Olejek różany do twarzy i włosów – właściwości i zastosowanie
Olejek różany to produkty trzymywany z płatków róży damasceńskiej, rzadziej stulistnej. Jest bardzo cenny i ceniony - ma zbawienny wpływ na skórę i włosy, ale wykazuje także właściwości prozdrowotne i relaksujące. Jak się go otrzymuje i stosuje?
1. Co to jest olejek różany?
Olejek różany to jeden z najcenniejszych i najdroższych olejków na świecie. Uzyskuje się go z płatków róży damasceńskiej (Rosa damascena L.), nazywanej różą z Damaszku. To roślina należąca do rodziny Rosaceae. Wytwarza się z nich również wodę różaną, tak zwany hydrolat różany.
Do produkcji olejku różanego używa się także płatków róży stulistnej, dzikiej róży czy róży francuskiej, a także nasion dzikiej róży. Największymi producentami olejku różanego są Bułgaria i Turcja, także Maroko.
Jak zrobić olejek różany?
Olejek różany otrzymuje się podczas destylacji płatków kwiatów z parą wodną. Następnie - w procesie ekstrakcji - z roztworu wyodrębnia się olejki eteryczne. By uzyskać kilogram olejku potrzebna jest co najmniej tona kwiatów róży, które zbiera się jedynie przez sześć tygodni, licząc od połowy maja, zawsze o świcie, kiedy nie są jeszcze w pełni rozwinięte, ponieważ wtedy mają najwięcej aromatu. To przekłada się na jego walory, ale i cenę.
2. Olejek różany – właściwości
Olejek różany jest cieczą (jasnożółtą do zielonkawej) o zapachu róży i ostrym, balsamicznym smaku. Jego skład i właściwości mogą się różnić w zależności od metod produkcji, jakości surowca czy odmiany róży. Olejek różany ma wiele unikatowych właściwości. Ma to związek z tym, że jest zasobny w wiele substancji aktywnych.
Najważniejsze związki to terpeny (nerol, geraniol, citronelol), parafiny, fenyloetanol, linalol, farnezol, eugenol, karwon, flawonoidy (kwercetyna, antocyjany), tlenek różany, β-damascenon i β-jonon, glikozydy i taniny, a także witamina C i składniki mineralne, takie jak potas, cynk, sód, magnez, wapń oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
3. Działanie i zastosowanie olejku różanego
Olejek z płatków róży ma korzystny wpływ zarówno na skórę, jak i włosy, poprawia również samopoczucie. Olejek różany do twarzy sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, problematycznej i dojrzałej, którą doskonale odżywia, regeneruje, wygładza, nawilża i ujędrnia.
Tonuje także objawy zmęczenia, redukuje widoczność zmarszczek, poprawia elastyczność i napięcie. Ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne, redukuje zaczerwienienia. Jest pomocny w walce z trądzikiem i widocznymi rozstępami.
Olejek różany do włosów odżywia zarówno kosmyki, jak i skórę głowy. Działa kojąco w stanach zapalnych mieszków włosowych, nawilża, hamuje wydzielanie łoju i oczyszcza, stymuluje również porost włosów.
Ponadto olejek z płatków róży ma działanie relaksacyjne - łagodzi stres, poprawia nastrój, obniża napięcie i ułatwia zasypianie, wzmacnia koncentrację, przywraca równowagę i spokój umysłu. Działa także prozdrowotnie. Ma bowiem właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowe, przeciwbólowe i antyoksydacyjne.
To dlatego olejek różany łagodzi ból miesiączkowy i migrenowy. Poza tym wzmacnia układ immunologiczny, reguluje przemianę materii, pomaga w detoksykacji organizmu, łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych.
Jest cenionym afrodyzjakiem. Jego zapach działa na libido, pomaga w oziębłości seksualnej.
4. Jak stosować olejek różany?
Niegdyś olejek różany tradycyjnie stosowano wewnętrznie między innymi do leczenia problemów trawiennych, bólu brzucha, zaparć i nadmiernego krwawienia miesiączkowego. Obecnie zaleca się, by surowiec stosować wyłącznie zewnętrznie.
Olejek z płatków róży można znaleźć w składzie perfum i kosmetyków, takich jak mydła i żele pod prysznic, balsamy do ciała, kremy i toniki do twarzy, a także maseczki.
Używa się go również w czystej postaci, dodając do kąpieli, masażu czy aromaterapii, ale i kosmetyków drogeryjnych (szamponów i odżywek, kremów i balsamów). Warto też z niego komponować kosmetyki domowe.
Olejek różany do włosów można stosować w mieszankach z innym olejkiem bazowym, na przykład migdałowym czy oliwą z oliwek. Wystarczy mieszankę wetrzeć w końcówki włosów czy skórę głowy, w zależności od potrzeb.
5. Przeciwwskazania do stosowania olejku z płatków róży
Choć nie sposób przecenić właściwości olejku różanego, nie powinny stosować go dzieci poniżej 7. roku życia. Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby zmagające się z alergiami skórnymi, skórą wrażliwą czy skłonną do nadreaktywności.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.