Przejdź na WP

Objawy migotania przedsionków

Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie arytmii serca. Najczęściej rozpoznaje się je jednak dopiero po wystąpieniu powikłań, takich jak udar mózgu lub niewydolność serca. Jakie objawy powinny skłonić nas do odwiedzenia kardiologa?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Migotanie przedsionków może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą:

W wielu przypadkach trudno jest ustalić przyczynę migotania przedsionków.

Gdy migotanie przedsionków ma charakter napadowy, najczęściej nie wymaga leczenia farmakologicznego
Gdy migotanie przedsionków ma charakter napadowy, najczęściej nie wymaga leczenia farmakologicznego (123RF)

Gdy migotanie przedsionków ma charakter napadowy zaburzeniu towarzyszą objawy takie jak: kołatanie serca, osłabienie, zła tolerancja wysiłku fizycznego, zawroty głowy, omdlenia, poty.

1. Jakiej objawy daje migotanie przedsionków?

Pierwszy epizod omawianego zaburzenia może nieco zdezorientować pacjenta. Jego serce nagle zaczyna bardzo szybko bić, co może przyczynić się do chwilowego pogorszenia samopoczucia. Chory ma wrażenie, że za chwilę zemdleje, czuje się bardzo osłabiony i zamroczony.

Osoby, u których serce nie pracuje prawidłowo, często czują się bardzo zmęczone. Mimo zapewnienia organizmowi odpowiedniej dawki snu, wstają rano bez energii. Nie są też w stanie dłużej ćwiczyć, bo nie tolerują zbyt intensywnego wysiłku fizycznego.

I choć objawy te wcale nie muszą oznaczać problemów z sercem, warto wykonać rutynowe badanie EKG. W przypadku migotania przedsionków stanowi ono podstawę rozpoznania.

W niektórych sytuacjach badanie to jest jednak niewystarczające. W celu potwierdzenia diagnozy konieczna jest wówczas rejestracja EKG metodą Holtera, która w niektórych sytuacjach może trwać dłużej niż 24 godziny.

Przyczynę migotania przedsionków może również pomóc ustalić echokardiografia. Uwidacznia ona ponadto powikłania, jakie mogą pojawić się w przebiegu omawianego zaburzenia, zwłaszcza obecność skrzepliny w lewym przedsionku.

2. Leczenie migotania przedsionków

W zdecydowanej większości przypadków migotanie przedsionków rzadko w sposób bezpośredni zagraża życiu pacjenta. Gdy zaburzenie to ma charakter napadowy, najczęściej ustępuje samoistnie.

Gdy lekarz oceni, że konieczna jest farmakoterapia, zleci najpewniej stosowanie leków przeciwkrzepliwych.

Konieczne jest również wyeliminowanie z codziennego życia czynników, które sprzyjają arytmii. Należy zatem ograniczyć ilość spożywanej kofeiny i alkoholu. Nie należy również palić papierosów.

Nie każde wystąpienie epizodu szybszego bicia serca wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Z wizytą u specjalisty nie należy jednak zwlekać, gdy problemy tego rodzaju często powracają, towarzyszy im duszność oraz ból w klatce piersiowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy