Trwa ładowanie...

Nikotyna - uzależnienie, wpływ na organizm człowieka

Avatar placeholder
09.09.2021 16:52
Nikotyna uzależnia tak samo jak alkohol czy narkotyki i działa bardzo niekorzystnie na nasz organizm.
Nikotyna uzależnia tak samo jak alkohol czy narkotyki i działa bardzo niekorzystnie na nasz organizm. (AdobeStock)

Naturalna nikotyna występuje w liściach i korzeniach roślin tytoniowych. Już mała dawka nikotyny pobudza układ nerwowy, a to wzmaga wydzielanie gruczołów i podwyższa ciśnienie krwi. Nikotyna uzależnia tak samo jak alkohol czy narkotyki i działa bardzo niekorzystnie na nasz organizm.

spis treści

1. Nikotyna - uzależnienie

Nikotyna wywołuje podobny proces uzależnienia psychogennego i farmakologicznego jak heroina i kokaina. Wykazuje również działanie podobne dp amfetaminy.

Ostatnie badania potwierdzają, że łatwiej zwyciężyć uzależnienie od kokainy niż uzależnienie od nikotyny. Nikotyna jest główną przyczyną chorób serca i czynnikiem ryzyka dla ośmiu rodzajów nowotworów, w tym raka płuc i białaczki.

2. Nikotyna - wpływ na organizm człowieka

Zobacz film: "Palenie papierosów vs. nasza wiedza"
  • Nikotyna a ośrodkowy układ nerwowy – już po siedmiu sekundach od zaciągnięcia się dymem tytoniowym, nikotyna powoduje pobudzenie komórek nerwowych. Wpływa na uwolnienie trzech z dwudziestu neuroprzekaźników oddziałujących na mózg: noradrenaliny, serotoniny i dopaminy.

Nikotyna wpływa negatywnie na działanie organizmu.

Nikotyna a autonomiczny układ nerwowy – przyśpiesza pracę serca, pobudza układ współczulny, hamuje układ przywspółczulny.

Nikotyna a układ krążenia – powoduje przyśpieszenie czynności serca, częściowy skurcz naczyń, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Mała dawka nikotyny może przyczynić się do wystąpienia odruchowej tachykardii.

Nikotyna a układ oddechowy – odpowiada za wzrost głębokości i częstości oddechów, wyższe dawki stymulują bezpośrednio ośrodek oddechowy w rdzeniu przedłużonym, a dawki śmiertelne porażają ośrodek oddechowy.

Nikotyna a układ pokarmowy – w małych dawkach powoduje wzrost aktywności ruchowej jelit, a w wyższych zmniejszenie ruchliwości i napięcie.

Nikotyna jest substancją szkodliwą. W postaci czystej jest bezbarwną i bezwonną cieczą, która na powietrzu szybko utlenia się do brunatnego kwasu nikotynowego. Łatwo rozpuszcza się w wodzie. Dawka śmiertelna dla ludzi to około 60 mg. Zgon następuje po wstrzyknięciu lub doustnym podaniu tej dawki. Uważa się, że nałogowe palenie papierosów zwiększa tolerancję organizmu dla nikotyny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze