Nystatyna – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Nystatyna jest antybiotykiem przeciwgrzybiczym. Dostępny w formie granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. Jaki jest skład nystatyny? Jakie jest działanie nystatyny? Czy nystatyna może powodować działania uboczne?

Zobacz film: "Leczenie grzybicy"

1. Nystatyna – charakterystyka

Nystatyna to antybiotyk przeciwgrzybiczy działający miejscowo w układzie pokarmowym. Nystatyna nie działa przeciwbakteryjnie. Największą skuteczność nystatyna wykazuje na drożdżaki.

Działanie nystatyny polega na wiązaniu preparatu ze sterolami, które wchodzą w skład błony komórkowej grzybów. Dzięki temu błona ta ulega zniszczeniu. Nystatyna działa miejscowo, nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Nystatyna to lek który wspomaga leczenie grzybic przewodu pokarmowego. Pomaga także w zapobieganiu powstawania grzybicy przewodu pokarmowego w trakcie długotrwałego leczenia antybiotykami.

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia
Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

zobacz galerię

Nystatyna wspomaga także leczenie grzybicy dziąseł, jamy ustnej, przełyku a także języka.

2. Nystatyna – stosowanie

Nystatyna ma formę zawiesiny doustnej, którą przyrządza się z granulatu lub tabletek dojelitowych. W leczeniu grzybicy przewodu pokarmowego u osób dorosłych zaleca się przyjmowanie 1 mln j.m nystatyny co 6 godzin w czterech dawkach w ciągu doby. Leczenie grzybicy trwa zazwyczaj 3 tygodnie.

Profilaktycznie nystatynę stosuje się u dorosłych w dawce 500,000 j.m co 8 – 12 godzin w 2 – 3 dawkach.

Nystatyna w formie tabletek nie jest zalecana dla dzieci. W leczeniu grzybicy przewodu pokarmowego u dzieci zaleca się granulat do sporządzenia zawiesiny. W leczeniu grzybicy przewodu pokarmowego u dzieci zaleca się dawkę dobową od 200 000 j.m.

W leczeniu grzybicy jamy ustnej u dzieci zaleca się dawkę 100 000 j.m. 4 razy w ciągu dnia. W tym przypadku należy zawiesinę trzymać w ustach przez pewien czas. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić pędzlowanie zawiesiną kilka razy w ciągu doby.

W każdym przypadku leczenia nystatyną to lekarz decyduje o wielkości dawki. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub wystąpią działania niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie nystatyny w czasie ciąży może być zlecone jedynie przez lekarza. W żadnym przypadku nie należy przyjmować jakichkolwiek leków w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią.

Należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach w tym tych, które można nabyć w aptece bez recepty. Nie jest znany wpływ nystatyny na inne leki.

3. Nystatyna – przeciwwskazania

Nystatyny nie powinny stosować osoby, które są uczulone na którąkolwiek z substancji czynnych. Przeciwwskazaniami do stosowania nystatyny mogą być także niektóre choroby. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania. Nystatyna, a właściwie zawarty w niej kwas benzoesowy może powodować reakcje alergiczne.

Preparat może również wywołać niepożądane reakcje u osób z nietolerancją fruktozy oraz z zespołem złego wchłaniania glukozy, ze względu na zawartość w nystatynie sacharozy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Dotychczasowe badania nie wykazały, aby nystatyna miała jakikolwiek wpływ na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

4. Nystatyna – skutki uboczne

Skutki uboczne mogą występować, ale nie jest to reguła w każdym przypadku. Zazwyczaj nystatyna jest dobrze przyswajalna przez organizm. Niekiedy jednak nystatyna może powodować nudności wymioty, biegunkę a także reakcje alergiczne w formie pokrzywki, wysypki lub świądu.

W każdym przypadku, gdy pojawią się niepokojące objawy należy skonsultować się z lekarzem. Niekiedy skutek uboczny przyjmowania nystatyny to zespół Stevensa i Johnsona. Występuje on jednak niezmiernie rzadko.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy