Trwa ładowanie...

Odruch Moro - jak wygląda, ile trwa, jak go wyciszyć, nieprawidłowości

 Paula Komendarczuk
14.07.2021 15:12
Odruch Moro zanika samoistnie do około 4. miesiąca życia.
Odruch Moro zanika samoistnie do około 4. miesiąca życia. (pixabay)

Odruch Moro to naturalna i mimowolna reakcja dzieci, pojawiająca się do 4. miesiąca życia. Jest to nagły ruch ciała na skutek zaskoczenia lub strachu, który często kończy się płaczem noworodka. Czym charakteryzuje się odruch Moro i jak go rozpoznać?

spis treści

1. Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro to naturalna reakcja noworodka na nagły ruch lub poczucie zagrożenia, jest to mimowolny i automatyczny odruch. Pojawia się tuż narodzinach i wygasa około 4. miesiąca życia. Odruch Moro zwykle jest reakcją na nagły bodziec, hałas, ból, nowe źródło światła, dotyk bądź zmianę temperatury.

2. Jak wygląda odruch Moro?

Odruch Moro polega na nagłym wyrzucie dwóch rączek do góry i otworzeniem dłoni. Dziecko na chwilę zatrzymuje się w tej pozycji, a następnie powoli opuszcza rączki.

Pierwszej fazie towarzyszy głęboki wdech, a drugiej - wydech. Odruch ten sprawia, że dziecko jest pobudzone, w organizmie zwiększa się stężenie hormonów stresu, w efekcie może zacząć płakać.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Obecność odruchu Moro sprawdza lekarz po urodzeniu dziecka oraz w trakcie wizyty w gabinecie. Reakcja ta ma ogromne znaczenie w wykształcaniu umiejętności oddychania w życiu płodowym, a także zaczerpnięcia pierwszego oddechu.

W późniejszym czasie jest on mimowolną reakcją na potencjalne zagrożenie, które natychmiast powinno spotkać się z próbą uspokojenia dziecka przez opiekuna.

2.1. Odruch Moro w czasie karmienia

Odruch Moro w czasie karmienia nie ma związku z problemami żołądkowymi dziecka, w tej sytuacji również jest efektem strachu, niewłaściwej pozycji lub hałasu. Wówczas warto szeptać do dziecka, nieco mocniej je przytulić i poprawić jego ułożenie, tak by pozycja była jak najbardziej stabilna.

Zobacz także:

3. Jak wyciszyć odruch Moro?

Odruch Moro u większości dzieci zanika samoistnie w ciągu kilku miesięcy od narodzin. U niektórych niemowląt występuje on bardzo często, co niepokoi rodziców.

W takiej sytuacji warto otulać dziecko za pomocą muślinowej/tetrowej pieluszki lub miękkiego kocyka. Ciaśniejsza przestrzeń uspokaja dziecko, imitując warunki w brzuchu mamy.

Dodatkowo po każdym odruchu Moro warto zadbać o samopoczucie dziecka i postarać się je uspokoić - wziąć na ręce, przytulić, mówić ściszonym głosem.

Niektóre niemowlęta lubią kołysanie, inne natomiast zdecydowanie lepiej reagują na subtelne poklepywanie po plecach. Dobrym sposobem jest też położenie dziecka na własnej, odkrytej klatce piersiowej.

Wielu pediatrów zaleca również chustonoszenie dzieci, co zmniejsza niepokój, a także przypomina o delikatnym przenoszeniu i odkładaniu niemowląt, nie zapalaniu źródeł światła bezpośrednio przy nich i redukowaniu niepotrzebnych hałasów, na przykład podczas gwałtowanego wkładania talerzy lub garnków do szuflady.

4. Kiedy wygasa odruch Moro?

Zwykle odruch Moro zanika samoczynnie około 4. miesiąca życia, ale u niektórych dzieci występuje nawet do około 6 miesiąca. Nie bez znaczenia jest stan psychiczny matki, ponieważ niemowlę współodczuwa jej emocje.

W przypadku przedłużonego trwania odruchu warto schować na jakiś czas zabawki emitujące głośne dźwięki, ściszyć radio czy telewizor.

Odruch Moro u starszych dzieci może przyczynić się do przesadzonych reakcji na strach czy zaskoczenie, a także stać się powodem zaburzeń lękowych czy fobii.

5. Nieprawidłowości związane z odruchem Moro

  • brak odruchu Moro,
  • osłabienie odruchu Moro,
  • asymetryczny odruch Moro.

Odruch Moro w postaci jednostronnej wymaga konsultacji z lekarzem, podobnie jak występowanie tej reakcji po ukończeniu 4. miesiąca życia.

Brak odruchu Moro należy skonsultować z neurologiem, który wykluczy ewentualne problemy z rdzeniem kręgowym lub mózgiem. Zwykle w tym celu dziecko jest kierowane na RTG barku oraz badania neurologiczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze