Objawy alergii pokarmowej
Alergia pokarmowa to reakcja układu immunologicznego, która ma miejsce wkrótce po spożyciu produktu spożywczego nietolerowanego przez organizm alergika. Nawet niewielka ilość alergenu może spowodować wystąpienie objawów alergii: problemów ze strony układu pokarmowego, skóry lub dróg oddechowych. U niektórych osób alergia pokarmowa może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego, czyli gwałtownej reakcji zagrażającej życiu.
1. Najczęstsze alergeny pokarmowe
Niemal każdy produkt spożywczy może powodować reakcję alergiczną, ale do najczęściej występujących należą:
- Mleko – uczulenie na mleko to reakcja na znajdujące się w nim białka. Typowe objawy alergii na mleko to: silny ból brzucha, biegunka, pokrzywka oraz trudności z oddychaniem.
- Jaja kurze – w większości przypadków alergia na jaja ma łagodną postać, ale symptomy uczulenia pojawiają się po spożyciu nawet niewielkiej ilości jaj. Niektóre osoby są uczulone wyłącznie na żółtko, inne na białko jaj. Rzadko zdarza się, że uczulenie na jaja powoduje wstrząs anafilaktyczny.
- Orzechy ziemne – są to alergeny, które najczęściej powodują śmiertelną reakcję alergiczną. Osoby uczulone na orzechy ziemne mogą doświadczać objawów alergii nawet po uściśnięciu ręki osoby, która chwilę wcześniej trzymała orzechy w dłoni. Nawet zapach orzechów może wywołać symptomy uczulenia. U niektórych osób orzechy ziemne mogą powodować wstrząs anafilaktyczny kończący się zgonem.
- Pozostałe orzechy (orzechy ziemne, migdały, pekany, orzechy brazylijskie) – osoby uczulone na orzechy ziemne zwykle mają również alergię na inne typy orzechów.
- Pszenica – reakcja alergiczna na pszenicę to tak naprawdę nietolerancja glutenu - białka znajdującego się w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Nietolerancja glutenu jest ściśle powiązana z celiakią – chorobą objawiającą się nieprawidłową reakcją organizmu na gluten. Objawy celiakii to: wzdęcia, biegunka, utrata wagi, zmęczenie oraz wymioty.
- Soja – jest to roślina o niemal nieograniczonym zastosowaniu. Ziarna soi znajdują się nie tylko w mleku sojowym lub sosie sojowym, ale i w ciastach, chlebie, lodach, płatkach owsianych, dressingach do sałatek, majonezie oraz margarynie.
- Ryby i skorupiaki – reakcji alergicznej na ryby i owoce morza stosunkowo łatwo jest unikać. Wystarczy wyeliminować je z diety.
Unikanie produktów wywołujących alergię ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu niepożądanym objawom uczulenia, ale nie zawsze jest to proste zadanie. Mleko, jaja i orzechy mogą wchodzić w skład wielu popularnych produktów spożywczych. Większość gotowych ciast i ciastek zawiera zarówno jaja, jak i orzechy. Z tego względu alergicy powinni dokładnie czytać skład kupowanych produktów spożywczych. Ostrożność powinny zachować zwłaszcza te osoby, które silnie reagują na konkretne alergeny. O ile niektórzy alergicy doświadczają wyłącznie pokrzywki, wysypki lub objawów zbliżonych do kataru siennego (katar, kichanie, łzawienie oczu), dla części uczulonych osób spożycie minimalnej ilości alergenu może być śmiertelnie niebezpieczne.
2. Czego unikać przy alergii pokarmowej?
Jeśli jesteś uczulona na mleko, wyeliminuj ze swojej diety wszystkie rodzaje mleka i nabiału. Niestety, powinnaś pożegnać się również z płatkami śniadaniowymi, czekoladą, ciastkami oraz herbatnikami. Przy alergii na jaja niewskazane jest spożywanie majonezu, sosu tatarskiego, makaronu, gotowych wypieków, lodów, zup, sufletów, a nawet kiełbasek. Znaczne zmiany w sposobie odżywiania czekają także osoby uczulone na orzechy ziemne. Jest to bowiem bardzo popularny dodatek spożywczy. Orzechy ziemne znajdują się między innymi w lodach, przekąskach, cukierkach oraz innych typach żywności przetworzonej. Podobnie jest w przypadku innych orzechów można je znaleźć zarówno w słodyczach, ciastach, płatkach śniadaniowych, zupach w proszku, jak i w wegetariańskich burgerach.
Osoby, u których stwierdzono alergię na pszenicę powinny unikać produktów zawierających gluten. Znajduje się on w mące, chlebie, ciastkach, pizzy, proszku do pieczenia, dressingach, lodach, kiełbaskach, musztardzie, majonezie, cukierkach i zupach w puszce. Z kolei soja wchodzi w skład szerokiej gamy produktów sojowych oraz wielu innych produktów przetworzonych.
ROZWIĄŻ NASZE TESTY I DOWIEDZ SIĘ:
3. Jak radzić sobie z objawami alergii pokarmowej?
Przebieg alergii pokarmowej może różnić się indywidualnie. Nawet jeśli dwie osoby są uczulone na ten sam alergen, symptomy alergii oraz stopień ich nasilenia mogą znacząco się różnić. Z tego powodu trudno jest zalecać jeden sposób postępowania dla wszystkich alergików. Niektórzy są bowiem w stanie spożyć niewielkie ilości danego alergenu bez większych konsekwencji, dla innych ta sama dawka może być bardzo groźna. Jeśli jesteś alergikiem, ale uczulenie ma u ciebie łagodny przebieg, zwykle wystarczy unikać konkretnego produktu, by alergia nie dawała się we znaki. Po wystąpieniu jej objawów, na przykład pokrzywki lub wysypki, można doraźnie zażyć lek antyhistaminowy. Takie działanie nie usuwa jednak przyczyny problemu, czyli niesprawnie funkcjonującego układu immunologicznego. Jeżeli chcesz wzmocnić swój układ odpornościowy, zacznij przyjmować preparat probiotyczny. Bakterie kwasu mlekowego wchodzące w skład probiotyku korzystnie wpływają na barierę jelitową alergika, zmniejszając dzięki temu przepuszczalność alergenów. Co więcej, probiotyki pomagają zachować właściwą równowagę mikrobiologiczną i immunologiczną. W praktyce oznacza to, że organizm jest mniej podatny na infekcje. Oczywiście należy najpierw skonsultować się z lekarzem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.