Trwa ładowanie...

Odruch Babińskiego - dodatni, ujemny i zniesiony

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
07.07.2021 14:14
Odruch Babińskiego jest jednym z odruchów noworodkowych.
Odruch Babińskiego jest jednym z odruchów noworodkowych. (123rf)

Odruch Babińskiego jest niezwykle istotnym objawem sprawdzanym w trakcie badania neurologicznego. Zaliczany jest do pierwotnych odruchów noworodkowych, dokładnie tak jak odruch Moro, czy odruch ssania. Został odkryty przez francuskiego lekarza polskiego pochodzenia, neurologa i pioniera neurochirurgii, Józefa Babińskiego.

spis treści

1. Czym są odruchy noworodkowe?

Odruchy noworodkowe, nazywane również odruchami bezwarunkowymi to pewne umiejętności, z którymi noworodek przychodzi na świat. Przykładowym odruchem noworodkowym jest odruch ssania, odruch chwytania, odruch szermierza, czy tytułowy odruch Babińskiego.

W trakcie wykonywania podstawowych badań, lekarze specjaliści weryfikują, czy dane odruchy występują u nowonarodzonego dziecka. Brak wyżej wymienionych reakcji u dziecka może świadczyć o problemach zdrowotnych maluszka.

2. Czym jest odruch Babińskiego?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Odruch Babińskiego, zwany także odruchem paluchowym to jeden z odruchów bezwarunkowych, który występuje u noworodków. U małych dzieci utrzymuje się on do drugiego roku życia, a następnie zanika.

Po tym czasie występowanie objawu należy potraktować jako zjawisko patologiczne, świadczące o nieprawidłowej pracy drogi korowo-rdzeniowej, a także zaburzeniach w obrębie układu nerwowego. Jeśli lekarz pediatra zauważy u dziecka takie nieprawidłowości, powinien jak najszybciej zlecić rodzicom malucha wizytę u neurologa dziecięcego.

3. Odruch Babińskiego dodatni

Odruch Babińskiego dodatni występuje wówczas, gdy paluch ulega odruchowemu wyprostowaniu wraz z jego zgięciem grzbietowym (odgina się do góry). Zjawisko to jest zauważalne wtedy, gdy lekarz drażni podeszwę stopy noworodka lub dorosłego pacjenta.

U nowonarodzonego dziecka odruch Babińskiego jest zjawiskiem naturalnym, zanikającym około drugiego życia. U niektórych dzieci występuje do siódmego miesiąca życia, u innych z kolei np. do dwudziestego czwartego miesiąca życia. Po tym czasie może świadczyć o problemach z układem nerwowym. Objaw może występować jednostronnie lub dwustronnie.

Dodatni objaw Babińskiego może występować wraz ze zgięciem podeszwowym pozostałych palców lub ze zgięciem podeszwowym innych palców wraz z tzw. objawem wachlarza. Odruchowi może towarzyszyć również zgięcie kończyny w obrębie trzech stawów.

3.1. Przyczyny dodatniego odruchu Babińskiego

Przyczyną dodatniego odruchu Babińskiego może być choroba pacjenta. Sytuacja ta bardzo często związana jest z udarem mózgu, urazem czaszki i mózgu, guzem w obrębie mózgu, nowotworem opon mózgowo-rdzeniowych, padaczką, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, stwardnieniem zanikowym bocznym, stwardnieniem rozsianym.

4. Odruch Babińskiego ujemny i zniesiony

Odruch Babińskiego ujemny świadczy o zdrowiu dorosłego pacjenta. U większości z nas drażnienie podeszwy stopy powoduje odruchowe, szybkie zgięcie podeszwowe ku dołowi, a nie odruchowe wyprostowanie palucha wraz ze zgięciem grzbietowym. W sytuacji, w której u pacjenta nie pojawia się żadna reakcja, występuje zniesiony odruch Babińskiego.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być:

  • brak czucia w stopie,
  • polineuropatia,
  • przerwana ciągłość w obrębie nerwu,
  • choroba narządu ruchu,
  • stan po udarze,
  • porażenie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze