Trwa ładowanie...

O której godzinie powinno kłaść się spać? Neurobiolog wyjaśnia

Avatar placeholder
Krystyna Gwóźdź 26.02.2023 19:51
Dr Huberman uważa, że ​​kluczem do ustalenia, kiedy iść spać, jest monitorowanie spadku energetycznego w ciągu dnia
Dr Huberman uważa, że ​​kluczem do ustalenia, kiedy iść spać, jest monitorowanie spadku energetycznego w ciągu dnia (Getty Images)

Niewystarczająca ilość snu może zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu, a także negatywnie wpływać na metabolizm oraz układ hormonalny. Kiedy zatem powinniśmy kłaść się spać, aby żyć lepiej i dłużej?

spis treści

1. Kiedy chodzić spać, by sen przyniósł regenerację?

Dr Andrew Huberman z Uniwersytetu Stanforda ujawnił, kiedy może być najlepszy czas na wyciszenie.

"Czy twój popołudniowy spadek energii (jakkolwiek łagodny lub ciężki) występuje o 14:30, 15:00? Z dużym prawdopodobieństwem idealny czas na spanie to sześć do siedmiu godzin po tym spadku" – napisał na Twitterze.

Zobacz film: "Rak płuca. Historia Jerzego"

Dr Huberman uważa, że kluczem do ustalenia, kiedy iść spać, jest monitorowanie spadku energetycznego w ciągu dnia, ponieważ jest to wskazówka, na jakim etapie cyklu snu i czuwania jesteś. Jeśli zaczynasz czuć się zmęczony około 15:00, powinieneś zasnąć między 21:00 a 22:00, zgodnie z jego teorią.

Z kolei dr Max Kirsten, ekspert ds. snu w Hypnotherapy NLP Wellbeing Clinic w Londynie, powiedział w rozmowie z "The Sun", że idealna pora snu może zależeć od tego, czy jesteś rannym ptaszkiem, czy nocnym markiem.

- Idealnie byłoby chodzić spać o takiej porze, która pozwoli nam przespać od siedmiu do ośmiu godzin, zanim będziemy musieli się obudzić rano. Najlepiej robić to zawsze o tej samej porze, ponieważ kluczem jest regularność – wyjaśnił lekarz.

- Ponieważ nie wszyscy jesteśmy tacy sami, nasze wymagania dotyczące snu będą się od siebie różnić. Ranne ptaszki wstają wcześnie, ale muszą iść spać znacznie wcześniej. Nocne marki kładą się spać później i później wstają – dodał.

2. Co utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu?

Istnieje wiele czynników, które mogą utrudniać zasypianie i pogarszać jakość snu. Oto kilka najczęstszych:

Stres i niepokój

Kiedy jesteś zestresowany lub niepokoją Cię pewne sprawy, trudniej Ci się zrelaksować i zasnąć. Również podczas snu mogą pojawić się koszmary lub przerywania snu z powodu natrętnych myśli.

Zaawansowany wiek

Starsi ludzie często mają problemy z zasypianiem i częstymi pobudkami, ponieważ ich ciała produkują mniej melatoniny, hormonu regulującego sen i czułość na zewnętrzne bodźce.

Niezdrowy styl życia

Niezdrowe nawyki, takie jak picie alkoholu, palenie papierosów lub spożywanie dużej ilości kofeiny, mogą wpływać na jakość snu.

Środowisko

Zbyt głośne, jasne lub ciepłe środowisko może utrudniać zasypianie i wpłynąć na jakość snu. Jeśli masz problemy ze snem, ważne jest, aby znaleźć przyczynę i podjąć odpowiednie kroki, aby je rozwiązać. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. snu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze