Trwa ładowanie...

Nowy antybiotyk na dur brzuszny

Avatar placeholder
12.08.2021 13:52
Nowy antybiotyk na dur brzuszny
Nowy antybiotyk na dur brzuszny (123RF)

Wyniki przeprowadzonych na szeroką skalę badań klinicznych wskazują, iż najlepszym lekarstwem na dur brzuszny jest niedrogi antybiotyk nowej generacji.

spis treści

1. Czym jest dur brzuszny?

Dur brzuszny, nazywany również tyfusem, jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez pałeczki Salmonelli, charakteryzującą się wysoką gorączką i biegunką. Do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia pożywienia lub wody zainfekowanej w kontakcie z moczem lub odchodami chorych ludzi. Każdego roku na dur brzuszny zapada 26 milionów ludzi, z czego 200 000 umiera w wyniku zakażenia. Najwięcej zachorowań notuje się w południowej Azji.

2. Leczenie duru brzusznego

Standardowe leczenie duru brzusznego opracowano już w latach 50., jednak rozprzestrzenienie się opornych na leczenie form bakterii Salmonella typhi i Salmonella paratyphi sprawiło, że stary antybiotyk stał się nieskuteczny. Z tego względu naukowcy opracowali nową generację antybiotyków – fluorochinolonów, jednak jak się okazuje, bakterie zaczęły wykształcać oporność również na tą grupę leków.

3. Nowy antybiotyk

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Najnowszy lek na dur brzuszny jest antybiotykiem IV generacji z grupy fluorochinolonów. Jego działanie porównano ze starym lekiem w trakcie badania przeprowadzonego w Nepalu. Wzięły w nim udział 844 osoby, zarówno dorośli, jak i dzieci. Okazało się, że oba leki były równie skuteczne, nie było również między nimi różnicy w czasie, w jakim ustępowała gorączka. Najważniejsza różnica wiązała się ze skutkami ubocznymi leków. Znacznie więcej przypadków anemii, nudności, biegunek i zawrotów głowy zanotowano u chorych otrzymujących stary farmaceutyk.

Nowy lek wygrywa również w kategorii ceny. Stosuje się go raz dziennie przez 7 dni, przez co koszt jednej kuracji wynosi 1,50 USD. Z kolei stary lek należy brać 4 razy dziennie przez 2 tygodni, co daje koszt kuracji 7 USD. Co więcej, nowy lek działa również w przypadku bakterii opornych na działanie starego antybiotyku.

Po badaniach nowego farmaceutyku na amerykańskiej populacji pojawiły się sugestie, iż może on powodować niekontrolowane wahania poziomu cukru we krwi u starszych pacjentów. Badania przeprowadzone w Nepalu wskazują jednak, iż problem ten nie dotyczy mieszkańców krajów rozwijających się. Chociaż w pierwszym tygodniu leczenia antybiotyk powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi, to po zakończeniu kuracji szybko wraca on do normy. Naukowcy twierdzą, iż u młodych ludzi, których nie dotyczy problem nadwagi i cukrzycy, nowy antybiotyk jest najlepszym rozwiązaniem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze