Trwa ładowanie...

Nowotwór złośliwy – charakterystyka, rodzaje, objawy, leczenie

 Anna Krzpiet
30.03.2021 20:05
Nowotwór złośliwy – charakterystyka, rodzaje, objawy, leczenie
Nowotwór złośliwy – charakterystyka, rodzaje, objawy, leczenie (123rf)

Nowotwór złośliwy najczęściej określa się potoczną nazwą, jako „rak”. Nowotwór złośliwy składa się z komórek o niskim zróżnicowaniu (tzw. niedojrzałych), wykazuje zdolność do przenikania tkanek i atakowania pozostałych narządów.

spis treści

1. Co to jest nowotwór złośliwy?

Nowotwór złośliwy, jak sama nazwa wskazuje, jest groźniejszy od nowotworu niezłośliwego, łagodnego. Każdy rak jest nowotworem złośliwym, natomiast nie każdy nowotwór złośliwy to rak. Wyróżnia się także inne typy nowotworu złośliwego – np. mięsak (ang. sarcoma), potworniak niedojrzały (ang. teratoma), chłoniak (ang. lymphona), glejak (ang. glioma) oraz czerniak (ang. malignant melanoma).

Co trzeci Polak umiera na nowotwór
Co trzeci Polak umiera na nowotwór

Specjalista ds. chirurgii ogólnej i onkologicznej, Piotr Rutkowski, mówi o tym, dlaczego ciągle tak

zobacz galerię

2. Rodzaje nowotworów złośliwych

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Nowotwory złośliwe dzieli się również na grupy w zależności od miejsca powstania. Najpopularniejszy typ nowotworu złośliwego to rak, czyli nowotwór tkanki nabłonkowej. Ten rodzaj schorzenia najczęściej rozwija się u osób powyżej 50. roku życia.  Rolą nabłonka jest oddzielanie skóry od środowiska zewnętrznego, to on buduje skórę, błonę śluzową, wyścieła przewód pokarmowy, układ oddechowy i moczowy.

Nowotwór złośliwy rozprzestrzenia się w organizmie wrastając między komórki okolicznych tkanek (tzw. naciekanie), co prowadzi do zaburzenia ich funkcji. Poprzez naciekanie naczyń limfatycznych i krwionośnych trafia do ich światła, przez co komórki nowotworowe przedostają się do innych obszarów organizmu, gdzie powstają przerzuty. Rozprzestrzenianie się nowotworu złośliwego utrudnia terapię, nawroty choroby pogarszają stan chorego i bardzo często prowadzą do śmierci.

Nowotwór złośliwy może pojawić się w różnych organach naszego ciała
Nowotwór złośliwy może pojawić się w różnych organach naszego ciała

3. Objawy nowotworu

Objawy, które mogą sugerować występowanie nowotworu złośliwego: wyczuwalny guz, zmiana kształtu, koloru oraz wielkości brodawek piersiowych, specyficzna wydzielina z otworów ciała, owrzodzenia lub ciężko gojące się rany a także przewlekłe zaburzenia trawienia. Czasem przez wiele lat nowotwór złośliwy może rozwijać się bezobjawowo.

4. Leczenie nowotworu złośliwego

Proces leczenia nowotworów złośliwych obejmuje leczenie chirurgiczne (usunięcie guza) a następnie chemioterapię. Szanse na przeżycie zależą od stopnia złośliwości nowotworu oraz zaawansowania choroby. Szczególnie trudnym przypadkiem jest rak trzustki. Innym rodzajem nowotworów złośliwych są mięsaki, czyli nowotwory tkanki łącznej.

Najwięcej przypadków zachorowania na mięsaki odnotowuje się wśród osób młodych, lub dzieci. Wśród mięsaków wyróżnia się mięsaki kości (powstają w kości lub chrząstce) oraz mięsaki tkanek miękkich (tworzą się w tkance tłuszczowej, mięśniowej, włóknistej). Przerzuty przy tym nowotworze złośliwym następują bardzo szybko i atakują pozostałe, często odległe narządy (np. płuca). Podstawową metodą leczenia mięsaków jest leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu mięsaków, ponadto terapię uzupełnia chemioterapia lub radioterapia.

Jeśli nowotwór złośliwy zaatakuje układ krwionośny można mówić o białaczce, która polega na nieprawidłowym wzroście białych krwinek. Istnieje kilka rodzajów białaczki, np. białaczka szpikowa, aleukemiczna czy limfatyczna. Podstawę leczenia stanowi radioterapia, kuracja farmakologiczna, przetaczanie krwi. Początkowo białaczka może dawać objawy typowe dla schorzeń zapalnych (no. obecność owrzodzeń w ustach i gardle, powiększenie śledziony i wątroby lub węzłów chłonnych.

To musisz wiedzieć

Leczenie polega na zastosowaniu chemioterapii, w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie przeszczepu szpiku. Nowotwory złośliwe związane z układem chłonnym, limfatycznym to tzw. chłoniaki. Układ limfatyczny obejmuje:

  • śledzionę,
  • tkankę limfatyczną
  • jamy nosowej i gardłowej,
  • przewodu pokarmowego
  • węzły chłonne, (to w nich dochodzi do rozwoju chłoniaka lub ziarnicy)

Chłoniak początkowo objawia się powiększonymi węzłami chłonnymi. Leczenie tego typu nowotworu złośliwego polega na stosowaniu chemioterapii a niekiedy także radioterapii. Ostre przypadki wymagają przeszczepienia szpiku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Nowotwór
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze