Trwa ładowanie...

Nowy antybiotyk na dur brzuszny

Wyniki przeprowadzonych na szeroką skalę badań klinicznych wskazują, iż najlepszym lekarstwem na dur brzuszny jest niedrogi antybiotyk nowej generacji.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

spis treści

1. Czym jest dur brzuszny?

Dur brzuszny, nazywany również tyfusem, jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez pałeczki Salmonelli, charakteryzującą się wysoką gorączką i biegunką. Do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia pożywienia lub wody zainfekowanej w kontakcie z moczem lub odchodami chorych ludzi. Każdego roku na dur brzuszny zapada 26 milionów ludzi, z czego 200 000 umiera w wyniku zakażenia. Najwięcej zachorowań notuje się w południowej Azji.

2. Leczenie duru brzusznego

Standardowe leczenie duru brzusznego opracowano już w latach 50., jednak rozprzestrzenienie się opornych na leczenie form bakterii Salmonella typhi i Salmonella paratyphi sprawiło, że stary antybiotyk stał się nieskuteczny. Z tego względu naukowcy opracowali nową generację antybiotyków – fluorochinolonów, jednak jak się okazuje, bakterie zaczęły wykształcać oporność również na tą grupę leków.

3. Nowy antybiotyk

Najnowszy lek na dur brzuszny jest antybiotykiem IV generacji z grupy fluorochinolonów. Jego działanie porównano ze starym lekiem w trakcie badania przeprowadzonego w Nepalu. Wzięły w nim udział 844 osoby, zarówno dorośli, jak i dzieci. Okazało się, że oba leki były równie skuteczne, nie było również między nimi różnicy w czasie, w jakim ustępowała gorączka. Najważniejsza różnica wiązała się ze skutkami ubocznymi leków. Znacznie więcej przypadków anemii, nudności, biegunek i zawrotów głowy zanotowano u chorych otrzymujących stary farmaceutyk. Nowy lek wygrywa również w kategorii ceny. Stosuje się go raz dziennie przez 7 dni, przez co koszt jednej kuracji wynosi 1,50 USD. Z kolei stary lek należy brać 4 razy dziennie przez 2 tygodni, co daje koszt kuracji 7 USD. Co więcej, nowy lek działa również w przypadku bakterii opornych na działanie starego antybiotyku. Po badaniach nowego farmaceutyku na amerykańskiej populacji pojawiły się sugestie, iż może on powodować niekontrolowane wahania poziomu cukru we krwi u starszych pacjentów. Badania przeprowadzone w Nepalu wskazują jednak, iż problem ten nie dotyczy mieszkańców krajów rozwijających się. Chociaż w pierwszym tygodniu leczenia antybiotyk powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi, to po zakończeniu kuracji szybko wraca on do normy. Naukowcy twierdzą, iż u młodych ludzi, których nie dotyczy problem nadwagi i cukrzycy, nowy antybiotyk jest najlepszym rozwiązaniem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.