Nowy antybiotyk na dur brzuszny

Wyniki przeprowadzonych na szeroką skalę badań klinicznych wskazują, iż najlepszym lekarstwem na dur brzuszny jest niedrogi antybiotyk nowej generacji.

Czym jest dur brzuszny?

Dur brzuszny, nazywany również tyfusem, jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez pałeczki Salmonelli, charakteryzującą się wysoką gorączką i biegunką. Do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia pożywienia lub wody zainfekowanej w kontakcie z moczem lub odchodami chorych ludzi. Każdego roku na dur brzuszny zapada 26 milionów ludzi, z czego 200 000 umiera w wyniku zakażenia. Najwięcej zachorowań notuje się w południowej Azji.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Leczenie duru brzusznego

Standardowe leczenie duru brzusznego opracowano już w latach 50., jednak rozprzestrzenienie się opornych na leczenie form bakterii Salmonella typhi i Salmonella paratyphi sprawiło, że stary antybiotyk stał się nieskuteczny. Z tego względu naukowcy opracowali nową generację antybiotyków – fluorochinolonów, jednak jak się okazuje, bakterie zaczęły wykształcać oporność również na tą grupę leków.

Nowy antybiotyk

Najnowszy lek na dur brzuszny jest antybiotykiem IV generacji z grupy fluorochinolonów. Jego działanie porównano ze starym lekiem w trakcie badania przeprowadzonego w Nepalu. Wzięły w nim udział 844 osoby, zarówno dorośli, jak i dzieci. Okazało się, że oba leki były równie skuteczne, nie było również między nimi różnicy w czasie, w jakim ustępowała gorączka. Najważniejsza różnica wiązała się ze skutkami ubocznymi leków. Znacznie więcej przypadków anemii, nudności, biegunek i zawrotów głowy zanotowano u chorych otrzymujących stary farmaceutyk. Nowy lek wygrywa również w kategorii ceny. Stosuje się go raz dziennie przez 7 dni, przez co koszt jednej kuracji wynosi 1,50 USD. Z kolei stary lek należy brać 4 razy dziennie przez 2 tygodni, co daje koszt kuracji 7 USD. Co więcej, nowy lek działa również w przypadku bakterii opornych na działanie starego antybiotyku. Po badaniach nowego farmaceutyku na amerykańskiej populacji pojawiły się sugestie, iż może on powodować niekontrolowane wahania poziomu cukru we krwi u starszych pacjentów. Badania przeprowadzone w Nepalu wskazują jednak, iż problem ten nie dotyczy mieszkańców krajów rozwijających się. Chociaż w pierwszym tygodniu leczenia antybiotyk powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi, to po zakończeniu kuracji szybko wraca on do normy. Naukowcy twierdzą, iż u młodych ludzi, których nie dotyczy problem nadwagi i cukrzycy, nowy antybiotyk jest najlepszym rozwiązaniem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dur brzuszny - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, profilaktyka, szczepienia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dur brzuszny - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, profilaktyka, szczepienia
Dur wysypkowy

Mężczyzna chory na dur brzuszny

Mężczyzna chory na dur brzuszny

Źródłem choroby może być brudna woda, niedokładnie nieumyte owoce, a także nieczystości zawierające w sobie pałeczki Salmonelli.

Dur brzuszny - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, profilaktyka, szczepienia

Pałeczki salmonelli

Pałeczki salmonelli

Dur brzuszny jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego (Salmonella typhi).

Zdrowie w podróży

Szczepienie na dur brzuszny

ewentualnego wykrycia zarazków duru brzusznego i innych salmonelloz. Dur brzuszny leczony jest antybiotykami. 
 Szczepionka na dur brzuszny Zapobieganie...

Zdrowie

Owady, które żyją w tobie...

Owady, które żyją w tobie...

te są przymocowane do trzonu włosa. W momencie ich pojawienia się warto szybko zareagować. Wszy mogą przenosić z człowieka na człowieka groźne choroby, takie jak dur (...) brzuszny czy dżuma. Czy wiesz, jak można...

Krew i naczynia krwionośne

Co to jest tętniak? (WIDEO)

Co to jest tętniak? (WIDEO) Odtwórz wideo

? Wyróżniamy: tętniak aorty piersiowej, tętniak aorty brzusznej, tętniak piersiowo-brzuszny, tętniak serca, tętniak tętnicy udowej, tętniak tętnicy

Antybiotyk - działanie, rodzaje, działania niepożądane, stosowanie

Antybiotyk (WIDEO)

Antybiotyk (WIDEO) Odtwórz wideo

Antybiotyk, czyli środek niszczący bakterie lub bakteriostatyczny (czyli zakłócający metabolizm bakterii chorobotwórczych) jest bez wątpienia (...) jednym z największych wynalazków XX wieku. Antybiotyki działają selektywnie...