Trwa ładowanie...

Wydzielina z pochwy - prawidłowy kolor wydzieliny, żółta wydzielina, biała wydzielina

Żółta wydzielina z pochwy może świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym albo o stanie zapalnym
Żółta wydzielina z pochwy może świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym albo o stanie zapalnym (123rf)

Wydzielina z pochwy jest normalnym fizjologicznym objawem, który występuje u płci damskiej. Nie powinna ona wzbudzać naszego niepokoju, gdy jest przeźroczysta, biała, bezzapachowa lub jednolita. Zdarza się jednak tak, że wydzielina zaczyna zmieniać swój zapach i kolor. Taka sytuacja może być zwiastunem poważnych dolegliwości. W takiej sytuacji kobieta powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zmiany te mogą być objawami stanu zapalnego pochwy lub innych niebezpiecznych dla zdrowia kobiety schorzeń np. rzęsistka pochwowego, nadżerki czy zapalenia przydatków.

spis treści

1. Prawidłowa wydzielina z pochwy

Wydzielina z pochwy o rzadkiej konsystencji, przezroczystym kolorze i bezwonnym zapachu nie jest niczym nienaturalnym. Oznacza, że cykl miesięczkowy przebiega w odpowiedni sposób. Do jej zadania należy oczyszczanie pochwy z martwych komórek, pozbywanie się złych bakterii, utrzymanie czystości w narządach rodnych, a także ochrona przed infekcjami oraz nawilżenie podczas stosunku. Zaraz po miesiączce praktycznie jej nie ma. Przed okresem wydzielina z pochwy staje się gęsta i nieprzejrzysta.

W czasie jajeczkowania wydziela się jej 30 ml dziennie. W tym czasie upławy są przeźroczyste i lepkie. Jest ich znacznie więcej niż bezpośrednio po okresie menstruacji.

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Gdy wydzielina z pochwy zmienia swój wygląd i zapach stanowi to sygnał ostrzegawczy mogący świadczyć o toczącej się infekcji lub stanie zapalnym pochwy, szyjki macicy lub przydatków. Wygląd upławów dużo może powiedzieć o charakterze czynnika chorobotwórczego.

2. Kiedy wydzielina z pochwy oznacza chorobę?

Wydzielina z pochwy to całkowicie normalne, fizjologiczne zjawisko. Jej ilość uzależniona jest uzależniona nie tylko od fazy cyklu miesiączkowego, ale również od innych czynników. Wzmożona produkcja fizjologicznych upławów kobiecych jest zwykle wynikiem pobudzenia seksualnego.

Kiedy wydzielina z pochwy oznacza chorobę? Gdy zaczyna ona zmieniać kolor np. na żółty, biały lub szary. W tym czasie może zmienić się również jej konsystencja i zapach (w przebiegu infekcji intymnej upławy mogą pachnieć nieprzyjemnie lub intensywnie).

Niepokój powinny wzbudzić upławy o gęstej serowatej konstytucji i zielonym, brunatnym czy różowym zabarwieniu. Takie symptomy świadczą o stanie zapalnym, zazwyczaj oprócz upławów towarzyszą im również pieczenie, świąd oraz podwyższona temperatura ciała.

Kolor wydzieliny z pochwy może przybierać nienaturalny odcień w przebiegu grzybiczego zapalenia pochwy, nadżerki, chorób przenoszonych drogą płciową, rzęsistka pochwowego, polipów szyjki macicy, stanu zapalnego przydatków, zapalenia szyjki macicy, zaburzonego działania gruczołów przedsionkowych Bartholina i Skenego. Zmiana koloru wydzieliny może być również związana z toczącym się procesem nowotworowym kobiecego narządu rodnego.

Gdy wydzielina z pochwy ma nienaturalny wygląd i zapach należy skontaktować się z lekarzem w celu diagnostyki i rozpoczęcia leczenia.

3. Żółta wydzielina z pochwy

Najczęściej występującym objawem problemów intymnych jest żółta wydzielina z pochwy. Dosyć często towarzyszy jej pieczenie, ból przy oddawaniu moczu oraz świąd. Żółta wydzielina z pochwy może świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym albo o stanie zapalnym. Może być także objawem nadżerki - wtedy żółta wydzielina z pochwy miesza się z kolorem zielonym. Wodnista wydzielina to także częsty zwiastun zanikowego zapalenia pochwy. Wtedy pojawia się także zaczerwienienie warg sromowych.

3.1. Żółta wydzielina z pochwy a rzęsistek pochwowy

Rzęsistek pochwowy bytuje w pochwie, cewce moczowej oraz gruczołach okołocewkowych. U mężczyzn znajduje się pod napletkiem lub w cewce moczowej. Objawy zakażenia rzęsistkowicą ujawniają się kilka dni po zakażeniu i są uzależnione od nasilenia stanu zapalnego. Zakażone osoba może skarżyć się na świąd sromu, pieczenie, obrzęk warg sromowych i pochwy. Pojawia się także nieprzyjemny zapach oraz obfita, żółta wydzielina z pochwy.

Żółta wydzielina z pochwy nie może być lekceważona
Żółta wydzielina z pochwy nie może być lekceważona (123rf)

Rzęsistkiem pochwowym można zarazić się podczas korzystania z publicznych toalet, dzielenia się z innymi swoim ręcznikiem, a także podczas stosunku płciowego. Tę chorobę wywołuje pierwotniak Trichomonas vaginalis.

3.2. Żółta wydzielina z pochwy a nadżerka

Żółta wydzielina z pochwy może być także objawem występowania nadżerki. W tym przypadku inne dolegliwości, które można doświadczyć to: bóle w dolnej części brzucha oraz w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, niewielkie plamienia między miesiączkami oraz niewielkie albo obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu. Wydzielina, którą mogą zauważyć kobiety jest biała, zielonkawa, albo żółta.

3.3. Żółta wydzielina z pochwy a zanikowe zapalenie pochwy

Żółta wydzielina wydzielina towarzyszy także zanikowemu zapalaniu pochwy. Ta dolegliwość jest związana z obniżoną produkcją hormonów płciowych, szczególnie estrogenu. Zanikowe zapalenie pochwy to proces, który polega na zmniejszaniu się grubości nabłonka wyścielającego ściany pochwy. Najczęściej doskwiera kobietom po menopauzie, jednak może pojawić się u kobiet w młodym wieku, u których doszło do zaburzenia poziomu estrogenu.

Główny objaw to suchość pochwy, która utrudnia aktywność seksualną i prowadzi często do wystąpienia w tej okolicy mikrourazów. Kobiecie mogą doskwierać dolegliwości bólowe, pieczenie okolic intymnych, a także może wystąpić wodnista, żółta wydzielina z pochwy.

Zobacz także:

4. Biała wydzielina z pochwy

Biała wydzielina z pochwy to częsty objaw stanu zapalnego, który pojawia się na skutek zaburzenia ekosystemu panującego w pochwie. Taki stan może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi występującymi w czasie ciąży, cyklem miesiączkowym. Niejednokrotnie jest to skutek leczenia hormonalnego.

4.1. Biała wydzielina z pochwy a zapalenie przydatków

Biała wydzielina z pochwy może być symptomem bardzo niebezpiecznych schorzeń takich jak zapalenia przydatków. Choroba ta często nazywana jest również zapaleniem narządów miednicy mniejszej. Zapalenie przydatków jest często diagnozowane u kobiet aktywnych seksualnych (między 20, a 30 rokiem życia). Oprócz białej wydzieliny z pochwy występują inne objawy chorobowe, takie jak: ból brzucha, ból podczas stosunku, osłabienie, gorączka, nudności, biegunka. Zapalenie przydatków wymaga leczenia antybiotykami. Kuracja trwa od 7 do 10 dni.

4.2. Biała wydzielina z pochwy a grzybica pochwy

Biała wydzielina z pochwy jest zazwyczaj objawem towarzyszącym grzybicy pochwy. W przypadku schorzeń wywołanych przez grzyby wydzielina ma też charakterystyczną serowatą konsystencje. Infekcje grzybicze są wywoływane zazwyczaj przez grzyby z rodziny Candida i towarzyszy im oprócz obfitych upławów również pieczenie oraz swędzenie okolic intymnych. Oprócz tego, grzybica pochwy może objawiać się: dyskomfortem w czasie kąpieli, zaczerwienieniem, obrzękiem, dyskomfortem w trakcie oddawania moczu. Grzybica pochwy jest częstym problemem kobiety między 16 a 30 rokiem życia.

4.3. Co robić, gdy zauważymy u siebie białą wydzielinę z pochwy?

W sytuacji gdy zauważymy niepokojące objawy takie jak biała wydzielina z pochwy, nie można ich bagatelizować i opóźniać rozpoczęcia leczenia. Błędem jest próba leczenia infekcji na własna rękę. Kobieta nie jest w stanie samodzielnie właściwie ocenić sytuacji, inaczej wygląda leczenie zakażeń grzybiczych a inaczej bakteryjnych.

W przypadku pojawienia się białej wydzieliny z pochwy i podejrzenia stanu zapalnego pochwy zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Odpowiednio szybko wdrożone leczenie, daje ogromną szansę na całkowity powrót do zdrowia.

Poznanie źródła nieprawidłowego koloru wydzieliny z pochwy wymaga konsultacji ginekologicznej, dokładnego wywiadu, a także wykonania podstawowych badań (rzadko kiedy jest konieczne wykonywanie bardziej zawansowanych badań).

4.4. Leczenie białej wydzieliny z pochwy

Leczenie tego rodzaju zakażeń polega na zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych o działaniu miejscowym - zazwyczaj są to czopki lub maści. W trakcie terapii białej wydzieliny z pochwy stosuje się także leki podawanymi doustnie.

Często do zakażenia dochodzi w trakcie stosunku seksualnego, dlatego czasami trzeba objąć leczeniem także partnera pacjentki. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zakażenia grzybiczego i białej wydzieliny z pochwy jest długotrwała antybiotykoterapia oraz cukrzyca.

5. Różowa wydzielina z pochwy

Różowa wydzielina z pochwy występuje zwykle u kobiet, które przechodzą właśnie owulację. Ddy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa, pęknięciu ulec mogą również naczynka krwionośne odpowiedzialne za zmianę koloru śluzu na różowy.

Różowe upławy bardzo często są również objawem początkowej ciąży. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować ze swoim ginekologiem.

6. Szara wydzielina z pochwy

Szara wydzielina z pochwy może świadczyć o toczącym się procesie zapalnym w obrębie narządu rodnego. Szare upławy mogą charakteryzować się intensywnym, rybim, ostrym zapachem. Pacjentka może w tym czasie uskarżać się na ból, uporczywe swędzenie pochwy, zaczerwienienie, obrzęk, podrażnienie. Objaw jakim jest szara wydzielina z pochwy należy jak najszybciej skonsulować z ginekologiem.

Lekarz zazwyczaj po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką i wykonaniu podstawowych badań jest wstanie postawiać właściwą diagnozę, potwierdzić lub wykluczyć infekcję bakteryjną pochwy i wdrożyć odpowiednie leczenie nietypowych upławów.

7. Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

W przypadku zauważenie niepokojących objawów związanych z wydzieliną z pochwy należy bezzwłocznie udać się do ginekologa. W trakcie konsultacji lekarz przeprowadzi odpowiednie badanie, dzięki któremu będzie w stanie ocenić z jaką chorobą zmaga się pacjentka. Dodatkowo, może on zlecić wykonanie USG transwaginalnego, posiewu bakteriologicznego, a także biopsję błony śluzowej macicy.

8. Profilaktyka

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażeń, należy bardzo dużą uwagę przykładać do prawidłowej higieny intymnej. Ginekolodzy nie zalecają stosowania klasycznych mydeł, które zawierają duże ilości detergentów i wysokie pH. Wskazane jest korzystanie ze specjalnych środków do higieny intymnej wykonanych z naturalnych składników. Płyny takie mają odpowiedni poziom pH i są wzbogacone o kwas mlekowy.

9. Leczenie schorzeń pochwy

Leczenie schorzeń pochwy uzależnione jest od czynnika, który wywołał daną jednostkę chorobową. W przebiegu infekcji bakteryjnej narządu rodnego, zapalenia przydatków, chorób przenoszonych drogą płciową wydzielina z pochwy może przybierać nienaturalną, białą lub szarą barwę. Taki objaw powinien skłonić pacjentkę do natychmiastowej wizyty u specjalisty. Również nie powinno się bagatelizować objawów takich jak swędzenie, pieczenie, obrzęk, zaczerwienienie w obrębie narządu rodnego. Po wykonaniu odpowiednich badań lekarz zleci odpowiednią metodę terapeutyczną.

W przypadku infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych wystarczy najczęściej zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii. Jednak może się też okazać, że jedyną skuteczną formą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Dzieje się tak, gdy niespecyficzna wydzielina z pochwy jest na przykład objawem polipów, nadżerki lub choroby nowotworowej. Każda choroba wymaga odpowiedniego podejścia. Bardzo ważne jest jednak by została ona jak najszybciej zdiagnozowana, ponieważ znacznie zwiększa to szanse na skuteczne leczenie wydzieliny z pochwy i chorób, które ją powodują.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze