Olfen - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Olfen to niesteroidowy lek przeciwzapalny o ogólnym działaniu. Olfen występuje w postaci kapsułek i tabletek. Jego główne działanie to przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Olfen stosuje się głównie przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.
1. Co to jest Olfen?
Olfen to lek, w którym substancją czynną jest diklofenak, który jest niesterodiowym lekiem przeciwzapalnym. Doklofenak posiada silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, dlatego stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych i bólowych pochodzenia reumatycznego. Po przyjęciu leku, diklofenak wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Olfen jest lekiem przepisywanym na receptę, który można kupić tylko w aptece.
2. Kiedy warto stować Olfen?
Ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne olfen stosuje się w leczeniu stanów zapalnych oraz stanów bólowych, które pochodzą z chorób reumatycznych, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie kości i stawów, zapalenie stawów kręgosłupa, zespoły bólowe związane ze zmianami w kręgosłupie, reumatyzm pozastawowy.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku Olfen
Występują pewne przeciwwskazania do stosowania leku olfen. Głównym z nich jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także krwawienia z przewodu pokarmowego. Osoby z ciężką niewydolnością nerek, niewydolnością wątroby oraz serca również nie powinny stosować leku olfen. Kolejnymi przeciwwskazaniami do stosowania leku olfen są: choroba niedokrwienna serca oraz choroba naczyń obwodowych.
Leku olfen nie należy stosować u kobiet w III trymestrze ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia oraz osoby uczulone lub nadwrażliwe na którykolwiek składnik leku również nie powinny stosować preparatu olfen. Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu poinformuj także lekarza o medykamentach, które ostatnio zażywałeś, a także o lekach, które przyjmujesz na stałe.
Zobacz także:
4. Dawkowanie leku
Olfen występuje pod postacią kapsułek lub tabletek o przedłużonym działaniu. Przeznaczony jest do zażywania doustnego. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie można przekraczać zalecanych dawek. Informacje przedstawione na ulotce przez producenta zalecają przyjmowanie 100 lub 150 mg raz na dobę. W łagodnych stanach chorobowych zaleca się przyjmowanie od 70 do 100 mg na dobę, natomiast w chorobie o nasilonych objawach zaleca się przyjmowanie leku olfen także wieczorem. Tabletkę należy połknąć i popić dużą ilością wody.
5. Skutki uboczne Olfenu
Możliwe skutki uboczne po przyjęciu olfenu to przede wszystkim objawy ze strony układu pokarmowego, do których należą: nudności i wymioty, biegunka, niestrawność oraz bóle brzucha. Mogą wystąpić także bóle głowy oraz zawroty głowy, osłabienia, depresja, zaburzenia widzenia, drażliwość. Po przyjęciu olafenu mogą wystąpić także niezdolność do prowadzenia maszyn oraz pojazdów. Jeśli skutki uboczne po zażyciu olfenu będą bardzo dokuczliwe, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego stosowania.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.