Nowe odkrycie dotyczące Ozempiku. Wpływa nie tylko na wagę
Najnowsze badania pokazują, że GLP-1 może spowalniać postęp niewydolności nerek - również u pacjentów niedotkniętych cukrzycą.
1. Innowacyjne leki zaskakują korzyściami
Agoniści receptora GLP-1, do których należy semaglutyd (obecny w lekach takich jak Ozempic, Wegovy) czy liraglutyd (Saxenda), początkowo stosowane wyłącznie leczeniu cukrzycy, są już od pewnego czasu zatwierdzone również jako leki wspomagające leczenie otyłości.
Leki te naśladują hormon glukagonopodobny, wspomagając produkcję insuliny i obniżając poziom cukru we krwi. Spowalniają trawienie, zwiększają uczucie sytości i zmniejszają apetyt.
Badania opublikowane w The Lancet Diabetes and Endocrinology ujawniają ich przełomowe znaczenie dla ochrony serca oraz potencjał w leczeniu przewlekłej choroby nerek (PChN), nawet u pacjentów bez cukrzycy.
2. Meta-analiza potwierdza wielowymiarowe korzyści
Badanie przeprowadzone przez naukowców z George Institute for Global Health objęło 85 373 osoby, w tym pacjentów z cukrzycą typu 2, otyłością oraz chorobami sercowo-naczyniowymi. W analizie uwzględniono 11 dużych badań klinicznych, które wykazały, że agoniści GLP-1:
- zmniejszają ryzyko niewydolności nerek o 16 proc.,
- ograniczają pogorszenie funkcji nerek o 22 proc.,
- redukują łączne ryzyko niewydolności nerek, śmierci z jej powodu oraz pogorszenia funkcji nerek o 19 proc.
Ponadto potwierdzono ich korzystny wpływ na serce obejmujący: zmniejszenie ryzyka zgonu z przyczyn sercowych, zawału serca i udaru o 14 proc., obniżenie śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny o 13 proc.
Zobacz też: Gwałtownie przybywa Polaków z chorymi nerkami. Oto główna przyczyna
3. Kluczowe znaczenie dla globalnego zdrowia
Choroby nerek dotykają co dziesiątą osobę na świecie, a ich szybki postęp często prowadzi do dializ lub przeszczepu. Stanowią one także ogromne obciążenie finansowe i zdrowotne. Profesor Sunil Badve podkreśla, że leki GLP-1 mogą odegrać kluczową rolę w ochronie nerek i serca, szczególnie u pacjentów z PChN, cukrzycą, otyłością czy chorobami sercowo-naczyniowymi.
Eksperci apelują o lepszy dostęp do tej terapii, aby skuteczniej przeciwdziałać rosnącemu globalnemu obciążeniu chorobami przewlekłymi. To odkrycie wyznacza nowe standardy w leczeniu PChN oraz chorób sercowo-naczyniowych, stanowiąc przełom w ochronie zdrowia milionów ludzi.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.