Trwa ładowanie...

Objawy zatrucia smogiem

 Sylwia Stachura
20.12.2018 11:09
Objawy zatrucia smogiem
Objawy zatrucia smogiem

Choroby serca, nowotwory, przewlekłe schorzenia płuc - do tego w długiej perspektywie może doprowadzić oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że przyczynia się ono aż do 50 tys. przedwczesnych zgonów rocznie w Polsce. Jakie znaki świadczą o tym, że codziennie jesteś podtruwany?

1. Cierpią oczy, nos, gardło

Smog kojarzy się głównie z problemami z oddychaniem. Rzeczywiście, wdychając szkodliwe substancje narażamy się na wiele chorób.

- Wdychane produkty spalania (zwłaszcza benzoalfapiren, niezwykle silny kancerogen), mogą prowadzić do stanów zapalnych układu oddechowego, indukując alergię, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - wyjaśniał dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii podczas XIII edycji warsztatów “Quo vadis medicina”.

Choroby te rozwijają się latami, często dają objawy dopiero wtedy, gdy stan pacjenta jest już zaawansowany. Jakie są wczesne oznaki tego, że smog cię zatruwa?

Zobacz film: "Smog - niebezpieczna, toksyczna mgła"

Jedynym z nich jest kaszel - jeśli powietrze jest bardzo zanieczyszczone, może się pojawić od razu po wyjściu na zewnątrz.

Po spacerze wracasz z bólem gardła, chrypką i uczuciem “gryzienia”? Niestety, to również oznaki podrażnienia dróg oddechowych przez toksyny znajdujące się w powietrzu.

Sygnałem ostrzegawczym zatrucia smogiem jest też częste pieczenie i łzawienie oczu. Cząsteczki pyłów irytują delikatne spojówki i sprawiają, że są czerwone oraz podrażnione.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje również zadyszkę i trudności z oddychaniem.

2. Gorsza odporność

Jeśli mieszkasz w regionie o wysokim zanieczyszczeniu powietrza i często zdarzają ci się przeziębienia, z dużym prawdopodobieństwem możesz winić smog.

Cząsteczki pyłów mogą powodować stany zapalne śluzówek, które stanowią naturalną barierę organizmu przed zarazkami. Jeśli są “uszkodzone”, ciało gorzej radzi sobie z wirusami i bakteriami. Stąd nawracające infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

3. Smog działa na układ nerwowy

Toksyczne mikrocząsteczki mogą być przyczyną bólów i zawrotów głowy. Zatrucie zanieczyszczonym powietrzem objawia się rozdrażnieniem, bezsennością, trudnościami ze skupieniem uwagi.

Nieustannie masz zły nastrój? Jasne, zimowa pogoda nie sprzyja naszemu samopoczuciu, ale warto wiedzieć, że oddychanie skażonym powietrzem przekłada się na kondycję psychiczną.

W wielu badaniach udowodniono nawet, że długoletnia ekspozycja na zanieczyszczone powietrze wpływa na obniżenie sprawności intelektualnej.

4. Smog niszczy serce

Smog nie zabija od razu. Nie od razu możemy też zauważyć zatrucie zanieczyszczonym powietrzem. Bo przecież kaszel, podrażnienia oczu, bóle gardła łatwo zignorować. Niestety, jeśli latami wdychamy szkodliwe pyły, narażamy się na poważne choroby.

- Pyły, osadzając się w płucach i przenikając z nich do układu krwionośnego, działają niekorzystnie na układ krążenia na szereg różnych sposobów. Obkurczają się tętnice, zwiększa się ryzyko zakrzepów krwi, miażdżycy, arytmii, podwyższa się stężenie cholesterolu oraz ciśnienie, przyspiesza puls. W efekcie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa zagrożenie zawałem i udarem - wyjaśnia prof. Piotr Jankowski, kardiolog.

Oddychanie powietrzem pełnym toksycznych związków zwiększa też ryzyko nowotworów, poważnych chorób płuc, schorzeń neurodegeneracyjnych.

Nie ignoruj pierwszych oznak tego, że zatrułeś się smogiem. W dni, kiedy obowiązuje alarm smogowy, unikaj przebywania na zewnątrz. Rozważ zakup maski antysmogowej oraz oczyszczacza powietrza. W domu hoduj rośliny, które pomagają usuwać i neutralizować toksyny, takie jak skrzydłokwiat, fikus benjamina, sansewieria.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze