Objawy zespołu Aspergera

Istnieje wiele różnych objawów zespołu Aspergera, ale głównym jest wyraźna trudność w odnalezieniu się w kontaktach społecznych. Dzieci dotknięte zespołem Aspergera mogą mieć łagodne, umiarkowane lub poważne symptomy choroby.

Ze względu na mnogość objawów i różną postać choroby, każde dziecko z zespołem Aspergera jest inne.

Polecane wideo:

Symptomy zespołu Aspergera u dzieci

Rodzice zauważają pierwsze objawy zespołu Aspergera u swoich dzieci zwykle w okresie przedszkolnym, gdy maluchy zaczynają interakcję z innymi dziećmi. Przedszkolaki z zespołem Aspergera mają problemy w kontaktach z innymi ludźmi.

Wiele dzieci nie potrafi odczytywać mowy ciała otaczających ich ludzi, zaczynać rozmowy lub jej kontynuować. Dzieci z zespołem Aspergera nie znoszą zmian w ustalonym trybie dnia. Postronnym osobom może się wydawać, że brak im empatii.

Ponadto dzieci dotknięte tym zespołem nie są zwykle w stanie rozpoznać subtelnych zmian w tonie głosu, przez co nie rozumieją żartów i biorą sarkastyczne komentarze na poważnie. Typowe jest używanie przez dzieci z zespołem Aspergera formalnego stylu mówienia, unikanie kontaktu wzrokowego lub wpatrywanie się w innych.

Maluchy te mają zwykle niecodzienne miny oraz nietypową postawę. Interesuje je tylko jeden lub kilka tematów, które dogłębnie poznają. Dużą popularnością wśród dzieci z zespołem Aspergera cieszy się rysowanie szczegółowych obrazków, studiowanie astronomii lub poznawanie zwierząt, nazw gwiazd lub dinozaurów.

Dzieci chętnie mówią o swoich zainteresowaniach, przy czym zwykle jest to raczej monolog niż dialog. Często dzieci te mówią na głos swoje myśli. Charakterystyczne jest także opóźnienie w rozwoju ruchowym.

Niektóre dzieci z zespołem Aspergera wolniej uczą się korzystania z noża lub łyżki, jeżdżenia na rowerze lub łapania piłki. Mogą chodzić w dość nietypowy sposób i często mają niezbyt estetyczny charakter pisma.

Kolejnym objawem zespołu Aspergera jest zwiększona wrażliwość na bodźce, na przykład hałas, mocne światła i smaki, a także faktury materiału. Warto uświadomić sobie, że obecność jednego lub dwóch wyżej wymienionych symptomów nie musi oznaczać zespołu Aspergera.

Diagnozę tego zespołu stawia się wtedy, gdy oprócz tych objawów dziecko ma wyraźne problemy z socjalizacją. Co więcej, mimo iż zespół Aspergera przypomina nieco autyzm, istnieje wiele istotnych różnic między nimi.

Maluchy są zwykle w stanie normalnie porozumiewać się i rozwijać intelektualnie. Ponadto wykazują zazwyczaj więcej chęci do nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Mimo tego, w środowiskach naukowych trwa spór o wartość nozologiczną ZA, wiele środowisk opiniotwórczych postuluje, by nie wyróżniać zespołu Aspergera, ponieważ osoby dobrze funkcjonujące z autyzmem (autyzm wysokofunkcjonalny) to właściwie ta sama grupa.

Zespół Aspergera u nastolatków

Większość objawów zespołu Aspergera utrzymuje się w okresie dorastania. Mimo iż nastolatki dotknięte tym zespołem mogą zacząć naukę brakujących im umiejętności społecznych, komunikacja może nadal stanowić problem.

Wielu nastolatków z trudem odczytuje zachowania innych osób. Dorastające dzieci z zespołem Aspergera chcą zwykle nawiązywać przyjaźnie, ale mogą czuć nieśmiałość i brak pewności siebie w kontaktach z rówieśnikami. Niekiedy czują się inne niż wszyscy, a dopasowanie się do kolegów jest dla nich frustrujące i męczące.

Nastolatki z zespołem Aspergera mogą być mało dojrzałe jak na swój wiek, naiwne i zbyt ufne, co może spotkać się z nieprzychylnymi komentarzami rówieśników, a nawet ze znęcaniem się. W rezultacie nastolatki mogą wycofywać się i izolować.

Niekiedy doświadczają depresji i zaburzeń lękowych. Należy jednak pamiętać, że niektóre nastolatki z zespołem Aspergera są w stanie nawiązać przyjaźnie i podtrzymywać je przez okres nauki szkolnej.

Część cech, na przykład niekonwencjonalne myślenie, kreatywność i umiejętność zgłębiania oryginalnych zainteresowań, chęć postępowania według zasad oraz szczerość, mogą przydać się nie tylko w szkole, ale i w późniejszym życiu.

Symptomy zespołu Aspergera u dorosłych

Zespół Aspergera nie mija z wiekiem, ale jego objawy zwykle stabilizują się i widoczna jest duża poprawa. Dorośli są zazwyczaj w stanie lepiej zrozumieć własne słabości i mocne punkty, potrafią także nauczyć się zasad współżycia w społeczeństwie.

Osoby z zespołem Aspergera wchodzi w związek małżeński i ma dzieci. Niektóre cechy typowe dla zespołu, na przykład spostrzeganie detali i konkretne zainteresowania, zwiększają szanse na karierę naukową i sukces zawodowy.

Wielu dorosłych z zespołem Aspergera jest zafascynowanych technologią, dlatego popularnym kierunkiem jest wśród nich inżynieria. Możliwości spełnienia zawodowego nie ograniczają się jednak do nauki.

Do znanych na całym świecie osób, które miały objawy zespołu Aspergera należą między innymi: Thomas Jefferson, Albert Einstein, Wolfgang Amadeus Mozart oraz polska noblistka Maria Curie-Skłodowska.

Alina Kwiatkowska, 6 miesięcy temu

Zespół Aspergera

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy zespołu Aspergera
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy zespołu Aspergera
Autyzm

Czym jest zespół Aspergera?

ich nic innego. Typowe są również rytuały. Nietrzymanie się ustalonego przez siebie planu powoduje u nich niepokój. Objawy zespołu Aspergera są zbliżone (...) tendencja, by zaliczać zespół Aspergera...

Neurologia

Zespół Aspergera

Zespół Aspergera

podatność na rozwój zespołu Aspergera i innych zaburzeń ze spektrum autyzmu. Objawy zespołu Aspergera Osoby z zespołem Aspergera mają...

Zespół Aspergera

Leczenie zespołu Aspergera

Główne symptomy zespołu Aspergerasą nieuleczalne. Jednak dzięki stosowanym metodom leczenia wiele dzieci dotkniętych tym zespołem może wyrosnąć na szczęśliwych i dobrze przystosowanych do życia w społeczeństwie dorosłych. Większość dzieci...

Zaburzenia rozwoju

Całościowe zaburzenia rozwojowe

funkcjonowanie i kontakt z ludźmi. Jednak każda jednostka chorobowa zaliczana do CZR objawia się nieco inaczej. Czym różni się autyzm od zespołu Aspergera (...) albo zespołu Retta? RODZAJ CZR ...

Zapalenie brzegów powiek

Profesjonalna higiena brzegów powiek

zespołu suchego oka są spowodowane niewydolnością gruczołu łzowego, co razem z dysfunkcją gruczołów powiekowych potęguje objawy choroby. Profesjonalna (...) Choroby brzegów powiek to bardzo częste schorzenia, szczególnie...

Zdrowie psychiczne

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka

Wpływ zwierząt na człowieka Dlaczego tak chętnie otaczamy się zwierzętami? Co sprawia, że hodujemy je w domu, dbamy o nie, karmimy, a nawet z nimi rozmawiamy? Czy zwierzęta mogą pozytywnie wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale także zdrowie? Już...

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Płodowy zespół ponikotynowy

papierosy będąc w ciąży. Objawy zespołu ponikotynowego to: niska waga urodzeniowa dziecka, poród przedwczesny (dzieci częściej są wcześniakami (...) w ciąży, najprawdopodobniej nie rzuci palenia po urodzeniu dziecka,...

Chrapanie - przyczyny, objawy, leczenie

Co to są implanty podniebienne?

Implanty podniebienne są stosowane w przypadkach leczenia chrapania i zespołu bezdechów sennych. Są to elastyczne, ale o wiele sztywniejsze niż samo

Masaże

Czy znasz wszystkie zalety masażu?

Czy znasz wszystkie zalety masażu?

, czyli najczęstsze objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Naukowcy odnotowali korzystne rezultaty zabiegów u kobiet w wieku od 19 do 45 (...) w kręgosłupie. Łagodzenie objawów zespołu napięcia...