Nietypowy symptom udaru. Częściej pojawia się u kobiet
Dla większości osób jednostronny niedowład i opadający kącik ust to charakterystyczne objawy udaru. Istnieje jednak kilka mniej znanych symptomów, które mogą go zwiastować. Co ciekawe, mogą się one różnić w zależności od płci.
1. Objawy udaru
Niektóre objawy mogą świadczyć o nadchodzącym udarze, ale nie zawsze są one oczywiste. Warto je jednak znać, ponieważ w przypadku zablokowania naczynia krwionośnego przede wszystkim liczy się czas.
Niedotlenienie mózgu może prowadzić do trwałych zmian, które często kończą się niepełnosprawnością, a nawet śmiercią. Szybka pomoc medyczna może zapobiec dalszym uszkodzeniom. Kiedy reagować? Do najczęstszych symptomów zalicza się:
- problemy z mową,
- przeszywający ból głowy,
- opadający kącik ust,
- jednostronny niedowład ciała,
- problemy z równowagą,
- zaburzenia widzenia.
Nie wszystkie objawy występują jednocześnie. Zdarza się także, że pojawiają się też mniej znane i znacznie subtelniejsze. Te symptomy łatwo jest przeoczyć lub uznać za niegroźne dolegliwości.
2. Subtelne sygnały nadchodzącego udaru
Wśród objawów pozornie niezwiązanych z udarem mózgu wymienia się nudności i wymioty, którym towarzyszy silny ból głowy. Niektórzy pacjenci są bardzo osłabieni i nie są nawet samodzielnie wstać.
Do rzadkich symptomów można też zaliczyć bóle w klatce piersiowej i uporczywy ból gardła. U kobiet może też wystąpić czkawka, która wynika z uszkodzenia rdzenia przedłużonego lub kory nadnamiotowej.
Płeć może znacząco przyczyniać się do ryzyka udaru. Okazuje się, że znacznie bardziej narażone są kobiety, nie tylko częściej go doświadczają, ale także występują u nich poważniejsze powikłania neurologiczne.
Głównymi czynnikami niezależnymi od płci, które prowadzą do udaru są m.in.: otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca.
3. Wyższe ryzyko u kobiet
Kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję hormonalną często mają wyższe ciśnienie tętnicze krwi, zmienia się u nich też metabolizm cukrów i lipidów, co wiąże się z podwyższonym ryzykiem udaru.
Z kolei u kobiet w ciąży wykryto aż 13-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia udaru mózgu w związku ze zmianami w układzie krzepnięcia. Ciężarne panie mają też większą skłonność do zakrzepicy.
W czasie menopauzy zauważalne są zmiany w poziomie estrogenu, co przekłada się na wyższe ryzyko miażdżycy i zmniejszoną wrażliwości na insulinę. Takie połączenie negatywnie również wpływa na funkcjonowanie układu krzepnięcia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.