Nykturia – patogeneza, choroby, leczenie
Nykturia jest objawem, który odnosi się do oddawania moczu w nocy – co ważne nie jest to synonim moczenia nocnego, to zupełnie dwie różne sytuacje kliniczne. O nykturii mówimy, kiedy budzimy się przynajmniej dwa razy w ciągu snu, aby oddać mocz.
1. Nykturia – patogeneza
Z nykturią bezpośrednio związana jest pozycja ciała w czasie snu. W tym okresie, ze względu na leżenie, dochodzi do lepszego ukrwienia nerek, a co za tym idzie większej ilości produkowanego moczu.
Przyczyn nykturii może być wiele i jest objawem alarmującym, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Nykturia może powstawać na skutek różnych chorób, całkowicie ze sobą niezwiązanych.
2. Nykturia – choroby
Analizując występowanie nykturii, należy wspomnieć o kilku sytuacjach klinicznych, które mogą powodować jej wystąpienie. Cały wachlarz schorzeń może przyczyniać się do nocnego oddawania moczu. Częstą przyczyną nykturii jest przerost gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn.
Nykturia występuje także przy schorzeniach endokrynologicznych, zbyt wysokim poziomie wapnia we krwi (hiperkalcemia), niewyrównanej cukrzycy czy też chorobach układu krążenia.
Przerost prostaty (gruczołu krokowego) – jest przypadłością spotykającą mężczyzn w wieku około 50 roku życia. Jeśli występują również inne zaburzenia oprócz nykturii, takie jak nieprawidłowy strumień moczu, czy też zbyt częste jego oddawanie w małych ilościach, konieczna jest wizyta u lekarza urologa.
Nowotwór gruczołu krokowego występuje najczęściej po 65 roku życia. Warto zauważyć, że rak gruczołu krokowego znajduje się w pierwszej trójce najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn, obok raka płuca i raka jelita grubego.
Przyczyną nykturii może być również zbyt wysoki poziom wapnia we krwi – hiperkalcemia może być również objawem choroby nowotworowej.
Mówiąc o nykturii należy także wspomnieć o cukrzycy, szczególnie tej, która nie jest kontrolowana. W jej wyniku dochodzi do hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Chociaż cukrzyca rozwija się przez dłuższy okres czasu, należy pamiętać, aby właściwie ją kontrolować.
Nykturia może również występować w przebiegu zapalenia pęcherza moczowego – schorzenia, które głównie występuje u kobiet – jednym z powodów jest znacznie krótsza cewka moczowa w porównaniu do tej, która występuje u mężczyzn, a co za tym idzie fizjologiczne bariery chroniące przed zakażeniem układu moczowego są znacznie mniej efektywne.
3. Nykturia – leczenie
Jak widać nykturia nie jest objawem, który przypisany jest do jednej jednostki chorobowej – może dotyczyć wielu schorzeń. W związku z tym leczenie nykturii należy rozpocząć od znalezienia punktu wyjścia objawu, jakim jest nocne oddawanie moczu.
W związku z tym terapia nykturii w dużym stopniu będzie zależała od choroby podstawowej. Warto zauważyć, że nykturia nie zawsze oznacza poważne konsekwencje i nie koniecznie musi świadczyć o ciężkich chorobach. Nie warto zatem zwlekać z wizytą u lekarza – jeśli występują u ciebie objawy nykturii, skontaktuj się z swoim lekarzem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.