Trwa ładowanie...

Olejek sandałowy

Avatar placeholder
Beata Kłoczko 05.09.2013 14:27
Olejek sandałowy
Olejek sandałowy

Olejek sandałowy to nie tylko afrodyzjak, ale też składnik kosmetyków i produkt wykorzystywany w medycynie naturalnej. Naturalne olejki eteryczne są substancjami ciekłymi i lotnymi. Uzyskuje się je z danego surowca roślinnego na drodze destylacji z parą wodną. Działanie olejków eterycznych potwierdzają badania. Olejek sandałowy działa przeciwzapalnie, poza tym pomaga w walce z bezsennością, w stanach lękowych oraz napięciu nerwowym. Jest bezpiecznym i skutecznym środkiem na uspokojenie.

1. Właściwości olejku sandałowego

Aromaterapia wykorzystuje naturalne olejki eteryczne do wyzwolenia uczucia odprężenia. Olejek sandałowy (łac. santalum album – święty olej) skutecznie likwiduje bezsenność, pomaga pozbyć się stanów lękowych, zwalcza napięcie nerwowe, jest składnikiem środków na uspokojenie. Poza tym stanowi skuteczny środek w leczeniu zaburzeń seksualnych, zwłaszcza obniżonego libido, ponieważ jest dość silnym afrodyzjakiem. Olejek sandałowy, oprócz działania uspokajającego, wykazuje również działanie antyseptyczne, czyli odkażające. Ten rodzaj olejku eterycznego pochodzi z Indii.

Olejki eteryczne wspomagają leczenie zakażeń dróg moczowych i cewki moczowej. Olejek z drzewa sandałowego pomaga usunąć wzdęcia i kolki, działa rozkurczowo na jelita, a także wykrztuśnie. Jeżeli cierpisz na częste nieżyty dróg oddechowych, wykonuj inhalacje z dodatkiem kilku kropel olejku. Olejek sandałowy jest polecany również osobom z cerą trądzikową oraz mającym łupież i łojotok. Zwalcza uczucie swędzenia powstałe w wyniku ukąszenia i likwiduje zmiany grzybicze. Żeby pozbyć się zapalenia pochwy lub sromu, zmniejszyć bóle mięśni i nerwobóle, używaj olejku sandałowego do kąpieli. Ten aromatyczny specyfik pomaga w redukowaniu napięcia seksualnego i zaburzeń przedmenstruacyjnych. Pomaga przy problemach gastrycznych, takich jak nudności, wymioty, zgaga i czkawka na tle nerwowym. Olejek z drzewa sandałowego jest jednym z najbardziej poszukiwanych składników zapachowych w perfumerii.

2. Zastosowanie olejku sandałowego

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • Do inhalacji – dodaj 5-10 kropli olejku sandałowego do gorącej wody, wdychaj przez kilkanaście minut opary.
  • Do masażu – kilka kropli olejku sandałowego zmieszaj z oliwą z oliwek, olejkiem ze słodkich migdałów lub olejkiem z pestek winogron.
  • Do kąpieli – łyżkę miodu lub mleka i 5-10 kropli olejku dodaj do wody.
  • Do kominka aromaterapeutycznego – do wody wlej kilka kropli olejku i zapal świeczkę.
  • Do szamponu przeciwłupieżowego – olejkiem sandałowym możesz wzbogacić swój szampon przeciwłupieżowy, do 15 ml kosmetyku dodaj 5 kropli.

Olejek sandałowy otrzymywany jest z drzewa sandałowca rosnącego w Australii i południowo-wschodniej Azji. Jego skład to: seskwiterpeny, borneol, kurkumeny. To dzięki powyższym substancjom olejek sandałowy ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Nie należy aplikować go bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia. Przeciwwskazaniem do stosowania doustnego jest ostre zapalenie nerek. Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny zasięgnąć opinii lekarza. Dzienna dawka olejku sandałowego nie może przekraczać 1,5 g.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze