Nystatyna – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Nystatyna jest antybiotykiem przeciwgrzybiczym. Dostępny w formie granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. Jaki jest skład nystatyny? Jakie jest działanie nystatyny? Czy nystatyna może powodować działania uboczne?

Zobacz film: "Leczenie grzybicy"

spis treści

1. Nystatyna – charakterystyka

Nystatyna to antybiotyk przeciwgrzybiczy działający miejscowo w układzie pokarmowym. Nystatyna nie działa przeciwbakteryjnie. Największą skuteczność nystatyna wykazuje na drożdżaki.

Działanie nystatyny polega na wiązaniu preparatu ze sterolami, które wchodzą w skład błony komórkowej grzybów. Dzięki temu błona ta ulega zniszczeniu. Nystatyna działa miejscowo, nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Nystatyna to lek który wspomaga leczenie grzybic przewodu pokarmowego. Pomaga także w zapobieganiu powstawania grzybicy przewodu pokarmowego w trakcie długotrwałego leczenia antybiotykami.

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia
Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

zobacz galerię

Nystatyna wspomaga także leczenie grzybicy dziąseł, jamy ustnej, przełyku a także języka.

2. Nystatyna – stosowanie

Nystatyna ma formę zawiesiny doustnej, którą przyrządza się z granulatu lub tabletek dojelitowych. W leczeniu grzybicy przewodu pokarmowego u osób dorosłych zaleca się przyjmowanie 1 mln j.m nystatyny co 6 godzin w czterech dawkach w ciągu doby. Leczenie grzybicy trwa zazwyczaj 3 tygodnie.

Profilaktycznie nystatynę stosuje się u dorosłych w dawce 500,000 j.m co 8 – 12 godzin w 2 – 3 dawkach.

Nystatyna w formie tabletek nie jest zalecana dla dzieci. W leczeniu grzybicy przewodu pokarmowego u dzieci zaleca się granulat do sporządzenia zawiesiny. W leczeniu grzybicy przewodu pokarmowego u dzieci zaleca się dawkę dobową od 200 000 j.m.

W leczeniu grzybicy jamy ustnej u dzieci zaleca się dawkę 100 000 j.m. 4 razy w ciągu dnia. W tym przypadku należy zawiesinę trzymać w ustach przez pewien czas. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić pędzlowanie zawiesiną kilka razy w ciągu doby.

W każdym przypadku leczenia nystatyną to lekarz decyduje o wielkości dawki. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub wystąpią działania niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie nystatyny w czasie ciąży może być zlecone jedynie przez lekarza. W żadnym przypadku nie należy przyjmować jakichkolwiek leków w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią.

Należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach w tym tych, które można nabyć w aptece bez recepty. Nie jest znany wpływ nystatyny na inne leki.

3. Nystatyna – przeciwwskazania

Nystatyny nie powinny stosować osoby, które są uczulone na którąkolwiek z substancji czynnych. Przeciwwskazaniami do stosowania nystatyny mogą być także niektóre choroby. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania. Nystatyna, a właściwie zawarty w niej kwas benzoesowy może powodować reakcje alergiczne.

Preparat może również wywołać niepożądane reakcje u osób z nietolerancją fruktozy oraz z zespołem złego wchłaniania glukozy, ze względu na zawartość w nystatynie sacharozy.

Badania nie wykazały, aby nystatyna miała wpływ na prowadzenie pojazdów mechanicznych
Badania nie wykazały, aby nystatyna miała wpływ na prowadzenie pojazdów mechanicznych (123rf.com)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Dotychczasowe badania nie wykazały, aby nystatyna miała jakikolwiek wpływ na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

4. Nystatyna – skutki uboczne

Skutki uboczne mogą występować, ale nie jest to reguła w każdym przypadku. Zazwyczaj nystatyna jest dobrze przyswajalna przez organizm. Niekiedy jednak nystatyna może powodować nudności wymioty, biegunkę a także reakcje alergiczne w formie pokrzywki, wysypki lub świądu.

W każdym przypadku, gdy pojawią się niepokojące objawy należy skonsultować się z lekarzem. Niekiedy skutek uboczny przyjmowania nystatyny to zespół Stevensa i Johnsona. Występuje on jednak niezmiernie rzadko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy