Nieprzyjemny zapach z pochwy - co robić?
Brzydka woń wydobywająca się z pochwy może stanowić objaw choroby intymnej. Charakterystycznym symptomem rzęsistkowicy jest kwaśny zapach z pochwy, zaś o drożdżycy mówi się wówczas, gdy wyczuwalny jest zapach piwa lub chleba. Kluczem do uniknięcia chorób układu rozrodczego jest prawidłowa higiena intymna.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
1. Co na infekcje intymne?
Przyczyną rybnego zapachu z pochwy jest bakteryjne zakażenie pochwy (bakteryjna waginoza), do którego dochodzi na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy bakteriami naturalnie obecnymi w tym narządzie płciowym. Objawem bakteryjnego zakażenia pochwy są obfite upławy o żółtym lub szarym zabarwieniu. Ich zapach przywodzi na myśl woń nieświeżej ryby. Współwystępowanie nieprzyjemnego zapachu ze swędzeniem pochwy po odbyciu stosunku seksualnego wymaga skonsultowania się z lekarzem ginekologii.
Objawem drożdżycy pochwy jest zapach przypominający woń chleba lub piwa oraz biały nalot na powierzchni warg sromowych. Za rozwój tego zakażenia są odpowiedzialne drożdże z gatunku Candida (w naturalny sposób występujące w pochwie), które nadmiernie rozmnażają się, czemu sprzyja wilgotne, ciemne i ciepłe środowisko tego narządu płciowego. W leczeniu drożdżycy stosuje się leki przeciwgrzybicze.
Typowym symptomem rzęsistkowicy jest kwaśny zapach z pochwy (przypominający woń kwaśnego mleka), który wywołuje pierwotniak, rzęsistek pochwowy, zwany trichomonem. Przyczyną tej choroby intymnej może być stosunek oralny z zakażoną osobą, gdyż jest to infekcja przenoszona drogą płciową. W terapii rzęsistkowicy stosuje się antybiotyki.
Dieta obfita w cebulę, czosnek i pory ma wpływ na zapach, jaki wydobywa się z pochwy. Specyficzna woń może utrzymywać się nawet do dwóch dni od momentu spożycia potrawy zawierającej jedno z wymienionych warzyw. Jeżeli nieprzyjemny zapach utrzymuje się przez dłuższy czas, może być to sygnał, że praktykowana higiena osobista jest niewystarczająca lub nieprawidłowa.
Zobacz także
Zapach nieświeżego mięsa z pochwy to przypadłość, którą stwierdza się u kobiet najrzadziej. Przyczyną wydobywania się z tego narządu płciowego zapachu zepsutego mięsa jest nieregularna wymiana tamponów w trakcie comiesięcznego krwawienia menstruacyjnego. Na skutek wilgotnych i ciepłych warunków panujących w pochwie krew zaczyna się rozkładać, czego efektem jest nieprzyjemna woń. Aby zapobiec tej przypadłości, należy systematycznie zmieniać środki higieniczne w czasie miesiączki i przestrzegać zasad higieny intymnej.
Komentarze