Trwa ładowanie...

Objawy zawału serca - ból w klatce piersiowej, inne objawy

Zawał serca może przebiegać typowo lub w sposób nieco odmienny (nietypowy). Ten pierwszy występuje u większości pacjentów i nie stwarza dużych trudności diagnostycznych. Objawy zawału serca są dość charakterystyczne. Osobie zagrożonej towarzyszy ból w klatce piersiowej, najczęściej za mostkiem oraz ostre duszności.

Zobacz film: "Objawy ataku serca, które trudno rozpoznać"

spis treści

1. Ból w klatce piersiowej

Najbardziej charakterystycznym objawem zawału, który występuje u 80% pacjentów jest ból w klatce piersiowej, najczęściej za mostkiem. Zwykle taki ból w klatce piersiowej jest silny, piekący („jakbym połknął gorący kartofel”), dławiący, gniotący („jakby coś bardzo ciężkiego leżało na mojej piersi”) lub ściskający („jakby stalowa obręcz objęła moją klatkę piersiową").

Obszar bólu jest dość duży, np. wielkości pięści i większy. Na ogół trwa dłużej niż 20 minut i stopniowo narasta. Czasami ból promieniuje do żuchwy, lewego barku lub lewego ramienia (nawet nadgarstków), rzadko do pleców (między łopatki). Nie zmienia się on podczas zmiany pozycji i nie ustępuje po podaniu nitratów.

Co powinieneś wiedzieć o zawale serca, zanim cię spotka?
Co powinieneś wiedzieć o zawale serca, zanim cię spotka? [5 zdjęć]

Jeżeli odczuwasz niepokojące objawy związane z sercem, nigdy się nie zastanawiaj, czy to zawał, tylko...

zobacz galerię

2. Objawy zawału serca

Zawałowi serca towarzyszą inne objawy takie jak:

  • duszności (u 40% chorych) – najczęściej u osób w podeszłym wieku,
  • osłabienie (40%),
  • silny niepokój,
  • potliwość,
  • nudności,
  • wymioty,
  • stany podgorączkowe,
  • zawroty głowy,
  • kołatanie serca.

Zobacz także:

Trudności diagnostyczne pojawiają się w przypadku nietypowego przebiegu zawału serca, bez bólu w klatce piersiowej. Może wystąpić np. tylko ból lewego barku, tylko ból nadbrzusza, tylko duszności.

15-20% zawałów mięśnia sercowego przebiega bez żadnego bólu – są to tzw. nieme zawały. Ma to miejsce najczęściej u osób z cukrzycą (choroba ta uszkadza włókna nerwowe przewodzące między innymi ból) i u starszych osób.

Następny artykuł: Dlaczego w okresie świąteczno-noworocznym umiera najwięcej osób?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.