Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy miażdżycy. Lepiej ich nie ignorować

 Karolina Rozmus
04.11.2021 16:09
nietypowe objawy miażdżycy
nietypowe objawy miażdżycy (123rf.com)

Nieleczona może prowadzić do poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych. Niektóre objawy choroby są na tyle niecharakterystyczne, że często je ignorujemy. - Miażdżyca jest chorobą, która przez bardzo długi czas jest zupełnie niezauważalna. My zawsze mówimy, że miażdżyca na początku nie boli - mówi dr Beata Poprawa. Na jakie nietypowe objawy warto zatem zwrócić uwagę?

Artykuł jest częścią akcji "Pomyśl o sobie – sprawdzamy zdrowie Polaków w pandemii". Wypełnij TEST i dowiedz się, czego tak naprawdę potrzebuje twój organizm.

spis treści

1. Problemy z erekcją

To objaw, który może pojawiać się u mężczyzn. Naczynia krwionośne transportują krew do ciał jamistych prącia, co powoduje erekcję. Miażdżyca niszczy ściany naczyń krwionośnych i utrudnia krwi przepływ do właściwych miejsc.

Zobacz film: "Jaki jest stan twojego zdrowia? Wypełnij test i się dowiedz"

- Zaburzenia potencji to dla lekarza zawsze sygnał, że coś się dzieje – mogą to być zmiany miażdżycowe. Problemy ze wzwodem powodują, że panowie częściej zgłaszają się do lekarza, ale poziom cholesterolu, nadciśnienie czy otyłość ich nie martwią już tak bardzo - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, internista, kardiolog, ordynator Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Szacuje się, że zaburzenia erekcji mogą pojawiać się nawet na 3 do 5 lat wcześniej niż inne typowe dla miażdżycy objawy.

2. Ból w łydkach

Ból w łydkach, który pojawia się w trakcie chodzenia, ustępuje podczas odpoczynku i wraca, gdy kontynuujemy marsz, może być objawem miażdżycy kończyn dolnych. Objaw ten nazywa się chromaniem przestankowym.

- Dochodzi do drętwienia łydek, pojawia się ból, który zmusza pacjenta do zatrzymania się. Gdy poprawia się ukrwienie, pacjent może iść dalej. Charakterystyczne jest to, że chory chodzi "na raty" i robi przystanki, by zmniejszyć ból - tłumaczy zjawisko chromania przestankowego ekspertka.

Poza bólem mogą pojawić się także inne sygnały w obrębie kończyn dolnych, które będą sugerować miażdżycę.

- Kończyny mogą być oziębione, jedna z nich może być bledsza, osłabia się czucie w stopach. To też jest związane ze zmianami miażdżycowymi i brakiem odpowiedniego dokrwienia z powodu zwężenia tętnic - dodaje dr Poprawa.

Jeśli zauważymy ten objaw u siebie lub bliskich, konieczna jest wizyta u lekarza.

3. Nietypowe objawy miażdżycy - fałdujące się uszy

Kształt ucha może wiele powiedzieć o zdrowiu naszych naczyń krwionośnych. Naukowcy z Izraela przebadali 241 osób, u których zdiagnozowano miażdżycę. Zauważyli, że 3/4 z nich miało na uchu tzw. znak Franka, czyli pionowe zgniecenie małżowiny usznej.

Pofałdowany płatek ucha może świadczyć o tym, że dociera do niego mniej krwi, ze względu na zwężone naczynia krwionośne.

4. Nietypowe objawy miażdżycy - ból brzucha

Ból brzucha może mieć wiele różnych przyczyn. Zwykle, gdy boli nas brzuch, winy doszukujemy się w posiłku, który spożyliśmy. Tymczasem w wyniku zwężenia aorty brzusznej i miażdżycy tętnicy krezkowej i nerkowej może pojawić się przewlekły ból brzucha.

Pojawia się on po posiłku i towarzyszą mu nudności. Zwężenie tętnic w obrębie jamy brzusznej można zobaczyć podczas badania tomografem komputerowym.

- Nazywamy to anginą brzuszną. To sytuacja, w której mamy do czynienia z miażdżycą tętnic doprowadzających krew do jelit. Dolegliwości pojawiają się, gdy pacjent jest po obfitym posiłku i dochodzi do wzmożonej pracy jelit. Występują bóle brzucha, a nawet biegunki. Konsekwencje mogą być bardzo poważne – martwica jelit może doprowadzić nawet do śmierci - przestrzega kardiolog.

Miażdżyca jest groźną chorobą i nie można jej lekceważyć. W razie niepokojących objawów konieczna jest wizyta u specjalisty. Nieleczona miażdżyca może być przyczyną zawału serca lub udaru mózgu.

5. Inne nietypowe objawy

Dr Poprawa zwraca uwagę, że występujące: zadyszka, zmęczenie czy słabsza kondycja mogą być sygnałem rozwijającej się miażdżycy.

Osobną kwestią jest jednak problem miażdżycy naczyń mózgowych - wówczas choroba może dawać nietypowe objawy.

- Mogą się pojawić problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Jeżeli zauważamy zawroty głowy, uczucie drętwienia twarzy, słabość w kończynach górnych czy dolnych, pogorszenie wzroku, to może świadczyć już o zaawansowanym procesie miażdżycowym - wymienia dr Poprawa.

Poza zaburzeniami neurologicznymi miażdżycę mogą sugerować także zmiany skórne.

- Sugerujemy pogłębienie diagnostyki, gdy widzimy zmiany na skórze – charakterystyczne złogi cholesterolowe w postaci tzw. kępek żółtych. To zgrubienia, które lokalizują się szczególnie w okolicach powiek, na zgięciach stawu łokciowego, czasami na klatce piersiowej i pod piersiami u kobiet. Mogą występować w postaci guzków nad ścięgnami stawów rąk, w okolicy ścięgna Achillesa. One sugerują podwyższony poziom cholesterolu i każą lekarzowi szukać konkretnego procesu miażdżycowego - mówi ekspertka.

6. Profilaktyka miażdżycy

Jak podkreśla dr Poprawa, miażdżyca jest podstępnym schorzeniem, którego początki można przegapić. I bynajmniej nie dotyka wyłącznie osób w wieku podeszłym - wręcz przeciwnie.

- Miażdżyca rozwija się już w dzieciństwie – często sami hodujemy miażdżycę u dzieci, nie dbając o ich dietę. Zresztą częścią profilaktyki antymiażdżycowej jest żywienie dziecka już na pierwszych etapach życia – mam tu na myśli choćby karmienie piersią - tłumaczy ekspertka.

Jej zdaniem o miażdżycy trzeba mówić głośno, bo wciąż wiedza Polaków na temat schorzenia jest bardzo mała.

- Młodzi często nie mają żadnych objawów miażdżycy, ale płacą dużo wyższą cenę niż pacjenci w podeszłym wieku. Trzeba o tym mówić, bo w przypadku młodych ludzi często lekceważy się pewne sygnały. Trzeba alarmować, że miażdżyca to choroba starszych ludzi, ale ma początek już nawet w dzieciństwie. O tym trzeba mówić głośno, bo potem może być już za późno - podsumowuje dr Poprawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze