Trwa ładowanie...

Nykturia – patogeneza, choroby, leczenie

Nykturia jest objawem, który odnosi się do oddawania moczu w nocy – co ważne nie jest to synonim moczenia nocnego, to zupełnie dwie różne sytuacje kliniczne. O nykturii mówimy, kiedy budzimy się przynajmniej dwa razy w ciągu snu, aby oddać mocz.

spis treści

1. Nykturia – patogeneza

Z nykturią bezpośrednio związana jest pozycja ciała w czasie snu. W tym okresie, ze względu na leżenie, dochodzi do lepszego ukrwienia nerek, a co za tym idzie większej ilości produkowanego moczu.

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

Przyczyn nykturii może być wiele i jest objawem alarmującym, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Nykturia może powstawać na skutek różnych chorób, całkowicie ze sobą niezwiązanych.

Najważniejsze objawy raka prostaty
Najważniejsze objawy raka prostaty [7 zdjęć]

Dane są zatrważające. Na raka prostaty zapada 10 tys. Polaków rocznie. Jest drugim najczęściej występującym

zobacz galerię

2. Nykturia – choroby

Analizując występowanie nykturii, należy wspomnieć o kilku sytuacjach klinicznych, które mogą powodować jej wystąpienie. Cały wachlarz schorzeń może przyczyniać się do nocnego oddawania moczu. Częstą przyczyną nykturii jest przerost gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn.

Nykturia występuje także przy schorzeniach endokrynologicznych, zbyt wysokim poziomie wapnia we krwi (hiperkalcemia), niewyrównanej cukrzycy czy też chorobach układu krążenia.

Nykturia to nocne oddawanie moczu
Nykturia to nocne oddawanie moczu (123RF)

Przerost prostaty (gruczołu krokowego) – jest przypadłością spotykającą mężczyzn w wieku około 50 roku życia. Jeśli występują również inne zaburzenia oprócz nykturii, takie jak nieprawidłowy strumień moczu, czy też zbyt częste jego oddawanie w małych ilościach, konieczna jest wizyta u lekarza urologa.

Nowotwór gruczołu krokowego występuje najczęściej po 65 roku życia. Warto zauważyć, że rak gruczołu krokowego znajduje się w pierwszej trójce najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn, obok raka płuca i raka jelita grubego.

Przyczyną nykturii może być również zbyt wysoki poziom wapnia we krwi – hiperkalcemia może być również objawem choroby nowotworowej.

Mówiąc o nykturii należy także wspomnieć o cukrzycy, szczególnie tej, która nie jest kontrolowana. W jej wyniku dochodzi do hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Chociaż cukrzyca rozwija się przez dłuższy okres czasu, należy pamiętać, aby właściwie ją kontrolować.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [10 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

Nykturia może również występować w przebiegu zapalenia pęcherza moczowego – schorzenia, które głównie występuje u kobiet – jednym z powodów jest znacznie krótsza cewka moczowa w porównaniu do tej, która występuje u mężczyzn, a co za tym idzie fizjologiczne bariery chroniące przed zakażeniem układu moczowego są znacznie mniej efektywne.

3. Nykturia – leczenie

Jak widać nykturia nie jest objawem, który przypisany jest do jednej jednostki chorobowej – może dotyczyć wielu schorzeń. W związku z tym leczenie nykturii należy rozpocząć od znalezienia punktu wyjścia objawu, jakim jest nocne oddawanie moczu.

W związku z tym terapia nykturii w dużym stopniu będzie zależała od choroby podstawowej. Warto zauważyć, że nykturia nie zawsze oznacza poważne konsekwencje i nie koniecznie musi świadczyć o ciężkich chorobach. Nie warto zatem zwlekać z wizytą u lekarza – jeśli występują u ciebie objawy nykturii, skontaktuj się z swoim lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza