Olejek miętowy - lekarstwo na gorączkę i nie tylko
Nazwa rośliny, z której produkuje się olejek eteryczny pochodzi od imienia greckiej nimfy Mintho, która, według mitologii, była podziemną kochanką Hadesa. Bóg ciemności i świata umarłych, aby uchronić ją przed gniewem i zazdrością swojej żony, zamienił nimfę w roślinę.
Miętę stosowano już w czasach starożytnych – Egipcjanie używali jej do balsamowania zwłok, greccy filozofowie uważali, że rozjaśnia umysł - to dlatego można było ich spotkać z wieńcami z liści mięty na głowie.
Dziś uwielbiamy orzeźwiający smak mięty w połączeniu z wodą i cytryną podczas letnich, upalnych dni, ale cudownych właściwości, jakie kryją liście mięty, jest o wiele więcej - m.in. pomaga ona szybko pozbyć się gorączki i bólu głowy.
1. Moc ukryta w olejku miętowym
Sekret właściwości mięty pieprzowej tkwi w jej liściach. Znajdują się w nich olejki lotne:
- mentol,
- cyneol,
- mentofuran,
- menton,
- walerianian mentolu,
- octan mentolu,
- felandren,
- piperyton,
- pinen,
- karwakrol,
- jasmon,
- tymol,
- grabniki,
- flawonoidy,
a także:
- witamina C, czyli kwas askorbinowy,
- kwas oleanowy i kwas ursulowy,
- karoten,
- betaina,
- apigenina,
- rytuna,
- witamina A,
a także składniki mineralne:
To wszystko sprawia, że olejek z mięty pieprzowej wykazuje niezwykłe właściwości lecznicze.
Produkt możesz bez problemu kupić w sklepach zielarskich, a także tych oferujących zdrową, ekologiczną żywność. Buteleczki olejku są także dostępne w wielu sklepach internetowych. Warto mięć go zawsze pod ręką, gdyż olejek słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antyseptycznych.
2. Na gorączkę i przeziębienie
Olejek eteryczny łagodzi gorączkę, zmniejsza uderzenia gorąca, a także pomaga szybko złagodzić objawy przeziębienia. W tym celu wystarczy dodać kroplę olejku do herbaty. Olejek poprawia krążenie i wywołuje naturalne pocenie się – to powoduje, że skutecznie pozwala pozbyć się dreszczy i gorączki, które zazwyczaj towarzyszą przeziębieniu czy grypie.
Innym sposobem, aby pożegnać gorączkę, jest połączenie kilku kropli olejku z olejem kokosowym. Tak przygotowaną miksturę nakłada się na szyję oraz stopy. Wdychanie olejku miętowego wymieszanego z gorącą wodą pomaga pozbyć się uczucia zatkanego i cieknącego nosa.
3. Na ból
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej skutecznie łagodzi bóle – zwłaszcza mięśni i stawów. W połączeniu z olejkiem eukaliptusowym, wcierany w skronie, jest naturalnym sposobem na pozbycie się bólu głowy. Menthol jest wyjątkowo popularnym składnikiem preparatów stosowanych przez osoby uprawiające sport w celu zmniejszenia bólu w kontuzjowanych miejscach.
Ma właściwości chłodzące, co jest kluczowym elementem przy łagodzeniu bólu – działa jak okład z lodu. Pomaga złagodzić bóle menstruacyjne, brzucha - podczas biegunki, pozbyć się stanów zapalnych z organizmu, łagodzi skurcze oraz bóle żołądka, bóle reumatyczne oraz wzdęcia i kolkę.
4. Na zmęczenie
Kąpiele z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego pomagają pozbyć się uczucia zmęczenia po ciężkim dniu, dodają energii i przywracają siły witalne. Działają pobudzająco, poprawiają skupienie oraz koncentrację. Takie kąpiele wzmacniają także organizm i wpływają pozytywnie na działanie układu oddechowego i nerwowego.
Inhalacje z dodatkiem olejku z mięty pieprzowej są polecane zwłaszcza w czasie wytężonego wysiłku fizycznego i psychicznego. Podobno pobudzają lepiej niż kawa czy energetyki. Stosują je osoby cierpiące na zespół przewlekłego zmęczenia, a także te, które doświadczają uczucia przepracowania i wypalenia zawodowego.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.