No-Spa forte – skład, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania
No-Spa forte to lek rozkurczowy, którego substancją czynną jest chlorowodorek drotaweryny. Preparat stosuje się w przypadku pojawiania się bolesnego skurczu mięśni gładkich pochodzenia zarówno nerwowego, jak i mięśniowego. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku? Co trzeba wiedzieć o dawkowaniu i możliwych skutkach ubocznych?
1. Co to jest No-Spa forte?
No-Spa forte jest lekiem działającym rozkurczowo na mięśnie gładkie. Zawiera drotawerynę. To syntetyczna pochodna papaweryny o działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, układu krążenia oraz dróg żółciowych. Jej działanie nie zależy od rodzaju unerwienia oraz lokalizacji mięśni gładkich.
Jedna tabletka No-Spa forte zawiera 80 mg chlorowodorku drotaweryny (Drotaverini hydrochloridum). Substancje pomocnicze to: stearynian magnezu, talk, powidon, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna. Lek jest dostępny na receptę 80 mg.
2. Wskazania do stosowania No-Spy forte
No-Spa forte jest stosowana w przypadku skurczu mięśni gładkich zarówno pochodzenia nerwowego, jak i mięśniowego. Wskazana jest w:
- stanach skurczowych mięśni gładkich dróg moczowych (np. zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz, kamica nerkowa, kamica moczowodowa),
- stanach skurczowych mięśni gładkich związanych z chorobami dróg żółciowych (np. zapalenia pęcherzyka żółciowego, kamica dróg żółciowych czy zapalenie przewodów żółciowych),
- stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego (np. choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, zapalenie żołądka, jelit, okrężnicy, trzustki, zespól drażliwego jelita grubego, zaparcia na tle spastycznym i wzdęciach jelit),
- stanach skurczowych w obrębie dróg rodnych (np. bolesne miesiączkowanie)
- bólach głowy pochodzenia naczyniowego.
No-Spa Forte zmniejsza ból i bolesne skurcze w obrębie narządów jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej, czyli w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych, a u kobiet również dróg rodnych.
3. Dawkowanie preparatu No-Spa forte
Preparat No-Spa forte ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Zwykle dorośli zażywają 120–240 mg na dobę w 2–3 dawkach podzielonych, a dzieci po 12. roku życia: 160 mg na dobę w 2–4 dawkach podzielonych. Lek No-Spa Forte można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.
Substancja czynna leku łatwo i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu występuje po 45–60 minutach po przyjęciu doustnym. Jest metabolizowana w wątrobie, wydalana z żółcią i moczem.
4. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Preparatu No-Spa forte nie można stosować, gdy występuje:
- nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
- ciężka niewydolność wątroby, nerek lub niewydolność krążenia,
- blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia.
Leku nie wolno podawać dzieciom do 12. roku życia. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży wymaga zachowania ostrożności. Ponieważ substancja czynna przenika przez łożysko, stosowanie preparatu No-Spa forte w ciąży jest dopuszczone wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.
Nie należy stosować w okresie porodu ze względu na zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego.
Ponieważ preparat zawiera laktozę, nie powinny go stosować osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy. Ponadto należy zachować ostrożność, gdy lek stosowany jest u osób z niedociśnieniem tętniczym.
Ponadto trzeba zachować ostrożność przy jednoczesnym podawaniu z lewodopą (lek stosowany w chorobie Parkinsona), z uwagi na osłabienie jej działania przeciwparkinsonowego oraz nasilenie drżeń i sztywności.
5. Działania niepożądane
No-Spa forte, jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane. Te pojawiają się stosunkowo rzadko i nie u każdego. Mogą wystąpić:
- nudności,
- zaparcia,
- bóle i
- zawroty głowy,
- bezsenność,
- kołatanie serca,
- niedociśnienie tętnicze,
- reakcje nadwrażliwości: pokrzywka, wysypka, świąd, obrzęk naczynioruchowy.
Zasadniczo drotaweryna podawana doustnie w dawkach leczniczych nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak gdy lek wywołuje zawroty głowy, które upośledzają sprawność psychofizyczną, należy unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń oraz maszyn, a także wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej koncentracji.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.