Objawy cukrzycy widoczne na skórze
Objawy cukrzycy często są nieoczywiste. Nie zawsze można jednoznacznie postawić diagnozę, patrząc na dolegliwości pacjenta. Cukrzyca typu 2 objawia się przede wszystkim wzmożonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu, utratą wagi i wysokim stężeniem glukozy we krwi. Do wczesnych objawów cukrzycy zaliczamy również zmiany skórne. Zobacz, co powinno cię zaniepokoić.
1. Objawy cukrzycy na skórze
We krwi osoby chorej na cukrzycę znajduje się więcej glukozy niż u zdrowego człowieka. Nadmiar składnika ukszadza naczynia krwionośne i wywołuje zmiany zwyrodnieniowe. Zwężone i pozrastane żyły nie dostarczają wszystkim komórkom części substancji. Niedożywiona jest także skóra.
Po czym to poznać? Staje się przesuszona, łuszczy się, ma słabą odporność na skaleczenia, może dochodzić do poparzeń słonecznych.
Pojawia się także świąd, różnobarwne plamy i zmiany skórne. Wszystkie te zmiany mogą od wiele miesięcy wyprzedzić postawienie jednoznacznej diagnozy.
2. Sucha i szorstka skóra
Długo utrzymujące się wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i powoduje upośledzenie układu naczyniowego. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń w transporcie składników odżywczych. Osoby zmagające się z cukrzycą często skarżą się na suchą i szorstką skórę, która ma tendencję do łuszczenia się.
3. Żółto-brązowe plamy na skórze
Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, nekrobioza kolagenu jest jednym ze znaków ostrzegawczych rozwijającej się cukrzycy typu 2. U młodych osób, które cierpią na cukrzycę, na skórze mogą pojawiać się żółto-brązowe lub żółto-fioletowe wykwity, podobne do trądziku. Plamki te bardzo trudno się goją, a skóra je otaczająca staje się błyszcząca.
Brązowe lub żółte plamy mogą pojawiać się także w okolicach ud. Powstają w wyniku odkładania się w ścianach tętniczek glikoprotein. Plamom zwykle towarzyszy swędzenie i bolesność.
4. Ciemniejąca skóra przy karku
Objawem cukrzycy są też ciemniejące plamy pojawiające się na karku, pod pachami i w pachwinach. Jest to tzw. rogowacenie ciemnie i często towarzyszą mu pojawiające się licznie włókniaki miękkie. Nie są one szkodliwe dla zdrowia, ale są nieestetyczne. Przy odpowiednio dobranym leczeniu włókniaki mogą odpaść same. Czasem jednak konieczna jest interwencja chirurgiczna.
5. Nawracające infekcje skórne
Osoby z nieustabilizowanym wysokim poziomem glukozy we krwi częściej cierpią na nawracające infekcje skórne, wywołane grzybami lub bakteriami. Skóra cukrzyków jest bardziej podatna na uszkodzenia, przez które wnikają drobnoustroje.
Warto regularnie badać poziom stężenia glukozy we krwi i obserwować zmiany w swoim ciele. Jeśli objawy na skórze utrzymują się przez dłuższy czas i nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.