Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Nurofen - najczęstsze pytania, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie i skutki uboczne

Nurofen® to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy
Nurofen® to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy

Ból może skutecznie zakłócić nasze funkcjonowanie. Nasilony, w znacznym stopniu utrudnia lub całkowicie uniemożliwia wykonywanie pracy i wypełnianie codziennych obowiązków. Rozwiązaniem są leki przeciwbólowe, których rynek medyczny oferuje mnóstwo, m.in. Nurofen®.

spis treści

1. Najczęstsze pytania o Nurofen

Czym jest Nurofen®?

Lekiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym na bazie ibuprofenu.

Zobacz film: "Jak przetrwać atak migreny?"

Na czym polega jego działanie?

Na hamowaniu w organizmie syntezy związków odpowiedzialnych za ból, gorączkę i stan zapalny.

Jakie są wskazania do jego stosowania?

Ból, gorączka, stany zapalne, w tym choroby mięśni.

Kiedy powinniśmy go unikać?

W przypadku nadwrażliwości lub uczulenia na NLPZ, po zabiegach chirurgicznych, w przypadku dużych, krwawiących ran, w ospie wietrznej.

Czy zażywanie Nurofenu® może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych?

Tak, głównie dolegliwości żołądkowych i krwawień.

Czy preparat można stosować podczas przeziębienia i grypy?

Tak, w połączeniu z innymi preparatami, np. witaminą C, syropem na kaszel, kroplami do nosa, tabletkami do ssania.

Czy mogą sięgnąć po niego kobiety w ciąży i karmiące piersią?

Nie. Nie mogą go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jak wygląda dawkowanie leku?

Według potrzeb, do dwóch tabletek na raz i do 6 na dobę.

Czy równocześnie można przyjmować inne środki?

Tak, ale o innym składzie.

Jak długo można stosować Nurofen® bez konsultacji z lekarzem?

Do 5 dni w przypadku bólu, do 3 dni – gorączki.

Najczęstsze przyczyny migreny
Najczęstsze przyczyny migreny [10 zdjęć]

Migrena to jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania leku Nurofen

Nurofen to niesteroidowy lek, w którego składzie odnajdziemy ibuprofen – substancję o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zawarte w nim związki przeciwdziałają rozwojowi stanu zapalnego i zmniejszają towarzyszące mu objawy, takie jak obrzęk, gorączka i ból. Po zażyciu zostaje szybko wchłonięty przez organizm. Największe stężenie we krwi jest uzyskiwane 1–2 godziny po podaniu.

Stosowanie nurofenu zalecane jest osobom zmagającym się z różnego typu bólem o słabym lub umiarkowanym nasileniu: bólem głowy (także pochodzenia migrenowego), zębów, nerwobólem, bólem menstruacyjnym, a także bólem mięśni, kości i stawów, dlatego sprawdza się podczas przeziębień, grypy oraz innych chorób zakaźnych.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Nawet jeżeli zaobserwujemy u siebie wspomniane objawy, nie zawsze możemy sięgnąć po Nurofen®. Powinniśmy go unikać, jeżeli wykazujemy nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników. Przeciwwskazaniem do przyjmowania nurofenu jest przede wszystkim uczulenie na aspirynę (tak potocznie nazywany jest kwas acetylosalicylowy) lub na niesteroidowe leki przeciwzapalne innego typu. Reakcją organizmu na zażycie tych substancji może być atak astmy, katar lub wystąpienie na ciele zmian w postaci pokrzywki.

Zrezygnować z niego powinny ponadto osoby, u których występuje lub występowała choroba wrzodowa żołądka bądź dwunastnicy oraz krwawienie lub perforacja, w tym po zastosowaniu NLPZ. Nie zaleca się stosowania leku równocześnie z innymi niesteroidowymi preparatami o działaniu przeciwzapalnym, a także w przypadku niewydolności nerek, wątroby lub serca. Ze względu na fakt, że ibuprofen może przenikać do łożyska nie powinny przyjmować go kobiety w ciąży, a także dzieci do 6. roku życia.

Pamiętajmy, że lek przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania, dlatego jeżeli mimo kuracji objawy się nasilają lub nie ustępują w ciągu trzech dni jej trwania, należy zasięgnąć porady lekarza. Ostrożność powinny zachować osoby w podeszłym wieku, a także cierpiące na niektóre dolegliwości, np. zaburzenia czynności wątroby i nerek, czy pracy układu pokarmowego.

4. Dawkowanie i skutki uboczne nurofenu

W początkowej fazie kuracji nurofenem dorośli oraz dzieci do 12. roku życia powinni przyjmować 2 tabletki co 4–6 godzin. Dawkę można zwiększyć o taką samą ilość, jeżeli zaistnieje taka konieczność. W ciągu 24 godzin nie należy przekroczyć liczby 6 tabletek. W przypadku młodszych dzieci, dawki uzależnione są od masy ich ciała, jednak nie należy podawać preparatu osobom poniżej 6. roku życia.

Zobacz także:

Pamiętajmy, by podczas zażywania nie rozgryzać tabletek – lek musi zostać przyjęty w całości i popity dużą ilością wody. Jeżeli nasz przewód pokarmowy jest szczególnie wrażliwy, środek możemy stosować podczas posiłku.

Do najczęstszych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem nurofenu możemy zaliczyć niestrawność, nudności, ból głowy i brzucha, pokrzywkę oraz świąd. Nieco rzadziej zdarza się biegunka, wymioty, problemy ze snem, zawroty głowy czy uczucie zmęczenia. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że działania niepożądane nie muszą wystąpić u każdej osoby, która zdecyduje się stosować Nurofen®.

Nie pozwólmy, by ból zakłócił rytm naszego dnia. W większości przypadków dostępne bez recepty leki są w stanie przynieść nam ulgę. Pamiętajmy jednak, że mogą one maskować objawy poważnej choroby, dlatego w przypadku, kiedy ból towarzyszy nam przez kilka dni, skonsultujmy się z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze