Trwa ładowanie...

Objawy cukrzycy u mężczyzn, które większość panów ignoruje (WIDEO)

 Aleksandra Miłosz
06.09.2019 11:55

W Polsce na cukrzycę choruje 1 mln mężczyzn. Niestety wielu spośród nich nie zdaje sobie sprawy z obecności i rozwoju w ich organizmach tej podstępnej choroby.

Lekceważą objawy, zrzucając je na karb innych dolegliwości. Oto sygnały, które powinny cię zaniepokoić i skłonić do wykonania badań w kierunku cukrzycy.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy na ciele nie pojawiają się ciemne plamy. Najczęściej pojawiają się pod pachami i w okolicy kostek, a także z tyłu na szyi. Jeśli zobaczymy niepokojące zmiany, mogą one świadczyć o odporności organizmu na insulinę i wskazywać na cukrzycę typu 2.

Na cukrzycę mogą wskazywać także obrzęki i zaczerwienienie napletka, a także zaburzenia erekcji. Dodatkowo ewentualne skaleczenia (np. powstające na skutek golenia) goją się znacznie wolniej niż powinny. Zbyt wysoki poziom cukru sprawia także, że o wiele trudniej jest zatamować krwawienie pojawiające się na skutek skaleczenia.

Na zaburzenia cukrzycowe wskazuje także nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Na powierzchni ciała mogą pojawić się także niewielkie krostki.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, więc wpływa pośrednio na cały organizm. Mężczyźni, którzy mają problem z nieprawidłową ilością cukru we krwi, mogą odczuwać także drętwienie dłoni i stóp.

O wiele poważniejszym objawem jest tzw. neuropatia cukrzycowa, do której dochodzi na skutek uszkodzenia nerwów. Jest to charakterystyczne dla cukrzycy typu 2. Charakterystycznym objawem w przypadku neuropatii jest mrowienie w dłoniach i stopach, a także ból i znaczne osłabienie siły mięśniowej.

Charakterystycznym dla mężczyzn objawem cukrzycy jest obniżony nastrój i zwiększona drażliwość.

Ze wszystkimi tymi objawami warto zgłosić się do lekarza, który skieruje na dalsze badania i pomoże stwierdzić, czy owe dolegliwości faktycznie wynikają z cukrzycy.

Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2?
Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? [5 zdjęć]

Istnieją dwa główne typy tej choroby, ale nie wszyscy rozumieją, na czym polega różnica między nimi.

zobacz galerię

Redakcja poleca: Nowotwór, na który częściej cierpią palacze. Nie chodzi o raka płuc

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze