Trwa ładowanie...

Nowy lek przeciwzapalny alternatywą dla steroidów

Avatar placeholder
10.06.2014 14:47
Nowy lek przeciwzapalny alternatywą dla steroidów
Nowy lek przeciwzapalny alternatywą dla steroidów

Nowa klasa leków może wkrótce stanowić alternatywę dla steroidów. Naukowcy odkryli bowiem, że białko chroniące przed rakiem odgrywa kluczową rolę w działaniu przeciwzapalnym steroidów. Jego zastosowanie może prowadzić do opracowania leków zastępujących steroidy lub zwiększających ich skuteczność.

1. Nowy lek o działaniu przeciwzapalnym

Steroidy to najsilniej działające leki o działaniu przeciwzapalnym, jednak z ich stosowaniem wiążą się poważne skutki uboczne. Amerykańskim naukowcom udało się jednak zmniejszyć stan zapalny bez użycia steroidów. Badacze ustalili, że białko p53, znane głównie z właściwości antyrakowych, jest kluczowe w działaniu przeciwzapalnym glikokortykosteroidów. Glikokortykosteroidy są ważne dla układu immunologicznego człowieka, dlatego stosuje się je do leczenia zaburzeń nadaktywności układu odporności takich jak alergie, astma i reumatoidalne zapalenie stawów. Leki te podaje się również w przypadku stanów zapalnych u chorych na raka. Glikokortykosteroidy działają poprzez zmniejszenie wydzielania cytokin, czyli cząsteczek sygnałowych układu immunologicznego, które pomagają wywołać reakcję organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe. U zdrowego człowieka cytokiny zwiększają przepływ krwi i uwrażliwiają nerwy, ale w przypadku chorób autoimmunologicznych i raka cytokiny są wydzielane nieprawidłowo, powodując stan zapalny. Steroidy służą do zwalczania stanu zapalnego, ale wywołują skutki uboczne. Aby złagodzić następstwa stosowania steroidów, naukowcy postanowili poszukać nowych sposobów transportu leku do komórek. Okazało się, że białko p53 jest kluczowe w zwalczaniu stanu zapalnego przez steroidy. Naukowcy zidentyfikowali również kilka innych białek zdolnych do stymulowania aktywności p53. Badacze są zdania, że białka te mogą być stosowane jako silne leki przeciwzapalne pozbawione skutków ubocznych typowych dla steroidów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.