Trwa ładowanie...

O czym świadczy żółta wydzielina z pochwy?

Kiedy na damskiej bieliźnie daje się zauważyć bezzapachową, przeźroczystą i jednolitą wydzielinę, oznacza to, że wszystko ze zdrowiem przebiega w porządku. Zdarza się jednak tak, że wydzielina zaczyna zmieniać swój zapach i kolor. Gdy wydzielina staje się żółta, nie może to zostać zlekceważone, gdyż może być zwiastunem poważnych dolegliwości.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Prawidłowa wydzielina z pochwy

Wydzielina o rzadkiej konsystencji, przezroczystym kolorze i bezwonnym zapachu nie jest niczym nienaturalnym. Oznacza, że cykl miesięczkowy przebiega w odpowiedni sposób. Do jej zadania należy oczyszczanie pochwy z martwych komórek, pozbywanie się złych bakterii, utrzymanie czystości w narządach rodnych, a także ochrona przed infekcjami oraz nawilżenie podczas stosunku. W czasie jajeczkowania wydziela się jej 30 ml dziennie. 

2. O czym świadczy żółta wydzielina z pochwy?

Najczęściej występującym objawem problemów intymnych jest żółta wydzielina z pochwy. Dosyć często towarzyszy jej pieczenie, ból przy oddawaniu moczu oraz świąd. Żółta wydzielina z pochwy może świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym albo o stanie zapalnym. Może być także objawem nadżerki - wtedy żółta wydzielina z pochwy miesza się z kolorem zielonym. Wodnista wydzielina to także częsty zwiastun zanikowego zapalenia pochwy. Wtedy pojawia się także zaczerwienienie warg sromowych.

3. Żółta wydzielina z pochwy a rzęsistek pochwowy

Rzęsistek pochwowy bytuje w pochwie, cewce moczowej oraz gruczołach okołocewkowych. U mężczyzn znajduje się pod napletkiem lub w cewce moczowej. Objawy zakażenia rzęsistkowicą ujawniają się kilka dni po zakażeniu i są uzależnione od nasilenia stanu zapalnego. Zakażone osoba może skarżyć się na świąd sromu, pieczenie, obrzęk warg sromowych i pochwy. Pojawia się także nieprzyjemny zapach oraz obfita, żółta wydzielina z pochwy.

Żółta wydzielina z pochwy nie może być lekceważona
Żółta wydzielina z pochwy nie może być lekceważona (123rf)

Rzęsistkiem pochwowym można zarazić się podczas korzystania z publicznych toalet, dzielenia się z innymi swoim ręcznikiem, a także podczas stosunku płciowego. Tę chorobę wywołuje pierwotniak Trichomonas vaginalis.

 

4. Żółta wydzielina z pochwy a nadżerka

Żółta wydzielina z pochwy może być także objawem występowania nadżerki. W tym przypadku inne dolegliwości, które można doświadczyć to: bóle w dolnej części brzucha oraz w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, niewielkie plamienia między miesiączkami oraz niewielkie albo obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu. Wydzielina, którą mogą zauważyć kobiety jest biała, zielonkawa, albo żółta.

5. Żółta wydzielina z pochwy a zanikowe zapalenie pochwy

Żółta wydzielina wydzielina towarzyszy także zanikowemu zapalaniu pochwy. Ta dolegliwość jest związana z obniżoną produkcją hormonów płciowych, szczególnie estrogenu. Zanikowe zapalenie pochwy to proces, który polega na zmniejszaniu się grubości nabłonka wyścielającego ściany pochwy. Najczęściej doskwiera kobietom po menopauzie, jednak może pojawić się u kobiet w młodym wieku, u których doszło do zaburzenia poziomu estrogenu.

Zobacz także:

Główny objaw to suchość pochwy, która utrudnia aktywność seksualną i prowadzi często do wystąpienia w tej okolicy mikrourazów. Kobiecie mogą doskwierać dolegliwości bólowe, pieczenie okolic intymnych, a także może wystąpić wodnista, żółta wydzielina z pochwy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.