Trwa ładowanie...

Niezwykłe historie aktywnych seniorów

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 12:32
Niezwykłe historie aktywnych seniorów
Niezwykłe historie aktywnych seniorów (mat. prasowe)

Nic nie przemawia do nas bardziej od pozytywnych przykładów. Tak samo jest w kontekście aktywnych seniorów. W mediach ich historie pokazywane są coraz częściej. I trudno się dziwić: ich styl życia motywuje nawet nastolatków.

Przykłady seniorów prowadzących aktywny tryb życia można mnożyć bez ograniczeń
Przykłady seniorów prowadzących aktywny tryb życia można mnożyć bez ograniczeń

W listopadzie ubiegłego roku Antoni Huczyński, w sieci znany jako "Dziarski Dziadek", skończył 95 lat. O zdmuchnięciu tylu świeczek na urodzinowym torcie marzy pewnie wielu z nas. Warto więc skorzystać z przekazywanej nam przez niego recepty na długowieczność.

Antoni Huczyński gimnastykuje się każdego dnia. Spotkać go można w Lesie Kabackim, dokąd dojeżdża na rowerze. Wykonywanie skrętów tułowia, przysiadów i pompek zajmuje mu 1,5 godziny. Efekt? Jest nie tylko zdrowy, ale też uśmiechnięty i szczęśliwy. Mimo podeszłego wieku nie chodzi do lekarzy i nie przyjmuje żadnych leków. Zaraża optymizmem i motywuje. Stanowi przykład dla młodych osób. Czuje, że jest potrzebny.

Ale nie zawsze tak było. Gdy pan Antoni miał nieco ponad 70 lat, zmarła jego ukochana żona. To był dla mężczyzny ogromny cios. Z dnia na dzień pogrążał się w smutku i apatii. Z czasem jednak uzmysłowił sobie, że jeśli tak będzie wyglądać jego życie, przestanie być samodzielny. Zaczął więc nie tylko ćwiczyć, ale też zmienił dietę. W jego codziennym jadłospisie pojawia się sok ze świeżych warzyw i owoców, cennym dodatkiem jest też używana każdego dnia oliwa z oliwek.

Antoni Huczyński często mówi, że starość jest procesem nieuchronnym, ale to on nadaje mu kierunek. Może ją spowolnić, a nawet zatrzymać. Mężczyzna przekonuje, że życie jest w naszych rękach i to od nas zależy, jak będzie wyglądać.

1. Kobieta, która zatrzymała czas

Helena Norowicz ma dziś 84 lata. Jest aktorką, a w ostatnich latach pracuje również jako modelka. Nic w tym dziwnego, bo figury może jej pozazdrościć niejedna nastolatka. Od zawsze kochała sport. Szczególnie ceni sobie gimnastykę i nawet wiek nie jest w stanie zmusić jej do rezygnacji z tej pasji. Wykonuje ćwiczenia rozciągające i rozluźniające.

Po przejściu na emeryturę Helena Norowicz zaczęła intensywniej trenować. To był jej sposób na odsuniecie od siebie złych myśli. Po odejściu z pracy czuła się niepotrzebna, smutna. Intensywny wysiłek pozwolił jej o tym zapomnieć. Pozytywnie wpłynął też na zdrowie kobiety. Przeprowadzone w wieku 80 lat badania wykazały, że jej organizm jest zdecydowanie młodszy, niż wskazuje metryka.

Helena Norowicz deklaruje, że nie chodzi na żadne zorganizowanie zajęcia. Ćwiczy w domu wtedy, gdy ma na to czas i ochotę. Trenuje jednak codziennie.

2. Dobry przykład motywuje

Aktywnych seniorów jest coraz więcej. Starość powoli przestaje być tematem tabu. To bardzo optymistyczna zmiana.

Seniorzy chętniej się spotkają, uczestniczą w zorganizowanych zajęciach oraz dzielą swoim doświadczeniem. Młodzi chcą ich słuchać i brać z nich przykład. Popularnością cieszą się programy aktywizujące osoby starsze. W Krakowie i Warszawie mogą oni za darmo korzystać z zajęć fitness, basenu, groty solnej czy warsztatów tanecznych. Warunkiem jest posiadanie karty MultiSport Senior.

W dzisiejszym świecie brakuje nam czasu. Nie mamy motywacji, czujemy się niepotrzebni. Pożądane jest to, co ładne i młode. Osoby starsze swoją aktywną postawą uczą nas jednak, że życie przemija, ale to od nas zależy, jak spożytkujemy ten czas. Spędzimy go samotnie w fotelu czy może jednak spacerując na świeżym powietrzu z przyjaciółmi, śmiejąc się i ciesząc życiem?

Partnerem artykułu jest marka Multisport

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze