Trwa ładowanie...

Nowy lek na czerniaka bliski dopuszczenia do obrotu

Producent pigułki, która hamuje rozwój czerniaka stara się o zatwierdzenie swojego leku i dopuszczenie go do sprzedaży...

spis treści

1. Działanie leku na czerniaka

Działanie nowego leku na czerniaka złośliwego polega na blokowaniu mutacji genu BRAF, odgrywającego ważną rolę w rozwoju tego typu nowotworu. Mutacja genu BRAF występuje u połowy pacjentów cierpiących na czerniaka z przerzutami do innych organów. Wpływając na gen, lek powstrzymuje produkcję białka, dzięki któremu czerniak rozrasta się w sposób niekontrolowany. W konsekwencji niszczone zostają komórki nowotworowe, a guz zmniejsza swoje rozmiary.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Badania nad lekiem na czerniaka

W trakcie badań klinicznych nad nowym lekiem okazało się, że w jego przypadku wskaźnik pozytywnej reakcji pacjenta na terapię był dziewięciokrotnie wyższy niż przy stosowaniu chemioterapii. Szanse przeżycia 6 miesięcy wynosiły 84% dla chorych leczonych nowym lekiem i 64% dla pacjentów poddawanych chemioterapii. Ryzyko progresji choroby podczas stosowania nowego farmaceutyku było o 74% mniejsze niż podczas stosowania chemioterapii. Ponadto zmniejszenie rozmiarów guza zaobserwowano u 48,5% pacjentów, podczas gdy chemioterapia dała wynik 5,5%. Naukowcy twierdzą, iż nowe lekarstwo na czerniaka to największy przełom w leczeniu tego nowotworu od ponad 30 lat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza