Trwa ładowanie...

Wydzielina z pochwy - prawidłowy kolor wydzieliny, żółta wydzielina, biała wydzielina

Kiedy na damskiej bieliźnie daje się zauważyć bezzapachową, przeźroczystą i jednolitą wydzielinę, oznacza to, że ze zdrowiem kobiety jest w porządku. Jest to normalny fizjologiczny objaw, który występuje u płci damskiej. Zdarza się jednak tak, że wydzielina zaczyna zmieniać swój zapach i kolor. Taka sytuacja może być zwiastunem poważnych dolegliwości.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Prawidłowa wydzielina z pochwy

Wydzielina o rzadkiej konsystencji, przezroczystym kolorze i bezwonnym zapachu nie jest niczym nienaturalnym. Oznacza, że cykl miesięczkowy przebiega w odpowiedni sposób. Do jej zadania należy oczyszczanie pochwy z martwych komórek, pozbywanie się złych bakterii, utrzymanie czystości w narządach rodnych, a także ochrona przed infekcjami oraz nawilżenie podczas stosunku. W czasie jajeczkowania wydziela się jej 30 ml dziennie. 

Gdy wydzielina z pochwy zmienia swój wygląd i zapach stanowi to sygnał ostrzegawczy mogący świadczyć o toczącej się infekcji lub stanie zapalnym pochwy. Wygląd upławów dużo może powiedzieć o charakterze czynnika chorobotwórczego.

2. Żółta wydzielina z pochwy

Najczęściej występującym objawem problemów intymnych jest żółta wydzielina z pochwy. Dosyć często towarzyszy jej pieczenie, ból przy oddawaniu moczu oraz świąd. Żółta wydzielina z pochwy może świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym albo o stanie zapalnym. Może być także objawem nadżerki - wtedy żółta wydzielina z pochwy miesza się z kolorem zielonym. Wodnista wydzielina to także częsty zwiastun zanikowego zapalenia pochwy. Wtedy pojawia się także zaczerwienienie warg sromowych.

2.1. Żółta wydzielina z pochwy a rzęsistek pochwowy

Rzęsistek pochwowy bytuje w pochwie, cewce moczowej oraz gruczołach okołocewkowych. U mężczyzn znajduje się pod napletkiem lub w cewce moczowej. Objawy zakażenia rzęsistkowicą ujawniają się kilka dni po zakażeniu i są uzależnione od nasilenia stanu zapalnego. Zakażone osoba może skarżyć się na świąd sromu, pieczenie, obrzęk warg sromowych i pochwy. Pojawia się także nieprzyjemny zapach oraz obfita, żółta wydzielina z pochwy.

Żółta wydzielina z pochwy nie może być lekceważona
Żółta wydzielina z pochwy nie może być lekceważona (123rf)

Rzęsistkiem pochwowym można zarazić się podczas korzystania z publicznych toalet, dzielenia się z innymi swoim ręcznikiem, a także podczas stosunku płciowego. Tę chorobę wywołuje pierwotniak Trichomonas vaginalis.

2.2. Żółta wydzielina z pochwy a nadżerka

Żółta wydzielina z pochwy może być także objawem występowania nadżerki. W tym przypadku inne dolegliwości, które można doświadczyć to: bóle w dolnej części brzucha oraz w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, niewielkie plamienia między miesiączkami oraz niewielkie albo obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu. Wydzielina, którą mogą zauważyć kobiety jest biała, zielonkawa, albo żółta.

2.3. Żółta wydzielina z pochwy a zanikowe zapalenie pochwy

Żółta wydzielina wydzielina towarzyszy także zanikowemu zapalaniu pochwy. Ta dolegliwość jest związana z obniżoną produkcją hormonów płciowych, szczególnie estrogenu. Zanikowe zapalenie pochwy to proces, który polega na zmniejszaniu się grubości nabłonka wyścielającego ściany pochwy. Najczęściej doskwiera kobietom po menopauzie, jednak może pojawić się u kobiet w młodym wieku, u których doszło do zaburzenia poziomu estrogenu.

Główny objaw to suchość pochwy, która utrudnia aktywność seksualną i prowadzi często do wystąpienia w tej okolicy mikrourazów. Kobiecie mogą doskwierać dolegliwości bólowe, pieczenie okolic intymnych, a także może wystąpić wodnista, żółta wydzielina z pochwy.

Zobacz także:

3. Biała wydzielina z pochwy

Biała wydzielina z pochwy to częsty objaw stanu zapalnego, który pojawia się na skutek zaburzenia ekosystemu panującego w pochwie. Taki stan może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi występującymi w czasie ciąży, cyklem miesiączkowym. Niejednokrotnie jest to skutek leczenia hormonalnego.

3.1. Biała wydzielina z pochwy a zapalenie przydatków

Biała wydzielina z pochwy może być symptomem bardzo niebezpiecznych schorzeń takich jak zapalenia przydatków. Choroba ta często nazywana jest również zapaleniem narządów miednicy mniejszej. Zapalenie przydatków jest często diagnozowane u kobiet aktywnych seksualnych (między 20, a 30 rokiem życia). Oprócz białej wydzieliny z pochwy występują inne objawy chorobowe, takie jak: ból brzucha, ból podczas stosunku, osłabienie, gorączka, nudności, biegunka. Zapalenie przydatków wymaga leczenia antybiotykami. Kuracja trwa od 7 do 10 dni.

3.2. Biała wydzielina z pochwy a grzybica pochwy

Biała wydzielina z pochwy jest zazwyczaj objawem towarzyszącym grzybicy pochwy. W przypadku schorzeń wywołanych przez grzyby wydzielina ma też charakterystyczną serowatą konsystencje. Infekcje grzybicze są wywoływane zazwyczaj przez grzyby z rodziny Candida i towarzyszy im oprócz obfitych upławów również pieczenie oraz swędzenie okolic intymnych. Oprócz tego, grzybica pochwy może objawiać się: dyskomfortem w czasie kąpieli, zaczerwienieniem, obrzękiem, dyskomfortem w trakcie oddawania moczu. Grzybica pochwy jest częstym problemem kobiety między 16 a 30 rokiem życia.

3.3. Co robić, gdy zauważymy u siebie białą wydzielinę z pochwy?

W sytuacji gdy zauważymy niepokojące objawy takie jak biała wydzielina z pochwy, nie można ich bagatelizować i opóźniać rozpoczęcia leczenia. Błędem jest próba leczenia infekcji na własna rękę. Kobieta nie jest w stanie samodzielnie właściwie ocenić sytuacji, inaczej wygląda leczenie zakażeń grzybiczych a inaczej bakteryjnych.

W przypadku pojawienia się białej wydzieliny z pochwy i podejrzenia stanu zapalnego pochwy zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Odpowiednio szybko wdrożone leczenie, daje ogromną szansę na całkowity powrót do zdrowia.

Poznanie źródła nieprawidłowego koloru wydzieliny z pochwy wymaga konsultacji ginekologicznej, dokładnego wywiadu, a także wykonania podstawowych badań (rzadko kiedy jest konieczne wykonywanie bardziej zawansowanych badań).

Lekarz zazwyczaj po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką i wykonaniu podstawowych badań jest wstanie postawiać właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie białej wydzieliny z pochwy.

3.4. Leczenie białej wydzieliny z pochwy

Leczenie tego rodzaju zakażeń polega na zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych o działaniu miejscowym - zazwyczaj są to czopki lub maści. W trakcie terapii białej wydzieliny z pochwy stosuje się także leki podawanymi doustnie.

Często do zakażenia dochodzi w trakcie stosunku seksualnego, dlatego czasami trzeba objąć leczeniem także partnera pacjentki. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zakażenia grzybiczego i białej wydzieliny z pochwy jest długotrwała antybiotykoterapia oraz cukrzyca.

4. Profilaktyka

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażeń, należy bardzo dużą uwagę przykładać do prawidłowej higieny intymnej. Ginekolodzy nie zalecają stosowania klasycznych mydeł, które zawierają duże ilości detergentów i wysokie pH. Wskazane jest korzystanie ze specjalnych środków do higieny intymnej wykonanych z naturalnych składników. Płyny takie mają odpowiedni poziom pH i są wzbogacone o kwas mlekowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.