Objaw widać gołym okiem. Znak, że wątroba jest na wykończeniu
Nadużywanie leków, suplementów diety, w tym ziołowych, alkoholu, a także narażenie na pestycydy może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby. Objawy takiego uszkodzenia nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ mogą być mylone z niestrawnością lub zaburzeniami psychiatrycznymi.
1. Toksyczne uszkodzenie wątroby i jego przyczyny
Toksyczne uszkodzenie wątroby może być spowodowane stanami zapalnymi lub rozrostem tkanki łącznej w wyniku gromadzenia się toksyn w komórkach wątroby. Skutkiem tego może być nieodwracalne uszkodzenie wątroby, a nawet tzw. encefalopatia wątrobowa (ang. hepatic encephalopathy, HE), która jest częstym powikłaniem marskości wątroby oraz wirusowego zapalenia wątroby. Toksyny, których wątroba nie jest w stanie zmetabolizować, prowadzą do degeneracji układu nerwowego, a objawy neurologiczne mają swoje źródło właśnie w nieprawidłowym funkcjonowaniu wątroby.
Najbardziej niebezpieczne dla wątroby toksyny to między innymi:
- alkohol,
- leki, takie jak antybiotyki, sterydy, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki psychotropowe,
- suplementy diety, w tym te oparte na wyciągach roślinnych i ziołowych,
- pestycydy,
- gazy i pyły, na przykład czterochlorek węgla stosowany do produkcji gaśnic,
- grzyby trujące, takie jak muchomor sromotnikowy.
Objawy toksycznego uszkodzenia wątroby zależą nie tylko od rodzaju substancji powodującej zatrucie, ale także od stopnia narażenia na czynnik szkodliwy oraz przyjętej dawki. Mogą się one objawiać jako zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych widoczne tylko w wynikach badań laboratoryjnych, zmiany skórne czy objawy neuropsychiatryczne.
2. Nietypowe objawy uszkodzenia wątroby
W przebiegu encefalopatii wątrobowej mogą występować objawy neuropsychiatryczne, takie jak zaburzenia świadomości, zmiany zachowania, w tym napady gniewu i urojenia, czy zaburzenia funkcji intelektualnych. Uszkodzenia układu nerwowego mogą również objawiać się zaburzeniami czucia, niedowładem kończyn dolnych czy silnym bólem wynikającym z polineuropatii.
W najgorszym przypadku encefalopatia może prowadzić nawet do śpiączki wątrobowej. Inne nietypowe objawy uszkodzenia wątroby spowodowane przez toksyny obejmują:
- nieświeży oddech, który może się pojawić również w przebiegu encefalopatii wątrobowej,
- wzdęcia i niestrawność,
- powiększenie sutków u mężczyzn,
- nadmierną potliwość,
- wypadanie włosów na genitaliach i pod pachami,
- tzw. pajączki na skórze.
Natomiast wśród najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów chorób wątroby można wymienić żółtaczkę, nudności i osłabienie, gorączkę, wysypkę, powiększenie węzłów chłonnych czy ból pod prawym podżebrzem.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów sugerujących uszkodzenie wątroby, niezwykle ważne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem i rozpoczęcie leczenia. Nieleczona choroba może prowadzić do śmierci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.