Trwa ładowanie...

Objawy grzybicy pochwy - leczenie, czynniki ryzyka

Objawy grzybicy pochwy wydają się być stosunkowo łatwe do rozpoznania. Gdy rozpoznamy je u siebie, należy możliwie szybko rozpocząć leczenie.

spis treści

To bardzo ważne, bo z pozoru błaha infekcja może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań (dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży).

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest przejrzysta lub o białym zabarwieniu (w zależności od fazy cyklu), bezwonna i śliska w dotyku. Gdy dojdzie do namnożenia się grzybów (zwłaszcza drożdżaków) staje się ona biała, a swoją konsystencją zaczyna przypominać twaróg. Objawami grzybicy pochwy są ponadto: świąd, pieczenie, uczucie suchości w pochwie, ból podczas stosunku. Można zauważyć również obrzęk warg sromowych oraz ich zaczerwienienie.

1. Objawy grzybicy pochwy a leczenie

Po wystąpieniu objawów grzybicy pochwy jako pierwsze powinno się zastosować probiotyki ginekologiczne. Pomogą one przywrócić odpowiednią florę bakteryjną w pochwie. Ulgę przynieść może również podmywanie się naparem z rumianku lub roztworem nadmanganianu potasu. To jednak nie wystarczy. Grzybica wymaga leczenia odpowiednimi medykamentami przepisywanymi na receptę, stąd konieczna jest wizyta u lekarza. Ginekolog pobierze materiał do badania (rozmaz mikrobiologiczny z pochwy), dzięki któremu możliwe będzie odpowiednie dobranie leków. Objawy grzybicy pochwy mogą ustąpić samoistnie, ale nie oznacza to, że problemu nie ma. Grzybica miejsc intymnych z całą pewnością powróci, a zmniejszyć to ryzyko można tylko poprzez zastosowanie odpowiedniej terapii (poddać się jej musi również parter seksualny kobiety).

2. Objawy grzybicy pochwy a czynniki ryzyka

Objawy grzybicy pochwy **dotyczyć mogą każdej kobiety niezależnie od wieku. Częściej dolegliwość ta diagnozowana jest u pań aktywnych seksualnie oraz u kobiet w okresie menopauzy. Często pojawia się również w okresie ciąży (za co odpowiadają zmiany hormonalne). Co jeszcze sprzyja rozwojowi objawów grzybicy** pochwy?

  • Antybiotykoterapia – znacznie osłabia organizm, zabijając nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale i te „dobre” mikroorganizmy;
  • Brak higieny intymnej lub jej nadmiar – maksymalnie w ciągu dnia kobieta powinna się podmywać dwa razy. Częste kąpiele (zwłaszcza połączone z irygacjami) niszczą naturalną florę bakteryjną w pochwie;
  • Cukrzyca – w przypadku tej choroby zmianie ulega fizjologiczne pH miejsc intymnych;
  • Stres, zmęczenie;
  • Noszenie nieodpowiedniej bielizny (majtki powinny być bawełniane i delikatnie przylegające do ciała).

Warto wiedzieć, że infekcja grzybicza często idzie w parze z infekcją bakteryjną. Dlatego po odbytej kuracji, nawet jeśli objawy grzybicy pochwy ustąpią całkowicie, dobrze jest wykonać badanie kontrolne, by upewnić się, że flora bakteryjna w pochwie jest już wolna od chorobotwórczych mikroorganizmów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Pieczenie przy oddawaniu moczu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza