Przejdź na WP

Objawy raka płuc – charakterystyka, wczesne i najważniejsze symptomy

Rak płuc to podstępna choroba, która atakuje znienacka i rozwija się bardzo powoli. Jest jednym z najczęstszych oraz jednym z najgorzej rokujących nowotworów. W początkowej fazie nie są widoczne żadne objawy raka płuc, a później rozwija się w tempie błyskawicznym. Dlatego na raka płuc umiera bardzo dużo osób. Uważa się, że najczęstszą przyczyną zachorowalności na raka płuc jest palenie papierosów.

Zobacz film: "Mało znane przyczyny raka płuc"

spis treści

1. Objawy raka płuc – charakterystyka choroby

Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce. Co roku odnotowuje się prawie 20000 tys. nowych zachorowań. Przez ostatnie lata liczba zachorowań u mężczyzn zaczęła się zmniejszać, niestety zaczęła się zwiększać, jeśli chodzi o kobiety. Główną przyczyną zachorowania na ten nowotwór i wystąpienia objawów raka płuc jest palenie papierosów. Trzeba pamiętać, że ryzyko zachorowalności dotyczy nie tylko aktywnych palaczy, ale także i biernych. Nowotwór płuc, jeśli chodzi o podział histopatologiczny, dzielimy na drobnokomórkowego raka płuc, który stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań, a także na niedrobnokomórkowego raka płuc, który stanowi aż 80 proc. nowotworów płuc.

Rak płuc to jeden z najgorzej rokujących nowotworów
Rak płuc to jeden z najgorzej rokujących nowotworów

2. Objawy raka płuc – symptomy we wczesnej fazie choroby

Rak płuc we wczesnych stadiach rozwoju zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego jest tak groźny. Guz rozwija się przez większość czasu w sposób bezobjawowy, zatem jest duży problem z diagnostyką raka płuc. Pierwsze objawy raka płuc zaczynają się pojawiać, kiedy wielkość guza zaczyna uciskać na tkanki zewnątrzopłucne. Objawy raka płuc we wczesnym stadium rozwoju są niespecyficzne i mylone są często z innymi jednostkami chorobowymi.

3. Objawy raka płuc – kaszel, duszność i świszczący oddech

Kaszel to główny objaw raka płuc. U niektórych pacjentów wraz z kaszelem odksztuszana jest także wydzielina. Kaszel jest objawem raka płuc, który występuje zazwyczaj w nowotworze płaskonabłonkowym oraz drobnokomórkowym. W związku z tym, że objawy raka płuc nie dają bardzo długo o sobie znać, to pojawienie się długotrwałego i uciążliwego kaszlu lub zmiana charakteru dotychczasowego kaszlu jest objawem nowotworu. Drugim pod względem częstości występowania objawem raka płuc są duszności oraz świszczący oddech.

Duszność zazwyczaj występuje u palaczy ze względu na rozedmę płuc oraz zapalenie oskrzeli i może mieć wiele przyczyn. Rosnący guz zaczyna blokować całkowicie lub częściowo światło jednego z oskrzeli i dochodzi do niedodmy lub powstaje zakażenie w części płuc. Przy raku płuc dochodzi często do wysięku opłucnowego. Jeśli zbierze się duża ilość tego płynu, to dochodzi do ucisku na płuco, a następnie do duszności. Świszczący oddech jest również bardzo poważnym objawem raka płuc. Dochodzi do niego przez zwężenie jednego z oskrzeli bądź tchawicy.

Wczesne objawy raka płuc
Wczesne objawy raka płuc [5 zdjęć]

Wiele osób lekceważy chroniczny kaszel lub przyzwyczaja się do niego, zakładając, że wynika on np. z...

zobacz galerię

4. Objawy raka płuc – zmęczenie i utrata wagi

Uczucie zmęczenia i znużenia mogą być potencjalnymi objawami raka płuc, ale występują także w innych chorobach i z wielu różnych przyczyn. Pojawienie się jednak  nagle takich przyczyn u palacza powinno być traktowane bardzo poważnie. Kolejny objaw raka płuc - utrata masy ciała - występuje u ponad połowy chorych i jest częstym objawem raka płuc.

Zobacz także:

5. Objawy raka płuc – odksztuszanie wydzieliny oraz ból w klatce piersiowej

Odksztuszanie krwi podczas kaszlu to potencjalne objawy raka płuc, ale występują one także przy np.: infekcja w obrębie klatki piersiowej. Jednak u prawie 30 proc. pacjentów chorych na raka płuc występuje ten objaw zwany krwiopluciem. Ból w klatce piersiowej to również objawy raka płuc i występuje u prawie 50 proc. chorych. Dochodzi do tego zazwyczaj poprzez naciekanie przez raka płuc ściany klatki piersiowej, żeber lub kręgosłupa.

Następny artykuł: Leki antyestrogenowe w leczeniu raka płuc

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy