Trwa ładowanie...

Olej rycynowy - charakterystyka, właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, cena

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
23.02.2021 17:07
Olej rycynowy pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego. To jeden z najpopularniejszych środków wykorzystywanych w medycynie naturalnej.
Olej rycynowy pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego. To jeden z najpopularniejszych środków wykorzystywanych w medycynie naturalnej. (123rf)

Olej rycynowy pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego. To jeden z najpopularniejszych środków wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Nasze babcie stosowały olej rycynowy jako naturalny lek przeczyszczający, a także środek zapobiegający zaparciom. Olejek rycynowy przeznaczony jest do stosowania zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Nakładanie olejku rycynowego na włosy wskazane jest w przypadku włosów łamliwych, wypadających oraz rzadkich.

spis treści

1. Co to jest olej rycynowy?

Olej rycynowy jest substancją pozyskiwaną z nasion rącznika pospolitego. W jego składzie znaleźć możemy witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe, gliceryd 18-węglowego kwasu rycynolowego, gliceryd kwasu oleinowego, gliceryd kwasu linolowego, a także gliceryd kwasu palmitynowego oraz stearynowego . Olej rycynowy charakteryzuje się gęstą, oleistą konsystencją oraz jasnożółtą barwą.

2. Właściwości i zastosowanie oleju rycynowego

Olej rycynowy posiada szereg właściwości zdrowotnych. Wykazuje działanie nawilżające, wzmacniające, regenerujące, a także przeciwłupieżowe. Polecany jest osobom, które borykają się z problemem wypadających włosów. Wypadanie włosów bywa nie tylko kłopotliwe, ale również stresujące, w szczególności dla kobiet. Zazwyczaj problem ten spowodowany jest nadmiernym stresem, nieodpowiednią dietą, hormonami. Może wynikać również z okresu jesienno-zimowego. Regularne stosowanie oleju rycynowego powoduje, że włosy przestają wypadać. Naturalny środek kosmetyczny przyspiesza także porost tzw. baby hair. Olejowanie włosów olejem rycynowym sprawia, że kosmyki stają się mocne, błyszczące, a także bardziej elastyczne. Warto nadmienić, że stosowanie oleju rycynowego na brwi i rzęsy, przyspiesza ich porost.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Olej rycynowy wykazuje również działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, a także antyseptyczne. To ważna informacja dla osób, które borykają się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry twarzy. Stosowanie oleju rycynowego normalizuje wydzielanie sebum, usprawnia funkcjonowanie gruczołów łojowych, a także przeciwdziała stanom zapalnym.

Produkt jest bardzo gęsty, dlatego jego użytkowanie może sprawiać sporo trudności. Dla uzyskania nieco lżejszej konsystencji, warto wymieszać olej rycynowy z olejem słonecznikowym, olejem z pestek śliwki. Niewielką ilość produktu należy nałożyć na skalp, a następnie wmasować za pomocą opuszków palców. Jak długo trzymać olej rycynowy na włosach? Co najmniej 30 minut. Niektóre osoby zalecają jednak pozostawienie go na dwie lub trzy godziny, dla uzyskania jak najlepszych efektów. W celu usunięcia oleju można posłużyć się odżywką do włosów. Odżywka skutecznie zemulguje olej i ułatwi jego zmycie.

Olej rycynowy może być wykorzystywany do pielęgnacji skórek oraz paznokci. Regularne stosowanie go sprawia, że paznokcie stają się mocne i wygładzone. Naturalny środek pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego wykazuje działanie przeczyszczające, z tego powodu jest stosowany w leczeniu zaparć. Pod wpływem działania enzymów wątrobowych, olej rycynowy zamienia się w mydła potasowe oraz sodowe. Drażniąc błonę śluzową jelit, wzmagają ich perystaltykę, co skutkuje przeczyszczeniem.

3. Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania oleju rycynowego na zaparcia jest ciąża, niedrożność lub zwężenie jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie okrężnicy, a także ból brzucha nieznanego pochodzenia. Wśród innych przeciwwskazań lekarze wymieniają również odwodnienie.

4. Działania niepożądane

Olejek rycynowy może być stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Niestety, przyjęcie zbyt dużej ilości substancji może skutkować działaniami niepożądanymi. Najpopularniejszymi skutkami ubocznymi stosowania oleju rycynowego są: bóle brzucha, nudności i wymioty, ostre biegunki.

5. Ile kosztuje olej rycynowy?

Olej rycynowy dostępny jest w aptekach stacjonarnych, a także internetowych. Możemy zakupić go również w drogeriach, na aukcjach internetowych, czy w sklepach zielarskich. Produkt sprzedawany jest zazwyczaj w szklanej, ciemnej buteleczce. Jego pojemność wynosi od 50 do 150 mililitrów. Za jedną buteleczkę oleju rycynowego musimy zapłacić około 5-15 złotych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze