Objawy zespołu Aspergera - dzieci, nastolatki, dorośli

Istnieje wiele różnych objawów zespołu Aspergera, ale głównym jest wyraźna trudność w odnalezieniu się w kontaktach społecznych. Dzieci dotknięte zespołem Aspergera mogą mieć łagodne, umiarkowane lub poważne objawy choroby.

Ze względu na mnogość objawów i różną postać choroby, każde dziecko z zespołem Aspergera jest inne.

Zobacz film: "Zespół Aspergera"

Objawy zespołu Aspergera - dzieci

Rodzice zauważają pierwsze objawy zespołu Aspergera u swoich dzieci zwykle w okresie przedszkolnym, gdy maluchy zaczynają interakcję z innymi dziećmi. Przedszkolaki z zespołem Aspergera mają problemy w kontaktach z innymi ludźmi.

Wiele dzieci z zespołem Aspergera nie potrafi odczytywać mowy ciała otaczających ich ludzi, zaczynać rozmowy lub jej kontynuować. Dzieci z zespołem Aspergera nie znoszą zmian w ustalonym trybie dnia. Postronnym osobom może się wydawać, że dzieciom z zespołem Aspergera brak empatii.

Ponadto dzieci dotknięte zespołem Aspergera nie są zwykle w stanie rozpoznać subtelnych zmian w tonie głosu, przez co nie rozumieją żartów i biorą sarkastyczne komentarze na poważnie. Typowe jest używanie przez dzieci z zespołem Aspergera formalnego stylu mówienia, unikanie kontaktu wzrokowego lub wpatrywanie się w innych.

Maluchy z zespołem Aspergera mają zwykle niecodzienne miny oraz nietypową postawę. Interesuje je tylko jeden lub kilka tematów, które dogłębnie poznają. Dużą popularnością wśród dzieci z zespołem Aspergera cieszy się rysowanie szczegółowych obrazków, studiowanie astronomii lub poznawanie zwierząt, nazw gwiazd lub dinozaurów.

Dzieci z zespołem Aspergera chętnie mówią o swoich zainteresowaniach, przy czym zwykle jest to raczej monolog niż dialog. Często dzieci z zespołem Aspergera mówią na głos swoje myśli. Charakterystyczne jest także opóźnienie w rozwoju ruchowym.

Jedzenie wspomagające rozwój dziecka

Produkty pełnoziarniste są bogatym źródłem węglowodanów. Posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu cukru...

Niektóre dzieci z zespołem Aspergera wolniej uczą się korzystania z noża lub łyżki, jeżdżenia na rowerze lub łapania piłki. Mogą chodzić w dość nietypowy sposób i często mają niezbyt estetyczny charakter pisma.

Kolejnym objawem zespołu Aspergera jest zwiększona wrażliwość na bodźce, na przykład hałas, mocne światła i smaki, a także faktury materiału. Warto uświadomić sobie, że obecność jednego lub dwóch wyżej wymienionych symptomów nie musi oznaczać zespołu Aspergera.

Diagnozę zespołu Aspergera stawia się wtedy, gdy oprócz tych objawów dziecko ma wyraźne problemy z socjalizacją. Co więcej, mimo iż zespół Aspergera przypomina nieco autyzm, istnieje wiele istotnych różnic między nimi.

Maluchy z zespołem Aspergera są zwykle w stanie normalnie porozumiewać się i rozwijać intelektualnie. Ponadto wykazują zazwyczaj więcej chęci do nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Mimo tego, w środowiskach naukowych trwa spór o wartość nozologiczną zespołu Aspergera, wiele środowisk opiniotwórczych postuluje, by nie wyróżniać zespołu Aspergera, ponieważ osoby dobrze funkcjonujące z autyzmem (autyzm wysokofunkcjonalny) to właściwie ta sama grupa.

Jak rozmawiać z nastolatkiem? - wskazówki dla rodziców

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek do zamierzonego. Pouczanie to komunikacja jednostronna,...

Objawy zespołu Aspergera - nastolatki

Większość objawów zespołu Aspergera utrzymuje się w okresie dorastania. Mimo iż nastolatki dotknięte zespołem Aspergera mogą zacząć naukę brakujących im umiejętności społecznych, komunikacja może nadal stanowić problem.

Wielu nastolatków z zespołem Aspergera z trudem odczytuje zachowania innych osób. Dorastające dzieci z zespołem Aspergera chcą zwykle nawiązywać przyjaźnie, ale mogą czuć nieśmiałość i brak pewności siebie w kontaktach z rówieśnikami. Niekiedy czują się inne niż wszyscy, a dopasowanie się do kolegów jest dla nich frustrujące i męczące.

Nastolatki z zespołem Aspergera mogą być mało dojrzałe, jak na swój wiek, naiwne i zbyt ufne, co może spotkać się z nieprzychylnymi komentarzami rówieśników, a nawet ze znęcaniem się. W rezultacie nastolatki z zespołem Aspergera mogą wycofywać się i izolować.

Niekiedy doświadczają depresji i zaburzeń lękowych. Należy jednak pamiętać, że niektóre nastolatki z zespołem Aspergera są w stanie nawiązać przyjaźnie i podtrzymywać je przez okres nauki szkolnej.

Część cech, na przykład niekonwencjonalne myślenie, kreatywność i umiejętność zgłębiania oryginalnych zainteresowań, chęć postępowania według zasad oraz szczerość, mogą przydać się nie tylko w szkole, ale i w późniejszym życiu.

Objawy zespołu Aspergera - dorośli

Zespół Aspergera nie mija z wiekiem, ale jego objawy zwykle stabilizują się i widoczna jest duża poprawa. Dorośli z zespołem Aspergera są zazwyczaj w stanie lepiej zrozumieć własne słabości i mocne punkty, potrafią także nauczyć się zasad współżycia w społeczeństwie.

10 rzeczy, które zapewnią ci pewność siebie

Są takie dni, kiedy patrzysz w lustro i zastanawiasz się, dlaczego twoja pupa nie wygląda tak, jak te w kolorowych magazynach – wtedy właśnie przydaje...

Osoby z zespołem Aspergera wchodzą w związek małżeński i mają dzieci. Niektóre cechy typowe dla zespołu Aspergera, na przykład spostrzeganie detali i konkretne zainteresowania, zwiększają szanse na karierę naukową i sukces zawodowy.

Wielu dorosłych z zespołem Aspergera jest zafascynowanych technologią, dlatego popularnym kierunkiem jest wśród nich inżynieria. Możliwości spełnienia zawodowego nie ograniczają się jednak do nauki.

Do znanych na całym świecie osób, które miały objawy zespołu Aspergera należą między innymi: Thomas Jefferson, Albert Einstein, Wolfgang Amadeus Mozart oraz polska noblistka Maria Curie-Skłodowska.

Alina Kwiatkowska, 5 miesięcy temu

Zespół Aspergera

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy zespołu Aspergera - dzieci, nastolatki, dorośli
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 20 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy zespołu Aspergera - dzieci, nastolatki, dorośli
Autyzm

Czym jest zespół Aspergera? (WIDEO)

Czym jest zespół Aspergera? (WIDEO) Odtwórz wideo

. Typowe są również rytuały. Nietrzymanie się ustalonego przez siebie planu powoduje u nich niepokój. Objawy zespołu Aspergera są zbliżone do symptomów (...) tendencja, by zaliczać zespół Aspergera...

Neurologia

Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm

Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm

w przypadku podejrzenia zespołu Aspergera u 7-latka? - odpowiada lek. Magdalena Golicz Czy niedotlenienie dziecka w czasie ciąży lub przy porodzie (...) mowy. Osoby z zespołem Aspergera...

Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm

Leczenie zespołu Aspergera

na szczęśliwych i dobrze przystosowanych do życia w społeczeństwie dorosłych. Większość dzieci z zespołem Aspergera jest w stanie skorzystać z terapii (...) się więc na współpracę z profesjonalistą. Metody...

Zdrowie psychiczne

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka

- stanowi jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej stosowanej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Hipoterapia poprawia funkcjonowanie człowieka (...) terapeutycznego zwierząt jest kontakt z kotem. Felinoterapia...

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy

oraz antybakteryjnymi substancjami, które pomagają nam pozostawać w dobrym zdrowiu. Każdy z nas ma problem z katarem Dorośli przeziębiają się średnio 2-4 razy (...) w roku, zazwyczaj w okresie wrzesień-maj, a u dzieci...

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Płodowy zespół ponikotynowy (WIDEO)

Płodowy zespół ponikotynowy (WIDEO) Odtwórz wideo

papierosy będąc w ciąży. Objawy zespołu ponikotynowego to: niska waga urodzeniowa dziecka, poród przedwczesny (dzieci częściej są wcześniakami (...) w ciąży, najprawdopodobniej nie...

Alergia pokarmowa - charakterystyka, przyczyny, symptomy, alergia na białko, leczenie

Fakty i mity o alergiach pokarmowych

Fakty i mity o alergiach pokarmowych

Alergia czy nietolerancja? Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci i 2% dorosłych. Wiele (...) , że 30% rodziców myśli, że dziecko ma uczulenie...

Tłuszcze - budowa i właściwości, podział, zapotrzebowanie, niezbędne w diecie, niezdrowe kwasy tłuszczowe

Olej z czarnuszki - „złoto faraonów"

Olej z czarnuszki - „złoto faraonów"

chorobotwórczymi, zaleca się spożywanie jednej łyżeczki oleju dwa razy dziennie przed posiłkiem (dorośli) lub w przypadku dzieci 1/4 łyżeczki (również dwa (...) i astma Katar, duszności, łzawienie oczu - to typowe objawy...