Trwa ładowanie...

Objawy raka płuc – charakterystyka, wczesne i najważniejsze symptomy

Avatar placeholder
26.05.2023 11:16
Objawy raka płuc – charakterystyka, wczesne i najważniejsze symptomy
Objawy raka płuc – charakterystyka, wczesne i najważniejsze symptomy (Getty Images)

Rak płuc to podstępna choroba, która atakuje znienacka i rozwija się bardzo powoli. Jest jednym z najczęstszych oraz jednym z najgorzej rokujących nowotworów. W początkowej fazie nie są widoczne żadne objawy raka płuc, a później rozwija się w tempie błyskawicznym. Dlatego na raka płuc umiera bardzo dużo osób. Uważa się, że najczęstszą przyczyną zachorowalności na raka płuc jest palenie papierosów.

spis treści

1. Objawy raka płuc

Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce. Co roku odnotowuje się prawie 20 000 nowych zachorowań. Przez ostatnie lata liczba zachorowań u mężczyzn zaczęła się zmniejszać, niestety zaczęła się zwiększać, jeśli chodzi o kobiety. Główną przyczyną zachorowania na ten nowotwór i wystąpienia objawów raka płuc jest palenie papierosów. Trzeba pamiętać, że ryzyko zachorowalności dotyczy nie tylko aktywnych palaczy, ale także i biernych.

Nowotwór płuc, jeśli chodzi o podział histopatologiczny, dzielimy na drobnokomórkowego raka płuc, który stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań, a także na niedrobnokomórkowego raka płuc, który stanowi aż 80 proc. nowotworów płuc.

Zobacz film: "Mało znane przyczyny raka płuc"
Rak płuc to jeden z najgorzej rokujących nowotworów
Rak płuc to jeden z najgorzej rokujących nowotworów

2. Symptomy raka we wczesnej fazie choroby

Rak płuc we wczesnych stadiach rozwoju zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego jest tak groźny. Guz rozwija się przez większość czasu w sposób bezobjawowy, zatem jest duży problem z diagnostyką raka płuc. Pierwsze objawy raka płuc zaczynają się pojawiać, kiedy wielkość guza zaczyna uciskać na tkanki zewnątrzopłucne. Objawy raka płuc we wczesnym stadium rozwoju są niespecyficzne i mylone są często z innymi jednostkami chorobowymi.

3. Kaszel, duszność i świszczący oddech

Kaszel to główny objaw raka płuc. U niektórych pacjentów wraz z kaszelem odksztuszana jest także wydzielina. Kaszel jest objawem raka płuc, który występuje zazwyczaj w nowotworze płaskonabłonkowym oraz drobnokomórkowym. W związku z tym, że objawy raka płuc nie dają bardzo długo o sobie znać, to pojawienie się długotrwałego i uciążliwego kaszlu lub zmiana charakteru dotychczasowego kaszlu jest objawem nowotworu. Drugim pod względem częstości występowania objawem raka płuc są duszności oraz świszczący oddech.

Duszność zazwyczaj występuje u palaczy ze względu na rozedmę płuc oraz zapalenie oskrzeli i może mieć wiele przyczyn. Rosnący guz zaczyna blokować całkowicie lub częściowo światło jednego z oskrzeli i dochodzi do niedodmy lub powstaje zakażenie w części płuc. Przy raku płuc dochodzi często do wysięku opłucnowego (płyn w opłucnej). Jeśli zbierze się duża ilość tego płynu, to dochodzi do ucisku na płuco, a następnie do duszności. Świszczący oddech jest również bardzo poważnym objawem raka płuc. Dochodzi do niego przez zwężenie jednego z oskrzeli bądź tchawicy.

Wczesne objawy raka płuc
Wczesne objawy raka płuc [5 zdjęć]

Wiele osób lekceważy chroniczny kaszel lub przyzwyczaja się do niego, zakładając, że wynika on np. z

zobacz galerię

4. Zmęczenie i utrata wagi

Uczucie zmęczenia i znużenia mogą być potencjalnymi objawami raka płuc, ale występują także w innych chorobach i z wielu różnych przyczyn. Pojawienie się jednak nagle takich przyczyn u palacza powinno być traktowane bardzo poważnie. Kolejny objaw raka płuc - utrata masy ciała - występuje u ponad połowy chorych i jest częstym objawem raka płuc.

Zobacz także:

5. Naciekanie przez raka płuc

Odksztuszanie krwi podczas kaszlu to potencjalne objawy raka płuc, ale występują one także przy np.: infekcja w obrębie klatki piersiowej. Jednak u prawie 30 proc. pacjentów chorych na raka płuc występuje ten objaw zwany krwiopluciem. Ból w klatce piersiowej to również objawy raka płuc i występuje u prawie 50 proc. chorych. Dochodzi do tego zazwyczaj poprzez naciekanie przez raka płuc ściany klatki piersiowej, żeber lub kręgosłupa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leki antyestrogenowe w leczeniu raka płuc
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze