Trwa ładowanie...

Objawy Salmonelli - zagrożenia, zatrucie, leczenie

Avatar placeholder
06.04.2021 18:05
Objawy Salmonelli - zagrożenia, zatrucie, leczenie
Objawy Salmonelli - zagrożenia, zatrucie, leczenie

Obecnie znanych jest ponad 2 500 gatunków bakterii Salmonelli. Nie wszystkie jednak powodują choroby lub zatrucia pokarmowe zwane salmonellozą. Objawy salmonelli związane są z dolegliwościami żołądkowo - jelitowymi. Wywołują je bakterie z grupy Salmonella enterica. Są to pałeczki paraduru. Mogą one spowodować zakażenie różnych narządów w ciele człowieka, a także są odpowiedzialne za choroby związane ze stawami.

spis treści

1. Kiedy jesteśmy zagrożeni salmonellą

Objawy salmonelli mogą wystąpić po tym jak nie dbamy o higienę oraz niewłaściwie zabezpieczamy produkty żywnościowe. Należy zawsze pamiętać, aby po skorzystaniu z toalety oraz przed rozpoczęciem jedzenia myć ręce pod bieżącą wodą i używać mydła, ponieważ możemy narazić się na wystąpienie objawów salmonelli. Co do produktów żywieniowych to warto znać źródło ich pochodzenia. Dotyczy to zwłaszcza mięsa i jaj. Nie wolno po wyjęciu pożywienia z lodówki i rozmrożeniu, ponownie go zamrażać. To dotyczy nie tylko mięsa, ale także lodów.

Produkty takie jak surowe mięso, drób, oraz ryby i jaja należy przechowywać z dala od pożywienia gotowego do zjedzenia. Należy unikać spożywania ich na surowo, co też może prowadzić do objawów salmonelli. Nie należy posilać się produktami, które nie do końca są usmażone, upieczone lub ugotowane. Przed włożeniem jajek do lodówki należy je sparzyć wrzątkiem.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Objawy salmonelli pojawiają się kontakcie z bakteriami
Objawy salmonelli pojawiają się kontakcie z bakteriami

2. Objawy zatrucia salmonellą

Objawy salmonelli najczęściej występują po spożyciu produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja i mięso. Również mleko i przetwory mleczne mogą narazić osobę, która je spożyła na zakażenie bakteriami i pojawienie się objawów salmonelli. Należy zwracać uwagę, żeby zabezpieczać żywność przed np. owadami, które mogą przenosić zarazki. Niektóre objawy salmonelli dają o sobie znać już po kilku godzinach, chociaż mogą się też pojawić dopiero po trzech dniach. Chory może odczuwać bóle głowy i mieć podwyższoną temperaturę ciała powyżej 39 stopni C.

Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób
Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób [7 zdjęć]

Po raz pierwszy New Delhi pojawiła się w Warszawie w 2011 roku. Wówczas nie spodziewano się jeszcze,

zobacz galerię

3. Złe samopoczucie przy zarażeniu salmonellą

Na początku objawy salmonelli mogą przypominać zwykłe przeziębienie lub grypę. Chory źle się czuje. Ma dreszcze, jest osłabiony, senny i zmęczony. Mogą wystąpić także takie objawy salmonelli jak nudności oraz wymioty, co prowadzi do odwodnienia. Chory czuje także tępy ból w brzuchu. Ma też ataki gwałtownej, rozwodnionej biegunki. Bywa, że jest ona krwawa. Chory z objawami salmonelli czuje również bolesność w mięśniach.

To musisz wiedzieć

4. Leczenie salmonelli

Objawy Salmonelli wymagają udania się do lekarza w celu określenia stadium choroby. Od jego stopnia zależy szybkość wyzdrowienia. Jednym z objawów salmonelli jest odwodnienie, które może mieć bardzo groźne skutki w przypadku zakażenia dziecka. Dlatego w czasie choroby ważna jest prawidłowa dieta. Często też stosuje się podawanie węgla leczniczego, a w trudniejszych przypadkach także antybiotyk. Czasami niestety leczenie musi odbyć się w szpitalu, zwłaszcza gdy chory charakteryzuje się słabą odpornością. Tam wykonuje się badanie kału, czyli posiew, żeby upewnić się, że to właśnie objawy salmonelli są odpowiedzialne za zły stan pacjenta. Leczenie w szpitalu ma też za zadanie odizolowanie chorego od najbliższych, gdyż istnieje ryzyko zarażania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ból żołądka po jedzeniu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze