Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy miażdżycy. Lepiej ich nie ignorować

Miażdżyca to choroba, która przez długi czas rozwija się w ukryciu. Powoduje stopniowe zwężanie się i twardnienie tętnic. Nieleczona może prowadzić do poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych. Niektóre objawy choroby są na tyle niecharakterystyczne, że często je ignorujemy.

Zobacz film: "Napój, który przeciwdziała miażdżycy"

1. Nietypowe objawy miażdżycy - problemy z erekcją

To objaw, który może pojawiać się u mężczyzn. Naczynia krwionośne transportują krew do ciał jamistych prącia, co powoduje erekcję. Miażdżyca niszczy ściany naczyń krwionośnych i utrudnia krwi przepływ we właściwe miejsca.

Szacuje się, że zaburzenia erekcji mogą pojawiać się nawet na 3 do 5 lat wcześniej niż inne typowe dla miażdżycy objawy.

2. Nietypowe objawy miażdżycy - ból w łydkach

Ból w łydkach, który pojawia się w trakcie chodzenia, ustępuje podczas odpoczynku i wraca, gdy kontynuujemy marsz, może być objawem miażdżycy kończyn dolnych. Objaw ten nazywa się chromaniem przestankowym, a odległość jaką chory może przejść bez zatrzymywania się to dystans chromania.

Jeśli zauważymy ten objaw u siebie lub bliskich konieczna jest wizyta u lekarza.

3. Nietypowe objawy miażdżycy - fałdujące się uszy

Kształt ucha może wiele powiedzieć o zdrowiu naszych naczyń krwionośnych. Naukowcy z Izraela przebadali 241 osób, u których zdiagnozowano udar. Zauważyli, że 3/4 z nich miało na uchu tzw. znak Franka, czyli pionowe zgniecenie małżowiny usznej.

Pofałdowany płatek ucha może świadczyć o tym, że dociera do niego mniej krwi, ze względu na zwężone naczynia krwionośne.

4. Nietypowe objawy miażdżycy - ból brzucha

Ból brzucha może mieć wiele różnych przyczyn. Zwykle, gdy boli nas brzuch winy doszukujemy się w posiłku, który spożyliśmy. Tymczasem w wyniku zwężenia aorty brzusznej i miażdżycy tętnicy krezkowej i nerkowej może pojawić się przewlekły ból brzucha.

Pojawia się on po posiłku i towarzyszą mu nudności. Zwężenie tętnic w obrębie jamy brzusznej można zobaczyć podczas badania tomografem komputerowym.

Miażdżyca jest groźną chorobą i nie można jej lekceważyć. W razie niepokojących objawów konieczna jest wizyta u specjalisty. Nieleczona miażdżyca może być przyczyną zawału serca lub udaru mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.