Przejdź na WP

Nolpaza - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Nolpaza to lek wydawany wyłącznie na receptę, który stosowany jest w gastroenterologii. Jego główne zadanie polega na hamowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Nolpaza występuje pod postacią tabletek 20 mg oraz 40 mg. Jedno opakowanie leku nolpaza 20 mg mieści 28 sztuk, 56 sztuk lub 90 sztuk, natomiast jedno opakowanie tabletek 40 mg mieści 14 sztuk, 28 sztuk, 56 sztuk oraz 90 sztuk.

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Nolpaza - skład i działanie

Nolpaza to lek stosowany w gastroenterologii, którego substancją czynną jest pontoprazol, który jest pochodną benzimidazolu, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej. Substancja czynna leku Nolpaza hamuje wydzielanie kwasu solnego, dzięki czemu zmniejsza się kwasowość soku żołądkowego. Ponprazol po zastosowaniu wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, a jego maksymalne stężenie we krwi występuje po około 2 godzinach od przyjęcia leku. Większość chorych, którzy stosowali lek nolpaza po dwutygodniowym leczeniu odnotowali ustąpienie objawów. Substancja czynna pontoprazol metabolizowana jest głównie w wątrobie i wydalany wraz z moczem.

2. Nolpaza - wskazania

Lek nolpaza mogą stosować osoby powyżej 12. roku życia. Wskazaniem do stosowania nolpazy jest: objawowe leczenie choroby refluksowej przełyku, długotrwałe leczenie refluksowego zapalenia przełyku oraz w celu zapobiegania ich nawrotom, zapobieganie owrzodzeniom żołądka oraz dwunastnicy, które zostało wywołane przez stosowanie nieselektywnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zarówno choroba wrzodowa jak i refluksowa jest nieprzyjemna i uciążliwa. Najważniejsza jest odpowiednia diagnoza oraz dobranie odpowiedniego leczenia w celu złagodzenia przykrych i nieprzyjemnych objawów.

Jaką dietę stosować w przypadku wrzodów żołądka?
Jaką dietę stosować w przypadku wrzodów żołądka? [4 zdjęcia]

Wrzody żołądka to powszechny problem wśród Polaków – aż jedna na dziesięć osób cierpi na tę przypadłość,...

zobacz galerię

3. Nolpaza - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania nolpazy jest, tak jak w przypadku każdego innego leku i preparatu, uczulenie lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku. Nolpaza nie jest przeznaczona także dla kobiet w ciąży, ponieważ substancja czynna przenika przez łożysko, oraz dla matek karmiących piersią.

Nolpaza przeznaczona jest do stosowania doustnego
Nolpaza przeznaczona jest do stosowania doustnego (123rf.com)

4. Nolpaza - dawkowanie

Nolpaza przeznaczona jest do stosowania doustnego. Dawkowanie nolpazy ściśle zleca lekarz w zależności od schorzenia. Zaleca się jednak stosowanie nolpazy następująco: objawowa postać choroby refluksowej przełyku - 20 mg raz na dobę, przy długotrwałym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku stosuje się 20 mg również raz na dobę.

Zobacz także:

Przy zapobieganiu owrzodzeniom żołądka oraz dwunastnicy, które wywołane jest przez stosowaniem nieselektywnych NLPZ również stosuje się 20 mg raz na dobę. Zazwyczaj leczenie trwa od 2 do 4 tygodni, jeśli w tym czasie objawy nie zmniejszają się, lekarz może zwiększyć dawkę do 40 mg raz na dobę.

5. Nolpaza - skutki uboczne

Skutki uboczne po stosowaniu nolpazy występują dość rzadko i należą do nich: ból głowy, zawroty głowy, biegunka, zaparcia, wzdęcia, złe samopoczucie, zaburzenia snu, ból brzucha oraz wysypka skórna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy