteryjnego zakażenia pochwy są obfite upławy o żółtym lub szarym zabarwieniu. Ich zapach przywodzi na myśl woń nieświeżej ryby. Współwystępowanie nieprzyjemnego zapachu ze swędzeniem pochwy po odbyciu stosunku seksualnego wymaga skonsultowania się z lekarzem ginekologii.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Objawem drożdżycy pochwy jest zapach przypominający woń chleba lub piwa oraz biały nalot na powierzchni warg sromowych. Za rozwój tego zakażenia są odpowiedzialne drożdże z gatunku Candida (w naturalny sposób występujące w pochwie), które nadmiernie rozmnażają się, czemu sprzyja wilgotne, ciemne i ciepłe środowisko tego narządu płciowego. W leczeniu drożdżycy stosuje się leki przeciwgrzybicze.

Typowym symptomem rzęsistkowicy jest kwaśny zapach z pochwy (przypominający woń kwaśnego mleka), który wywołuje pierwotniak, rzęsistek pochwowy, zwany trichomonem. Przyczyną tej choroby intymnej może być stosunek oralny z zakażoną osobą, gdyż jest to infekcja przenoszona drogą płciową. W terapii rzęsistkowicy stosuje się antybiotyki.

Dieta obfita w cebulę, czosnek i pory ma wpływ na zapach, jaki wydobywa się z pochwy. Specyficzna woń może utrzymywać się nawet do dwóch dni od momentu spożycia potrawy zawierającej jedno z wymienionych warzyw. Jeżeli nieprzyjemny zapach utrzymuje się przez dłuższy czas, może być to sygnał, że praktykowana higiena osobista jest niewystarczająca lub nieprawidłowa.

Nieprzyjemny zapach z pochwy - co robić?
Nieprzyjemny zapach z pochwy - co robić? (123RF)

Zobacz także

Zapach nieświeżego mięsa z pochwy to przypadłość, którą stwierdza się u kobiet najrzadziej. Przyczyną wydobywania się z tego narządu płciowego zapachu zepsutego mięsa jest nieregularna wymiana tamponów w trakcie comiesięcznego krwawienia menstruacyjnego. Na skutek wilgotnych i ciepłych warunków panujących w pochwie krew zaczyna się rozkładać, czego efektem jest nieprzyjemna woń. Aby zapobiec tej przypadłości, należy systematycznie zmieniać środki higieniczne w czasie miesiączki i przestrzegać zasad higieny intymnej.

Następny artykuł: Upławy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy