Trwa ładowanie...

Nikotyna - uzależnienie, wpływ na organizm człowieka

Avatar placeholder
09.09.2021 16:52
Nikotyna uzależnia tak samo jak alkohol czy narkotyki i działa bardzo niekorzystnie na nasz organizm.
Nikotyna uzależnia tak samo jak alkohol czy narkotyki i działa bardzo niekorzystnie na nasz organizm. (AdobeStock)

Naturalna nikotyna występuje w liściach i korzeniach roślin tytoniowych. Już mała dawka nikotyny pobudza układ nerwowy, a to wzmaga wydzielanie gruczołów i podwyższa ciśnienie krwi. Nikotyna uzależnia tak samo jak alkohol czy narkotyki i działa bardzo niekorzystnie na nasz organizm.

spis treści

1. Nikotyna - uzależnienie

Nikotyna wywołuje podobny proces uzależnienia psychogennego i farmakologicznego jak heroina i kokaina. Wykazuje również działanie podobne dp amfetaminy.

Ostatnie badania potwierdzają, że łatwiej zwyciężyć uzależnienie od kokainy niż uzależnienie od nikotyny. Nikotyna jest główną przyczyną chorób serca i czynnikiem ryzyka dla ośmiu rodzajów nowotworów, w tym raka płuc i białaczki.

2. Nikotyna - wpływ na organizm człowieka

Zobacz film: "Palenie papierosów vs. nasza wiedza"
  • Nikotyna a ośrodkowy układ nerwowy – już po siedmiu sekundach od zaciągnięcia się dymem tytoniowym, nikotyna powoduje pobudzenie komórek nerwowych. Wpływa na uwolnienie trzech z dwudziestu neuroprzekaźników oddziałujących na mózg: noradrenaliny, serotoniny i dopaminy.

Nikotyna wpływa negatywnie na działanie organizmu.

Nikotyna a autonomiczny układ nerwowy – przyśpiesza pracę serca, pobudza układ współczulny, hamuje układ przywspółczulny.

Nikotyna a układ krążenia – powoduje przyśpieszenie czynności serca, częściowy skurcz naczyń, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Mała dawka nikotyny może przyczynić się do wystąpienia odruchowej tachykardii.

Nikotyna a układ oddechowy – odpowiada za wzrost głębokości i częstości oddechów, wyższe dawki stymulują bezpośrednio ośrodek oddechowy w rdzeniu przedłużonym, a dawki śmiertelne porażają ośrodek oddechowy.

Nikotyna a układ pokarmowy – w małych dawkach powoduje wzrost aktywności ruchowej jelit, a w wyższych zmniejszenie ruchliwości i napięcie.

Nikotyna jest substancją szkodliwą. W postaci czystej jest bezbarwną i bezwonną cieczą, która na powietrzu szybko utlenia się do brunatnego kwasu nikotynowego. Łatwo rozpuszcza się w wodzie. Dawka śmiertelna dla ludzi to około 60 mg. Zgon następuje po wstrzyknięciu lub doustnym podaniu tej dawki. Uważa się, że nałogowe palenie papierosów zwiększa tolerancję organizmu dla nikotyny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: E-papieros
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze